Celem obchodów Światowego Dnia SM jest uświadomienie społeczeństwu specyfiki tej choroby. Choroby o nieznanej przyczynie, atakującej osoby młode, dającej różne objawy. W kampanii są wykorzystywane autentyczne historie chorych, opisujące jak w sposób nagły i niespodziewany rozpoznanie SM może zmienić życie.
Światowy Dzień SM obchodzony jest globalnie każdego roku w maju. Tym razem międzynarodowe obchody przypadają na dzień 25 maja. Z tej okazji, na całym świecie organizowane będą liczne wydarzenia. Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego celebrowało ten dzień wyjątkowo wcześniej, tj. 19 maja 2016 r.
Stwardnienie rozsiane (SM) to choroba o tysiącu twarzach. Pacjentów z SM łączy jedno – pragnienie bycia niezależnym. Dla jednych oznacza to możliwość kontynuowania pracy, nauki, wychowywania dzieci, realizacji pasji, a dla innych po prostu samodzielne wykonywanie podstawowych czynności. Obchody Światowego Dnia SM oraz inauguracja V edycji kampanii „SM – Walcz o siebie” było okazją do wywołania dyskusji na temat sytuacji osób ze stwardnieniem rozsianym w naszym kraju.
Jak podkreślają eksperci, postęp w leczeniu stwardnienia rozsianego jest ogromny. To istotna informacja, gdyż nowoczesne leki hamują proces utraty sprawności, dając pacjentom szansę na w pełni normalne funkcjonowanie. Niestety pomimo determinacji środowisk pacjenckich i niewątpliwych zmian, które dokonały się w ostatnich latach w obszarze SM, nadal pozostaje wiele do zrobienia. W leczeniu stwardnienia rozsianego wciąż nie możemy dogonić Europy.
Dostęp do nowoczesnego leczenia, właściwa rehabilitacja bez konieczności oczekiwania na jej rozpoczęcie i możliwość aktywności zawodowej – to podstawowe aspekty, które pozwalają osobom z SM nie poddawać się chorobie i być niezależnymi. Jednak tempo w jakim dochodzi do podejmowania odpowiednich decyzji sprawia, że wielu pacjentów pozbawionych jest szansy zatrzymania progresji choroby czy polepszenia jakości ich życia. Jest to żmudny proces, a nie wszyscy pacjenci mogą czekać. Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego cały czas podejmuje aktywne działania skierowane do decydentów.