W Warszawie powstanie pierwsze publiczne przedszkole, dedykowane dzieciom z autyzmem. Placówka ma zostać uruchomiona w 2018 r. przy ul. Tarchomińskiej i będzie częścią modernizowanego Zespołu Szkół Specjalnych nr 97.
Modernizacja placówki kosztować ma 10 mln zł. W piątek Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta podpisał w tej sprawie umowę z wykonawcą. Prace mają zakończyć się w maju 2018 roku.
Zespół Szkół Specjalnych Nr 97 to placówka, w której uczą się dzieci z autyzmem. Zespół tworzą obecnie: Szkoła Podstawowa nr 6 i Gimnazjum nr 68. Jak poinformowała PAP Katarzyna Pieńkowska ze stołecznego ratusza, w związku z wprowadzaną reformą edukacji, Gimnazjum nr 68 zostanie przekształcone w szkołę podstawową.
Po modernizacji placówka wzbogaci się o pawilon przedszkolny. – Jeśli modernizacja zakończy się w maju 2018 r., przyjęcie dzieci do przedszkola planujemy od września 2018 r. – powiedziała PAP Pieńkowska.
Dodała, że oczywiście dzieci z autyzmem uczęszczają obecnie do publicznych przedszkoli w Warszawie – integracyjnych i specjalnych. Nowo budowana placówka będzie jednak pierwszym publicznym przedszkolem dedykowanym wyłącznie dzieciom autystycznym.
– W Zespole Szkół Specjalnych nr 97 pracuje doświadczona, wysoko wykwalifikowana kadra psychologiczno-pedagogiczna, która jest pionierem w dziedzinie terapii, opieki i kształcenia dzieci z autyzmem ze sprzężeniami. Od 2007 r. w zespole szkół prowadzone są specjalistyczne zajęcia z najmłodszymi w ramach wczesnego wspomagania ich rozwoju – podkreśla ratusz.
Oprócz przedszkola zespół szkół przy ul. Tarchomińskiej zostanie też wzbogacony o nową salę gimnastyczną z zapleczem. Ponadto budynek zostanie poddany gruntownemu remontowi – termomodernizacji (m.in. wymiana okien, węzła cieplnego i instalacji c.o, ocieplenie), wymianie drzwi wewnętrznych, przebudowie pomieszczeń oraz wymianie wszystkich wewnętrznych instalacji.
Jak informuje stołeczny ratusz szkolnictwo specjalne w Warszawie obejmuje obecnie 46 szkół, zespołów szkół specjalnych i placówek, w których uczy się ponad 4 tysiące dzieci i młodzieży. W warszawskich szkołach specjalnych najwięcej jest dzieci z niepełnosprawnościami sprzężonymi (tzn. że dziecko ma więcej niż jedną niepełnosprawność).
PAP