Wernisaż prac Artystów Malujących Ustami i Nogami na Lotnisku Chopina w Warszawie

Integracja, Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” oraz Wydawnictwo Artystów Malujących Ustami i Nogami –  AMUN zapraszają na uroczysty wernisaż wystawy artystów zgromadzonych wokół wydawnictwa AMUN, który odbędzie się 18 kwietnia 2018 r. o godz. 12:00 na Lotnisku Chopina w Warszawie (Hala Odlotów).

W  czasie wernisażu dwóch malarzy –  Mariusz Mączka oraz Bartosz Ostałowski – zaprezentuje na żywo swoje umiejętności i na oczach widzów będzie tworzyć obrazy – odpowiednio ustami i nogami.

Wernisaż zainauguruje wystawę, którą będzie można oglądać na Lotnisku Chopina do 16 sierpnia br. To pierwsza od kilku lat prezentacja prac AMUN, którą będzie można zobaczyć w Warszawie. Wernisaż otworzą Mariusz Szpikowski, prezes PPL, oraz Piotr Pawłowski, prezes Fundacji Integracja. Spotkanie będzie okazją do bliższego poznania artystów, którzy w jego trakcie będą tworzyć swoje obrazy.

Mariusz Mączka jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów w Polsce malujących ustami. Malarstwem zainteresował się po przeczytaniu książki osoby, która, tak jak on, złamała kręgosłup po skoku do wody, usiadła na wózek i malowała ustami. Bez reszty pochłonęło go malowanie w oleju, a artystyczną inspiracją zostali polscy malarze, zwłaszcza Kossak, Chełmoński, Malczewski, Matejko. – Malarstwo odmieniło moje życie, pozwoliło mi bardziej otworzyć się na ludzi, wyjść do nich. Stało się też pomysłem na życie, jest moją pasją i sposobem zarabiania. Po prostu łączę przyjemne z pożytecznym – wyjaśnia artysta. Ulubionym tematem Mariusza Mączki są konie, one stały się znakiem rozpoznawczym jego twórczości. W 2016 r. otrzymał wyróżnienie w organizowanym przez Integrację konkursie „Człowiek bez barier”. Jest też jednym z bohaterów wydanej przez Fundację publikacji „Lista Mocy”.

Bartosz Ostałowski do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami należy od 2009 r. W tym samym czasie rozpoczął współpracę z wydawnictwem AMUN. Jeszcze przed wypadkiem komunikacyjnym, w wyniku którego stracił obie ręce, szkicował i wykonywał projekty graficzne. Jednak jego talent malarski ujawnił się w pełni dopiero po utracie rąk. Posługuje się różnymi technikami: akwarela, olej, pastel oraz szkice ołówkiem. Ulubionym tematem malarskim artysty są pejzaże. Jego druga pasja to wyścigi rajdowe, w których startuje, z sukcesami, od kilku lat.

Artyści należący do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami swoją twórczością udowadniają, że do tworzenia wspaniałych dzieł sztuki niezbędne są trening, czas i cierpliwość, a nie sprawne dłonie. Nie ma znaczenia, że ołówek lub pędzel trzymają w zaciśniętych ustach czy palcach stopy – każdy z nich przenosi na papier i płótno swoje wrażenia, uczucia i otaczającą rzeczywistość. To, w jaki sposób ją postrzegają, będzie można sprawdzić w trakcie wystawy na Lotnisku Chopina w Warszawie, która potrwa od 16 kwietnia do 16 sierpnia 2018 r.

 

Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial