W ramach wsparcia dla opiekunów i rodzin osób z niepełnosprawnościami, od 2019 roku można starać się o opiekę wytchnieniową. Program prowadzi Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Polega on na czasowym zastąpieniu rodziny w opiece nad niepełnosprawnym. W czasie kiedy osoba niesamodzielna ma zapewnioną opiekę asystencką, jej faktyczny opiekun może załatwić potrzebne sprawy, spotkać się ze znajomymi bądź po prostu odpocząć.
Program nie ogranicza się tylko do świadczenia usług w zakresie opieki domowej. Może być również realizowany poza miejscem zamieszkania osoby z niepełnosprawnością. Do takich miejsc zaliczają się ośrodki wsparcia, ośrodki rehabilitacyjne lub inne placówki, które uzyskają pozytywną opinię realizatora programu ,, Opieka wytchnieniowa”.
W tym krótkim wywiadzie Rampowicz Grzegorz przedstawi kilka dodatkowych informacji o programie oraz podzieli się wrażeniami z pobytu w ośrodku rehabilitacyjnym. Zapraszamy do lektury!
Czy mógłbyś opowiedzieć z jakiego programu skorzystałeś, aby sfinansować pobyt?
Program z którego korzystałem nosi nazwę „Opieka wytchnieniowa”.
Do kogo kierowany jest program?
Program z którego skorzystałem adresowany jest do:
- dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności,
- dorosłych osób niepełnosprawnych posiadających:
orzeczenie o znacznym stopniem niepełnosprawności lub
orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 100, z późn. zm) poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.
Jakie są według Ciebie największe benefity wynikające ze skorzystania z programu?
Głównym atutem który mnie skłania do tej formy spędzania czasu jest fakt zmiany otoczenia, środowiska. Ja jestem osobą niewychodzącą z domu, więc zmiana otoczenia jest istotnym warunkiem zdrowia psychicznego.
Ponadto myślę, że nawiązanie, nawet bardziej podtrzymanie relacji czy nowych znajomości z personelem również można nazwać benefitem.
Czy mógłbyś nam opowiedzieć o swoim ostatnim turnusie rehabilitacyjnym? Z jakiej formy rehabilitacji tam korzystałeś i jak jest dostosowane to miejsce pod względem osób z niepełnosprawnością?
Program zapewnia całodobową opiekę nad pacjentem + wyżywienie, natomiast nie daje on żadnych zabiegów rehabilitacyjnych. Jest możliwość wykupienia prywatnie ale są one nie najtańsze. A w ramach opieki, którą jestem objęty mam zapewnione 3 zabiegi rehabilitacyjne tygodniowo.
Obiekt w którym realizowałem turnus to nowoczesny budynek otoczony zielenią, lasem w 100% przystosowany do wymogów świadczenia usług dla osób niepełnosprawnych.
Na koniec obejrzyjcie krótki filmik, który przygotował dla Was Rampowicz 🙂
Kiedy ostatnio byliście na turnusie? Czy korzystacie z programów finansujących? A może z programu opieki wytchnieniowej? Dajcie znać!