Ulgi i uprawnienia osób z niepełnosprawnościami

Cześć Rampowicze w dzisiejszym artykule opowiem Wam o ulgach i uprawnieniach dla Osób z Niepełnosprawnościami, które moim zdaniem są najbardziej istotne. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie więc będę opierać się na własnych doświadczeniach oraz wiedzy z internetu.

Ulga – czym jest?

Ulga – Jest pewnego rodzaju ułatwieniem w codziennym funkcjonowaniu, uzależniona od schorzenia oraz stopnia niepełnosprawności. Ulgi które moim zdaniem mają największe znaczenie to:

1. Karta Parkingowa – To bardzo duże ułatwienie z którego korzysta moja mama, dzięki niej można parkować na specjalnie wyznaczonym miejscu dla osób z niepełnosprawnością. Z informacji które znalazłam w internecie osoba która jest posiadaczem takiej karty jest również zwolniona z przestrzegania niektórych znaków drogowych, oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

2.Legitymacja osoby niepełnosprawnej– Z tego uprawnienia korzystam chyba najczęściej, zawsze nosze ją przy sobie , dzięki niej nie muszę pamiętać aby zabierać ze sobą orzeczenie, pozwala mi na bezpłatne korzystanie z komunikacji miejskiej oraz zniżkowe przejazdy pociągiem. Legitymacje tą wydaje Miejski lub Powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności.

3.Ulgowe przejazdy PKP Dla minie jako osoby która mieszka bardzo daleko od domu i pociąg jest praktycznie jedynym środkiem transportu jest to spore ułatwienie , dzięki tej uldze mogę bezpiecznie dotrzeć do miejsca docelowego oraz zaoszczędzić trochę gotówki.

4.Dofinansowania ze środków PFRON- Dzięki środkom z dofinansowania osoby niepełnosprawne mogą starać się o pomoc pieniężną np. na likwidacje barier architektonicznych, dofinansowania do sprzętów np. wózka inwalidzkiego, czy do laptopa który jest potrzebny do szkoły czy pracy.

Artykuł zrealizowany podczas stażu w ramach projektu „Aktywny Start” współfinansowanego ze Środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Odpowiedź do artykułu “Ulgi i uprawnienia osób z niepełnosprawnościami

  1. Pingback: Dzieciństwo osoby z niepełnosprawnością

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial