XXII Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością

W Giżycku na jeziorze Kisajno rozegrano w terminie 20-23 czerwca kolejne Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością. To jedne z najstarszych tego typu regat na świecie, a ich organizatorem była Mazurska Szkoła żeglarstwa we współpracy z Polskim Związkiem Żeglarzy Niepełnosprawnych.

Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym PFRON lecz powodu ograniczenia dofinansowania w regatach wystartowało 27 załóg. Zawodnicy z niepełnosprawnością ruchową (20 załóg) ścigali się na Sasankach, a zawodnicy niesłyszący (7 załóg) na Tangach. Obserwatorzy spodziewali się zaciętej rywalizacji pomiędzy kadrowiczami i ta rzeczywiście miała miejsce do końca regat. Pogoda dopisała, dzięki czemu rozegrano 12 wyścigów metodą przesiadkową.

Mistrzostwa rozpoczęła krótkim występem grupa taneczna Stowarzyszenia Żeglarzy Niepełnosprawnych z Bytomia. Poniedziałek był dniem treningowym. We wtorek było pochmurnie, wiatr 2 momentami 3 B i do obiadu rozegrano dwa wyścigi, a po obiedzie do kolacji dwa następne. Po pierwszym dniu wyścigów w kategorii żeglarzy z niepełnosprawnością ruchową prowadził Waldemar Woźniak przed Olgą Górnaś-Grudzień. Oboje mieli po 10 punktów. Trzecie miejsce zajmował Andrzej Bury z 16 punktami.

W kategorii żeglarzy niesłyszących wszystkie wyścigi wygrał Tomasz Gumiński. W środę przez cały dzień była wspaniała pogoda – słońce i wiatr 3 B. Dzięki temu przeprowadzono trzy wyścigi do obiadu i również trzy po obiedzie do kolacji. Bury się „obudził" i zaczął odrabiać straty. Wygrał dwa wyścigi i trzy razy był drugi. Do walki o podium włączył się Wiesław Borowiecki – mistrz Polski z 2012 roku.

W kategorii żeglarzy niesłyszących „Gumiś" wygrał kolejne trzy wyścigi i powiększył swoją przewagę nad konkurentami. Olga Górnaś-Grudzień miała dużą wpadkę w ósmym wyścigu, co pozbawiło ją szans na podium. Ostatniego dnia regat wiatr osłabł do 1-2 B i z trudem rozegrano ostatnie trzy wyścigi. Bury żeglował równo i dzięki temu zdobył swój ósmy tytuł mistrza Polski. Borowiecki także żeglował równo i na finiszu pokonał Woźniaka.

W kategorii żeglarzy niesłyszących „Gumiś" nie dał rywalom żadnych szans i także zdobył tytuł mistrza Polski po raz ósmy. Drugie miejsce zajęła Barbara Lepszy co nie było niespodzianką, gdyż takie same miejsce zajęła w poprzednim roku.

Zwycięzcy otrzymali medale i dyplomy. Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez PFRON i stałego sponsora Mistrzostw – firmę BUDIMEX S.A. Nagrody wręczał Kamil Petynka – dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału PFRON.

Wyniki:

Żeglarze z niepełnosprawnością ruchową:

1. Andrzej Bury, Marian Zakowicz, Bożena Bień (26 pkt.)
2. Wiesław Borowiecki, Ewa Nazarowska, Halina Świderek (30 pkt.)
3. Waldemar Woźniak, Rafał Szklarz, Agnieszka Jabłońska (35 pkt.)
4. Grzegorz Włochowicz, Zbigniew Jastrzębski, Roman Drobniak (41 pkt.)
5. Adam Wójtowicz, Jacek Niżygrocki, Agata Grzybowska (56 pkt.)
6. Olga Górnaś-Grudzień, Józef Wolsza, Wiesław Wolsza (58 pkt.)
7. Michał Rutkowski, Katarzyna Kulig, Monika Kotzian (72 pkt.)
8. Feliks Basłyk, Mirosław Lisiczyński, Józef Pawlak (76 pkt.)

 

Żeglarze niesłyszący:
1. Tomasz Gumiński, Michał Rek, Mikołaj Minko (12 pkt.)
2. Barbara Lepszy, Karina Fruba, Arkadiusz Tylutki (23 pkt.)
3. Zbigniew Gumiński, Paweł Jankowski, Euzebia Jankowska (29 pkt.)
4. Michał Maculewicz, Beata Murawska, Marta Drożdziel (36 pkt.)
5. Katarzyna Kowalczyk, Stanisław Wadas, Waldemar Mandelka (42 pkt.)
6. Paweł Dziubak, Maria Pawlak, Władysław Ochrymiuk (53 pkt.)

źródło: http://naszesprawy.eu

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial