Wózkiem przez Polskę

Bartek Rzońca ze Świnoujścia, student Politechniki Koszalińskiej, przemierzył całą Polskę na wózku inwalidzkim. W sobotę 20 sierpnia o godz. 14 zameldował się na mecie przy urzędzie miasta w Zakopanem. Bartek wystartował w Świnoujściu 1 sierpnia. Po niemal trzech tygodniach drogi zakończył swoją wymarzoną podróż.

Bartek chciał w ten sposób udowodnić osobom z niepełnosprawnością, że nie ma żadnych ograniczeń, by realizować swoje marzenia. 

Na Bartka na mecie czekali jego najbliżsi – mama Iza i tata Zbigniew, a także krewni. Emocje widać było szczególnie po rodzicach. – Nie widzieliśmy syna przez trzy tygodnie – mówił ojciec Bartka. Gdy tylko młody mieszkaniec Świnoujścia dojechał na metę, rodzice rzucili się, by go uściskać.

Bartek dokonał nie lada wyczynu. Pokonał 900 kilometrów na wózku inwalidzkim. Przejechał 20 dużych miast Polski. Średnio dziennie pokonywał 40-50 kilometrów.

– Jestem szczęśliwy, że udało mi się przejechać całą Polskę. Bywały trudne chwile, bo dwa razy opona w moim wózku mi się przebiła, albo zdarzały się przeszkody na mojej drodze. Jednak samą wyprawą bardzo się cieszyłem, podziwiałem krajobrazy. To był piękny czas – mówił Bartek na mecie.

– Mimo ograniczeń fizycznych, w naszej głowie nie mamy żadnych ograniczeń. Mimo przeszkód musimy próbować, chcieć. Bo na prawdę warto – mówi Bartek Rzońca.

Bartek jest studentem Politechniki Koszalińskiej. Chce przede wszystkim ukończyć studia, ale też myśli o innych wyprawach. – Marzy mi się po cichu przejechanie Chorwacji. Może nie dotrzeć tam na wózku ze Świnoujścia, ale pojeździć po samym kraju – mówił.

W czasie wyprawy Bartkowi towarzyszył Stanisław Ogrodnik, jego opiekun z Promedica24, a także Sylwester Góra, wolontariusz z Caritasu.

Trasę Bartka Rzońcy wspierała Promedica24 oraz Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Gazeta Krakowska była patronem akcji "Wózkiem przez Polskę”. Patronat nad wydarzeniem objął również prezydent miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz oraz rektor Politechniki Koszalińskiej profesor Tadeusz Bohdal.

źródło: www.gazetakrakowska.pl

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial