Wrocławski Informator możliwości i korzyści dla osób z niepełnosprawnościami WROMIK

WROMIK opracowany przez Fundację Katarynka wraz z Fundacją „Promyk Słońca” i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej we Wrocławiu jest już dostępny dla mieszkańców.

Informator dla osób z niepełnosprawnościami

WROMIK to kompendium wiedzy o możliwościach, jakie osobom z niepełnosprawnościami oferuje Wrocław. Wszystkie zawarte informacje mają na celu polepszenie warunków życia osób z niepełnosprawnościami. Umożliwienie im samodzielnego i niezależnego funkcjonowania społecznego, edukacyjnego oraz zawodowego.

Czym jest WROMIK?

Adresownik. Znajdziemy w nim niezbędne kontakty, adresy, numery telefonów, strony internetowe czy opisy budynków, do których osoba z niepełnosprawnościami chce się dostać. Znajdują się informacje o najbliższym przystanku autobusowym lub tramwajowym, aby w dogodny sposób móc dotrzeć pod wskazany adres.

Poradnik. Wyszukamy w nim wiele przydatnych informacji o tym, w jaki sposób załatwić interesujące nas sprawy oraz kto i gdzie może udzielić nam bezpłatnej pomocy. WROMIK to kompendium wiedzy o wsparciu – pomocnej dłoni, którą wyciąga Wrocław i organizacje pozarządowe w kierunku osób z niepełnosprawnościami.

Przewodnik. Wrocławski informator to nie tylko przydatne adresy i niezbędne porady. To także przewodnik po ofercie kulturalno-rozrywkowej miasta, z uwzględnieniem różnych potrzeb mieszkańców. Opisanej tak, aby nie było wątpliwości, czy dane miejsce jest dostępne dla wszystkich i czy jego oferta spełnia odpowiednie wymagania.

WROMIK  w kilku wersjach

Wersja podstawowa – to poręczna, nieduża książeczka, opatrzona zdjęciami, jasna i przejrzysta. Bez trudu znajdziecie w niej interesujące informacje; to swoisty drogowskaz i przewodnik po urzędach i instytucjach.

Wersja w języku łatwym – jest przygotowana specjalnie dla tych, którzy potrzebują informacji podanej w sposób syntetyczny, bez zbędnych zawiłości i niepotrzebnych ozdobników. Przyda się też na pewno osobom z niepełnosprawnością intelektualną.

Wersja audiowizualna – to seria krótkich filmów, zawierających informacje z przewodnika, podzielonych tematycznie, z napisami i tłumaczeniem w języku migowym. Ta wersja będzie wygodnym narzędziem dla osób głuchych, niedowidzących i słabowidzących.

Dla niewidomych

Dla osób niewidomych WROMIK jest także dostępny w formie pliku PDF, z którym program czytający poradzi sobie bez trudu.

Wszystkie wersje WROMIKa są bezpłatne. Wszystkie znajdują się w Internecie lub można otrzymać je w trzech punktach we Wrocławiu.

Gdzie można otrzymać  WROMIK?

Informator WROMIK w wersji książkowej oraz ten przygotowany w tekście łatwym do czytania i zrozumienia dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi można otrzymać bezpłatnie w następujących miejscach:

  • Fundacja „Promyk Słońca”, ul. Swobodna 8a, Wrocław, pokój 504 (V piętro);
  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu, ul. Strzegomska 6, Dział Adaptacji Osób Niepełnosprawnych, p. 25 (parter);
  • Wrocławski Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych, ul. Psie Budy 14/15 lok 1 A, Wrocław.

Wersje audiowizualne i dostępny PDF do pobrania na stronach:
www.promykslonca.pl
www.mops.wroclaw.pl
www.wroclaw.pl
www.asystenci.wroclaw.pl
www.niepelnosprawni-wroclaw.pl

WROMIK to publikacja przygotowana w ramach projektu SAMO-Dzielni, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 oraz budżetu Gminy Wrocław.

/źródło: www.wroclaw.pl, B. Skrzyński/

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial