Zaburzenia osobowości schizoidalnej

Schizofrenia to zaburzenie owiane tajemnicą i wieloma mitami. Ten wpis przygotowała dla Nas Rampowiczka, która na co dzień sama zmaga się z tym właśnie schorzeniem.

Zapraszamy do lektury!

Charakterystyka osobowości schizoidalnej

Osoba nie jest zainteresowana kontaktem innymi ludźmi. Postrzegana jest zazwyczaj jako samotnik. Nie jest również zainteresowana nawiązywaniem relacji społecznych, a raczej czuje ze nie chce i nie potrzebuje kontaktów z innymi ludźmi. Raczej woli się izolować, trzyma na uboczu, wydaje się być zadowolona z takiego stylu życia.

Styl życia osoby ze schizofrenią

Z tej przyczyny o ile to możliwe wiedzie samotne życie i wybiera zajęcia, które może wykonywać w samotności. Ponadto nie czerpie przyjemności prawie z żadnej aktywności. Osoba z tym zaburzeniem rzadko doświadcza silnych negatywnych emocji. Dobrze czuje się we własnym towarzystwie, jest samotnikiem i zazwyczaj potrafi sobie poradzić bez innych. Nie wykazuje też chęci poznawania nowych ludzi. Unika bliskości może towarzyszyć jej przekonanie że relacje z innymi są uciążliwe lub po prostu nie czerpie z nich żadnych przyjemności.

Nawiązywanie rozmów i relacji z osobami ze schizofrenią

Wdawanie się w pogawędki może być trudne. Na pytania zazwyczaj odpowiadają grzecznie, ale krótko, co czasami wygląda jak chęć zakończenia rozmowy. Osoby dotknięte schizoidalnym zaburzeniem osobowości są nastawione negatywnie do innych. Funkcjonują najczęściej spokojnie w pojedynkę i cenią sobie ten spokój, a inni są dla nich raczej obojętni.
Są też tacy ludzie, którzy im wręcz przeszkadzają. Natomiast jeśli są z kimś w relacji to nie mają potrzeby częstego utrzymywania kontaktu. Osoby ze schizoidalnym zaburzeniem osobowości cechuje wycofywanie z relacji społecznych ;nie chcą ani nie czerpią radości z żadnego rodzaju związku czy relacji. Nie tylko z partnerem, ale i z rodziną .Wolą działać w pojedynkę. Z tego powodu raczej nie mają przyjaciół oraz bliskich, zaufanych krewnych. Nie pragną związków, cechuje je chłód emocjonalny, samotne działanie i spłycenie uczuciowe. Można zaobserwować u nich również obojętność na pochwały. Osoby zmagające się ze schizofrenią są silnie pochłonięte fantazjowaniem przez co mogą i często zaniedbują codzienne obowiązki.

Przyczyny schizofrenii

Cechy są dziedziczone jedynie w niewielkim stopniu w jakim okresie życia spotkała się z odrzuceniem że strony bliskich że względu na swoją nieśmiałość nie było wrażliwości emocjonalnej na potrzeby dziecka co przyczyniło się na jeszcze większą izolacje.

Leczenie schizofrenii

Terapia indywidualna pomoże w relacjach społecznych psychoedukacja mogą świetnie sobie radzić w pracy jak nie mają kontaktu z innymi nie powinni być zmuszani do takiej aktywności której bardzo się męczą cierpią np.do pracy gdzie jest dużo kontaktu z innymi bo to może potęgować stres i prowadzić do zaburzeń lękowych.
Nie wolno mylić schizoidalnych zaburzeń osobowości że schizofrenia pomimo objawy są podobne.

Wpis autorstwa Iwony Mroszczyk zrealizowany w ramach Stażu

A może Wy wśród bliskich macie kogoś z takimi zaburzeniami? Lub sami się z nimi zmagacie? Pamiętajmy o tym by być wyrozumiali dla siebie nawzajem. Do następnego!

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial