Tablet dla osób niewidomych

Zespół naukowców z University of Michigan pracuje nad specjalnym tabletem, który będzie wyświetlać całą stronę tekstu pisanego alfabetem Braille’a, w tym także grafiki, mapy oraz wykresy.

Aktualnie osoby niewidome posługują się urządzeniami elektronicznymi, takimi jak: komputery, smartfony, tablety, głównie poprzez wydanie poleceń głosowych. Dostępny jest także system wyświetlania pisma Braille’a, na przykład w formie dostawki do iPhone’a lub iPada, ale pozwala on tylko na operowanie na jednej linijce tekstu w danej chwili. Jest to więc rozwiązanie częściowe, które nie daje zbyt wielu możliwości.

Nowy, specjalny tablet dla osób niewiodomych, ma wyświetlać całą stronę. Specjalny system pneumatyczny pozwoli na wyświetlanie wypukłych napisów pisma Braille’a, ale również prostych map, grafik i wykresów.
Zasada działania opiera się na maleńkich bąbelkach wypełnionych cieczą lub powietrzem, które będą odpowiednio napełniać się lub opróżniać, żeby utworzyć litery alfabetu Braille’a.

Jeżeli chodzi o wygląd to urządzenie ma być przede wszystkim poręczne i płaskie, zbliżone wyglądem do zwykłych tabletów. Szacowany koszt urządzenia to około 1000 dolarów.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial