Wózek biegowy dla niepełnosprawnych dzieci – projektują studenci z Wrocławia

Studenci Politechniki Wrocławskiej zaprojektują w ramach uczelnianych zajęć wózki biegowe dla niepełnosprawnych dzieci.

Wózek biegowy dla niepełnosprawnych

Najlepszy projekt doczeka się realizacji. Inicjatywa realizowana będzie we współpracy z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu.

Konstrukcja wózka powinna zapewnić bezpieczeństwo zarówno dziecku w nim siedzącemu, jak i osobie, która będzie pchać wózek podczas biegu. Powinna więc spełniać kilka wymagań m.in.: chronić kręgosłup oraz zapewniać stabilność podczas pokonywania zakrętów lub w nierównym terenie. Powinna być też odporna i lekka, chronić przed wiatrem i deszczem.

Wózek powinien spełniać kryteria

Wózek powinien łatwo się składać oraz być wyposażony w mechatroniczny system diagnostyczny mierzący m.in. przeciążenia i drgania podczas biegu – poinformował we wtorek PAP Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej.

Inicjator projektu

Inicjator projektu, dr hab. Tomasz Zatoński z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu podkreślił, że pomysł na zaprojektowanie wózka biegowego narodził się dzięki spotkaniu z fizjoterapeutą Łukaszem Malaczewskim. „Pomyśleliśmy, że fantastyczną sprawą byłoby stworzyć specjalny wózek biegowy dla niepełnosprawnych dzieci. Sami nie byliśmy w stanie tego zrobić, nawiązałem więc współpracę z naukowcami Politechniki Wrocławskiej i bez problemu znalazłem chętnych do pomocy” – powiedział dr Zatoński, cytowany w przesłanym PAP komunikacie.

Studenci Politechniki Wrocławskiej

W efekcie wózek dla niepełnosprawnych dzieci zaprojektują studenci kierunku mechatronika Politechniki Wrocławskiej. Jest on prowadzony na trzech wydziałach tej uczelni, w tym na wydziale mechanicznym, którego naukowcy będą koordynować realizację projektu.

Studenci, w ramach zajęć będą pracować nad projektem w 3-4 osobowych grupach. Następnie spośród przygotowanych projektów zostanie wybrany najlepszy. „Propozycje swoich konstrukcji będą prezentować na koniec semestru – najlepsze pomysły zostaną przedstawione jury konkursowemu” – powiedział dr hab. Jacek Bałchanowski z Wydziału Mechanicznego, który prowadzi zajęcia z projektowania układów mechatronicznych.

Zwycięski projekt zostanie wyłoniony 29 września podczas 4. Biegu Uniwersytetu Medycznego. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial