Sukcesy polskich paraolimpijczyków z Rio 2016 na znaczkach pocztowych!

Poczta Polska 3 grudnia br. wprowadziła znaczek emisji „Sukcesy polskich paraolimpijczyków Rio 2016”, honorując tym samym osiągnięcia polskich sportowców w Rio de Janeiro z września tego roku.

 

Znaczek autorstwa Karola Tabaki przedstawia zmagania w handbike'u Rafała Wilka – byłego żużlowca, który po ciężkim wypadku na torze i złamaniu kręgosłupa, przesiadł się na rower ręczny. Dziś jest trzykrotnym złotym medalistą paraolimpijskim i nie ma sobie równych wśród kolarzy ręcznych. Rafał Wilk podczas ceremonii otwarcia Igrzysk był chorążym reprezentacji Polski.

Tegoroczne, XV Letnie Igrzyska Paraolimpijskie Rio 2016 były dla Polski bardzo pomyślne. Nasza reprezentacja wróciła z 39 medalami (9 złotymi, 18 srebrnymi, 12 brązowymi). 96 polskich zawodniczek i zawodników rywalizowało w 13 dyscyplinach sportowych.

 

Data wprowadzenia znaczka do obiegu nie jest przypadkowa. 3 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Został on ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. ONZ chciała w ten sposób zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób z niepełnosprawnością z resztą społeczeństwa.

O sukcesach paraolimpijczyków coraz obszerniej informują media ogólnopolskie, a ich triumfatorzy są coraz bardziej popularni. Igrzyska Paraolimpijskie to największe święto sportowców z niepełnosprawnością oraz miłośników ich talentu i hartu ducha. Historia tych zawodów sięga II wojny światowej. Polska reprezentacja miała debiutowała na Igrzyskach Paraolimpijskich w Heidelbergu w 1972 r. Kolejne Letnie Igrzyska Paraolimpijskie odbędą się w Tokio w 2020 r.

 

Szczegóły dla kolekcjonerów

  • autor projektu znaczka: Karol Tabaka
  • liczba znaczków: 1
  • wartość: B
  • nakład: 225 tys. szt.
  • technika druku: rotograwiura + farba irydyscentna
  • format znaczków: 54 x 40,5 mm
  • arkusz sprzedażny: 9 znaczków
  • papier: fluorescencyjny
  • data wprowadzenia do obiegu: 3.12.2016 r.

 

Emisję przedstawiającą sukcesy polskich paraolimpijczyków oraz inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach i w sklepie internetowym Poczty Polskiej.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial