1260 minut będzie trwał tegoroczny XIX Maraton Pisania Listów Amnesty International organizowany na Łazarzu w Inkubatorze Kultury Pireus przy ul. Głogowska 35, wokół którego będą się odbywać wydarzenia towarzyszące: Żywa Biblioteka, debata na temat praw kobiet oraz projekcja filmów o tematyce związanej z prawami człowieka.
Będzie to niecodzienne wydarzenie, mające miejsce na Łazarzu w sobotę 8 grudnia i dotyczące walki z szeroko pojętą dyskryminacją w wymiarze globalnym i lokalnym!
Tego dnia, w godzinach od 12.00 w sobotę 8 grudnia przez 21 godzin do niedzieli godziny 9.00 zapraszamy do kącika edukacyjnego dla dorosłych i dla dzieci, zapoznania się z sylwetkami światowych bohaterów oraz lokalnych Książek, porozmawiania o prawach kobiet i obejrzenia filmów dotyczących Praw Człowieka podczas nocnego seansu filmowego.
Szczegółowy program i opis działań
Jest to wydarzenie, w czasie którego każdy z nas może wyrazić swój sprzeciw wobec łamania praw człowieka i swoją solidarność z ofiarami prześladowań. Jak? Pisząc list do władz kraju, w którym aktywiści są prześladowani. My chcemy spotkać się z Wami na Łazarzu, gdzie przez całą noc będziemy pisać, dyskutować i oglądać filmy dokumentalne dotyczące praw człowieka.
W tym roku podczas Maratonu będziemy pisać listy w sprawie obrończyń praw człowieka z 9 państw. To kobiety, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, teraz same potrzebują naszego wsparcia.
Oprócz samego Maratonu Pisania Listów, zapraszamy Państwa również na wydarzenia towarzyszące:
- Żywa Biblioteka w godzinach od 14.00 do 18.00
- Debata na temat praw kobiet w Polsce od 19.00 do 20.30
- Projekcja filmów związanych z Prawami Człowieka od 22.00 do 6.00
Żywa Biblioteka umożliwia Czytelnikom i Czytelniczkom nieformalny kontakt z osobami, z którymi na co dzień nie mają okazji szczerze porozmawiać; z przedstawicielkami i przedstawicielami grup społecznych obarczonych stereotypami, uprzedzeniami, wykluczeniem i dyskryminacją – Żywymi Książkami.
Czy nam się to podoba, czy nie, wszyscy mamy uprzedzenia. Nie możemy posiadać wiedzy o wszystkich i wszystkim wokół nas, więc nie możemy zakładać, że nie będziemy snuć domniemań na temat ludzi i rzeczy. Oczywiście ciężko jest przyznawać się do własnych uprzedzeń, a jeszcze ciężej jest nam oczekiwać, że ktoś z silnymi uprzedzeniami przyzna się do nich i skonfrontuje z nimi publicznie.
Nikt nie chce być postrzegany jako osoba z uprzedzeniami i nikt nie chce się do nich przyznawać. Wolimy je ignorować, udawać, że ich nie posiadamy i nie chcemy być kojarzeni z osobami, które takowe mają. Obawiamy się bycia określonym jako rasista, homofob, seksista czy bigot.
W przypadku tego spotkania, uprzedzenia, stereotypy i stygmatyzacje są w samym centrum metodologii. Dobrze jest posiadać uprzedzenia, co więcej, jest to wskazane.
Każdy/a Czytelnik/czka, który/a przybędzie do Biblioteki, otrzyma swoją kartę biblioteczną i będzie mógł/a wybrać z listy dostępnych Książek tą, która ją/go interesuje. Wolontariusz/ka zaprasza Czytelnika/czkę i Książkę do stolika, przy którym będą prowadzić rozmowę. Rozmowa trwa max. 20 minut – po upływie tego czasu Książka udaje się na kolejną rozmowę, a Czytelniczka może wybrać dla siebie kolejną Książkę. Rozmowa ma luźny charakter: całe wydarzenie, w szczególności spotkanie z Żywą Książką, odbywa się w intymnej, przyjaznej atmosferze, w przestrzeni bezpiecznej dla wszystkich zainteresowanych osób.
Nad Żywą Biblioteką czuwa oraz dba o jej jakość Human Library Organization.
Linki
Więcej informacji o Żywej Bibliotece: https://web.facebook.com/events/542099086278319/
Więcej informacji o XIX Maratonie Pisania Listów Amnesty International: https://web.facebook.com/events/2231870666846956/?active_tab=about