Światowy Dzień Osób Jąkających się

Jąkanie, czyli powtarzanie sylab i głosek, występuje u 4 proc. osób dorosłych i 6 proc. dzieci. W Polsce liczbę jąkających ocenia się ponad 500 tys. Przeważają chłopcy – na dziesięć osób jąkających jest dziewięciu chłopców i jedna dziewczyna.

"Wady wymowy, w tym również jąkanie się, występują odkąd ludzie zaczęli się porozumiewać."

Niektóre osoby z powodu jąkania się wycofują się z wszelkich kontaktów z ludźmi. Bo człowiek zaczyna się jąkać na widok drugiej osoby, w sytuacji społecznej. I na tym polega trudność jąkających się osób. Jąkanie pojawia się zwykle między 4. a 8. rokiem życia. Zaczyna się od niewinnie wyglądających zacięć, które stopniowo przekształcają się w siłową tłocznię dźwięków. 

Jąkanie, z pomocą logopedy, można jednak wyleczyć. Pierwsze terapie dla jąkających stosowano już w starożytności.

– Grecki mówca – Demostenes ćwiczył wymowę wkładając kamyki do ust i recytując poezję. Polecano także nacierać język cebulą oraz ziołami. Kiedy zrozumiano mechanizmy tworzenia się mowy, specjaliści polecali ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia języka, głośnego czytania itp. Wykonywano także operacje języka bez znieczulenia podcinając wędzidełko lub usuwając fragmenty tkanki – opisuje Dawid Tomaszewski, autor książki "Światełko w tunelu", który przez 20 lat sam zmagał się z uporczywym jąkaniem.

Krótki filmik wyjaśniające niektóre fakty na temat jąkania.
 

A poniżej świetny występ młodego komika, który ze swojej wady zrobił zalete
 

Dodaj komentarz

Światowy Dzień Osób Jąkających się

 

22 październiak obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Jąkania.

Z tej okazji Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się Ostoja z siedzibą w Lublinie organizuje spotkanie, które będzie miało miejsce w nowej siedzibie – w budynku Centrum Aktywności Obywatelskiej, przy ulicy Leszczyńskiego 23 w Lubinie. Rozpocznie się o godzinie 18,00. Tematem przewodnim będzie dyskusja pod hasłem – „Odczulamy się na jąkanie” , na temat postaw, odczuć jakie w nas wywołuje jąkanie. 

 

W Szczecinie w Książnicy Pomorskiej odbędzie się spotkanie o godz. 17.00

 We współpracy z Zachodniopomorskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Logopedycznego oraz Książnicą Pomorską osoby jąkające zapraszają na piękne czytanie. 

Zostanie również zaprezentowany film przygotowany przez the Michael Palin Centre w Londynie „Wait, wait, I am finished yet” oraz dyskusja panelowa.

 

Oddział w Płocku zaprasza na spotkanie 28 października 2015 roku o 18.00 do Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej CZARODZIEJSKI OGRÓD (ul. Gościniec 48, Płock)

Temat spotkania: Jak pomóc osobie, która się jąka (dziecku, które sie jąka).

Portal poświęcony jąkaniu http://demostenes.eu/

Animowany film o jąkaniu http://youtu.be/zNJ6Cfs_XSc

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial