Osoby niesłyszące mogą załatwić różne sprawy w Urzędzie Miasta Rzeszowa bez udziału tłumacza języka migowego dzięki specjalnemu systemowi. Jest to unikalne oprogramowanie w skali Europy – zapewniają twórcy.
Osoby niesłyszące mogą z wykorzystaniem nowego systemu np. złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego, czy odebrać gotowy już dokument.
Na specjalnym stanowisku zainstalowano kamerę, która odczytuje to, co „miga” niesłyszący petent, i pokazuje jego wypowiedzi w formie zapisanych zdań na ekranie przed urzędnikiem. Z kolei prośby czy polecenia pracownika urzędu są pokazywane na ekranie przed petentem jako zapisane zdania.
System pomoże też w wypełnieniu różnych dokumentów.
– Każdy niekiedy ma problem z wypełnieniem druków urzędowych. Gdy taki problem pojawi się przed osobą niesłyszącą, na jego ekranie pojawi się tłumacz języka migowego, który wyjaśni, jak wypełnić poszczególne rubryki – pokazywał w czwartek, 9 lutego, na konferencji prasowej prezentującej system dyr. Biura Obsługi Informatycznej UM Rzeszowa Lesław Bańdur.
Zapewnił też, że system nie pomyli się nawet wtedy, gdy w pomieszczeniu jednocześnie z niesłyszącą osobą będą się też znajdowali inni ludzie, którzy w czasie rozmowy będą gestykulować rękoma.
– Ułatwi to prosty zabieg, jakim jest ustawienie krzesła w konkretnym miejscu. Kamera jest nakierowana właśnie na ten punkt. Ponadto dzięki pozycji siedzącej eliminujemy problem wynikający z różnicy wzrostu u poszczególnych osób, a dodatkowo siedząc petenci czują się komfortowo – mówił Bańdur.
W programie jest zbiór gotowych pytań, odpowiedzi czy poleceń. System będzie też podpowiadał pewne rozwiązania w sytuacji, gdy podczas konwersacji wyświetlanej na ekranach pojawią się inne problemy.
– Przełamujemy bariery głuchoniemych, którzy często boją się przyjść do urzędu i załatwić swoje sprawy. Ale i nasi pracownicy uczą się właściwego podejścia do osób w tym wypadku niesłyszących – mówił Bańdur. Zapewnił, że wdrażane oprogramowanie jest unikalne w skali Europy.
Na razie system opracowany przez naukowców z Politechniki Rzeszowskiej (PRz) został zainstalowany w Wydziale Spraw Obywatelskich UM, ale docelowo ma on objąć też inne wydziały. System jest nadal udoskonalany. Prace mają potrwać do czerwca, a od lipca oprogramowanie ma zostać udostępnione w internecie, co pozwoli na wypełnianie formularzy np. w domu.
Współtwórca oprogramowania prof. Marian Wysocki kier. Katedry Informatyki i Automatyki PRz powiedział PAP, że na razie w systemie wykorzystano PJM (Polski Język Migowy). Później ma zostać zainstalowany także SJM. Niewykluczone są także ułatwienia na osób czytających w ruchu warg.
– Cały czas się rozwijamy, uczymy. System obecnie jest wdrażany. Sprawdzamy w praktyce, jak go można jeszcze udoskonalić. Na razie zrobiliśmy pierwszy krok, aby móc zrobić kolejne – mówił prof. Wysocki.
inf.pras.