Szymborska i Sekretarz

Dziś rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej. Wczoraj miała miejsce premiera książki napisanej przez jej osbistego sekretarza Michała Rusinka.

O książce  "Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej" na stronie Wydawnictwa Znak czytamy:

"Piętnaście lat sekretarzowania takiej osobie? Doprawdy, nie było w tym nic zwyczajnego.

Ona – świeżo upieczona Noblistka, On – magister filologii polskiej. Miał jej pomagać przez trzy miesiące, między przyznaniem a wręczeniem nagrody w 1996 roku. Został dłużej. Poetka i jej Pierwszy Sekretarz.

W tej książce spotykamy Wisławę Szymborską, której do tej pory nie znaliśmy.
To portret osoby nieprzeciętnej, damy o niezwykłym poczuciu humoru, a zarazem umiejętności mówienia o sprawach najistotniejszych. Portret, który pozwala zbliżyć się do niej i istoty jej poezji.

Ekscentryczna starsza pani. Rozchichotana, czasami frywolna, lubiąca językowe zabawy i „practical jokes”. Wolała rozmowy ze zwykłymi ludźmi niż kongresy poetów i dyskusje z intelektualistami.

Depresyjna. Melancholijna. Surowa w sądach o sobie i innych. Perfekcjonistka, nie znosząca rozmów o błahostkach i marnowania czasu na spotkania z ludźmi, które nic jej nie dawały oprócz, jak mówiła, pustych kalorii.

Po Noblu powtarzała, że zrobi wszystko, żeby nie stać się osobistością, lecz pozostać osobą. Kiedyś rozpoznał ją taksówkarz i powiedział: „To dla mnie zaszczyt wieźć taką osobliwość”. Trochę racji miał: była dość osobliwym przedstawicielem naszego gatunku.

Z takim taktem, subtelnością i wnikliwością mógł o Noblistce napisać tylko jeden Autor."

 

Książka Michała Rusinka „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej” swoją premierę miała wczoraj 28 stycznia 2016 r. – w przeddzień 4. rocznicy śmierci Wisławy Szymborskiej oraz w 20. rocznicę przyznania poetce literackiej Nagrody Nobla.

 

Poetki nie da się scharakteryzować według jej sekretarza jednym słowem. „Śmieszka, ekscentryczna starsza pani, depresyjna, melancholijna…” każde z tych słów oddaje jej charakter i nie oddaje go zupełnie. 

źródło cytatu: artykuł  Michał Rusinek – Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej wraz z rozmową w Dzień Dobry TVN

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial