potrafie-pomoc

TURYSTYKA GÓRSKA I RZECZNA BEZ BARIER!

Zdobywają górskie szczyty, zwiedzają świat! Mowa o wrocławianach, którym choroba – stwardnienie rozsiane – nie przeszkadza w aktywnym życiu. Grupa „Jak nie my to kto” skupia w-skersów, którzy poznali się w dolnośląskim oddziale Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. Byli m.in. w Alpach, gdzie na wózkach zjechali z 2600 metrów! Wśród osób, które tworzą grupę „Jak nie my, to kto?”, jest m.in. znany we Wrocławiu z wielu działań wspierających osoby z niepełnosprawnościami Ryszard „Rychol” Kuczyński. Jego marzeniem jest organizacja rejsu jachtem motorowym po wodach polskich rzek. W wyprawie wezmą udział osoby z różnymi niepełnosprawnościami i ich asystenci. To plan na połowę roku 2022, ale pan Ryszard planowanie i zbiórkę funduszy na realizację planu rozpoczął już teraz, m.in. organizując wspólnie z Fundacją „Potrafię Pomóc” licytacje na Allegro Charytatywni.

DO ZDOBYCIA FLAGA Z AUTOGRAFAMI ZAŁÓG NAJSŁYNNIEJSZYCH REGAT ŚWIATA!

Na licytację trafił właśnie unikatowy gadżet – oficjalna flaga najsłynniejszych regat świata Rolex Sydney Hobart 2019 z autografami polskiej załogi oraz zwycięzcy zawodów – Jima Cooneya! Rolex Sydney Hobart to jedne z najbardziej wymagających żeglarskich regat świata. Jachty startują  w Sidney i po przebyciu 630 mil morskich, czyli 1167 kilometrów, docierają do australijskiego miasta Hobart na wyspie Tasmania. To bardzo trudne zawody – zdarza się, że załogi z różnych zakątków świata muszą się zmagać z sztormowymi wiatrami i z wielkimi falami, często z powodu złych warunków – część jachtów musi się wycofać.

W 2019 roku jacht „Maserati” wziął udział w regatach pod polską banderą ze skipperami Jackiem Siwkiem i Jackiem Piotrowskim, zdobywając bardzo dobre 12 miejsce (wśród prawie 160 jachtów). W regatach zwyciężył jacht „Comanche”  dowodzony przez skippera Jima Cooneya. I to właśnie podpis dowódcy zwycięskiego jachtu, a także autografy załogi „Maserati” znalazły się na oficjalnej fladze regat. Flaga trafiła do Polski, dokładnie do Wrocławia, za sprawą jednego z członków załogi jachtu Maserati – wrocławianina Artura Litarowicza, który po spełnieniu swojego żeglarskiego marzenia, chce pomóc w spełnieniu marzeń przyjaciół. Niezwykły gadżet wesprze organizację wspomnianego wyżej rejsu Dolnoślązaków – osób z niepełnosprawnościami (ruchową i sensoryczną) oraz ich asystentów. Wypłyną w połowie 2022 roku na dwóch jachtach motorowych, koszt takiego przedsięwzięcia to kilkadziesiąt tysięcy złotych.

JAK WYGLĄDA POLSKA OD STRONY RZEK?

Rejs Dolnoślązaków jest niezwykły nie tylko dlatego, że na pokładzie jachtów znajdą się osoby z niepełnosprawnościami. To również szansa, by odkryć i spopularyzować turystykę rzeczną. Tak o pomyśle opowiada Ryszard Kuczyński:

Chcę pokazać piękno naszego kraju. Często chwalimy miejsca za granicą a w Polsce mamy prawdziwe perełki jak np. Pętla Wielkopolski, Pętla Żuław, Kanał Elbląski czy Augustowski – miejsca kompletnie nieznane. Ten rodzaj turystyki raczkuje w Polsce, dopiero dziesięć lat temu na polskich rzekach zaczęły powstawać przystanie. Mało, kto wie, że jesteśmy połączeni szlakiem wodnym z Europą”.

Promocja turystyki i sportu osób z niepełnosprawnościami, promocja turystyki rzecznej, a także akcja charytatywna na rzecz podopiecznych Fundacji „Potrafię Pomóc” – to założenia wyprawy. Marzenia śmiałków, którzy – mimo choroby – żyją pełnią życia, wyznaczając sobie kolejne cele, przełamując kolejne bariery, może wesprzeć każdy. Link do licytacji flagi znajduje się tutaj, będzie aktywny do 23 kwietnia, do godziny 8 rano: https://allegro.pl/oferta/flaga-z-regat-rolex-sydney-hobart-2019-zeglarstwo-10601555347?fbclid=IwAR0P6Aq6mbcJSw8nCepByd6sGltXQ9mO7_Ll47Cs_mmcJItcqp7hrO3Y-8U . Warto też sprawdzić pozostałe licytacje na Allegro Charytatywni – można tam znaleźć między innymi płyty, koszulki czy gadżety sportowe z autografami! Dochód wesprze aktywność osób chorujących na stwardnienie rozsiane.

https://allegro.pl/charytatywni/fundacja-potrafie-pomoc-na-rzecz-dzieci-niepelnosprawnych-z-wadami-rozwojowymi/cele/wsparcie-chorych-na-stwardnienie-rozsiane

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial