Zespół Aperta jest bardzo rzadkim schorzeniem.
Według statystyk ujawnia się u około jednego dziecka na 160 000 do 200 000 żywych urodzeń. Po raz pierwszy opisał go w 1906 roku Eugene Apert, ale dopiero w 1995 roku, odkryta została przyczyna tego schorzenia, czyli wada genetyczna (powodowana mutacją, znajdującego się na chromosomie 10, genu dla receptora 2 czynnika wzrostu fibroblastów).
Mutacja wywołująca w/w zespół prowadzi do szeregu dolegliwości. Wśród których najbardziej widoczne są te dotyczące czaszki, twarzoczaszki dzieci oraz ich stóp i rąk.
W przypadku czaszki: dochodzi do przedwczesnego, bo jeszcze w czasie życia wewnątrzmacicznego, zarośnięcia szwów czaszki. Czaszka staje się zbyt mała dla wciąż powiększającego się mózgu. Efektem jest to, że pozostałe, niezarośnięte szwy czaszki są po prostu rozpierane i czaszka dziecka przybiera nieprawidłowy kształt. (np.: jest nietypowo wydłużona, ma spłaszczoną tylną część i wyjątkowo wysokie czoło). Nie istnieje jeden konkretny wzór wad budowy czaszki – jedne z nich są częstsze, inne rzadsze, jednakże ostateczny wygląd głowy zależny jest od tego, które szwy czaszki ulegną przedwczesnemu zarośnięciu.
W przypadku twarzoczaszki: dochodzi do niedorozwoju kości czaszki, dziecko może mieć płytsze oczodoły (co prowadzi do wytrzeszczu gałek ocznych), a także cechować się szerokim rozstawem gałek ocznych (określanego jako hiperteloryzm). Czasami dochodzi do zaburzonego wykształcenia się powiek, przez co pojawia się problem z całkowitym zamykaniem oczu. Zaburzenia związane bywają również z defektami dotyczącymi rozwoju szczęki (np.: wady w budowie podniebienia, wady zgryzy).
Innym charakterystycznym dla zespołu Aperta problemem są wady budowy rąk i stóp: w ich obrębie najczęściej dochodzi do syndaktylii, czyli do zrostu palców ze sobą ( syndaktylia złożona – zrost kości, syndaktylia prosta – zrost tkanek miękkich).
Inne możliwe objawy zespołu Aperta
Innym objawem zespołu Aperta diagnozowanym u około 1/4 dzieci jest rozszczep podniebienia. Część dzieci (niespełna połowa) wykazuje różnego stopnia niepełnosprawność intelektualną. Prawdopodobnie związane jest ono z tym, że rozrastającemu się mózgowi brakuje przestrzeni w zbyt ciasnej czaszce, przez co dochodzi do wzmożonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego i delikatne tkanki układu nerwowego mogą ulegać przez to uszkodzeniu.
Ze względu na wady budowy twarzoczaszki zwiększona jest częstość obturacyjnego bezdechu śródsennego. Występować mogą też zaburzenia słuchu oraz zwiększona tendencja do pojawiania się infekcji ucha oraz zatok przynosowych. Poza tymi problemami, powiązane mogą być również wady dotyczące innych narządów organizmu.
Do pozostałych najczęściej ujawniających się symptomów zespołu zaliczamy :
- niski wzrost i deformacje kończyn : połączenie kręgów szyjnych, syndaktylia – zrośnięcie palców (zarówno elementów kostnych jak i tkanek miękkich), najczęściej II i III palca lub wszystkich u rąk i stóp – „łyżkowaty” kształt dłoni, zrośniecie paznokci, skrócenie kończyn górnych, usztywnienie i zrosty w stawach, nieprawidłowa budowa kości płaskich,
- skóra : nadmierna potliwość, uporczywy trądzik w okresie dojrzewania, łamliwe paznokcie, rzadkie, poprzerywane brwi, niedobór pigmentu (melaniny) w skórze, infekcje skóry, zanokcica (bolesne infekcje koło paznokci), nadmierne zmarszczenia na czole, „dołeczki” na ramionach, łokciach i kolanach,
- inne: wady serca, układu oddechowego (przetoka tchawiczo-przełykowa, bezdechy nocne, trudności z wdechem z powodu małego nosa), – pokarmowego (zwężenie odźwiernika), – moczowo-płcioweego (macica dwurożna u dziewczynek), problemy z mięśniami oka, częste zakażenia uszu grożące utratą słuchu wynikające z rozszczepu podniebienia,
- znaczne upośledzenie fizyczne spowodowane syndaktylią, polisyndaktylią oraz skróceniem i deformacją kończyn
Leczenie w zespole Aperta
Przyczyny zespołu Aperta, czyli mutacji, nie można wyleczyć.
Podstawowe oddziaływania medyczne u dzieci obarczonych tym schorzeniem obejmują leczenie chirurgiczne. Najistotniejszą rolę odgrywa w tym przypadku rozdzielenie zbyt wcześnie zarośniętych kości czaszki. Ma to znaczenie dlatego, że taki zabieg redukuje ryzyko wystąpienia nadciśnienia wewnątrzczaszkowego i pozwala na prawidłowy rozwój mózgu (wykonuje się go nawet już w 3. miesiącu życia dziecka).
Dokonywane są również chirurgiczne korekty kości twarzoczaszki, leczenie chirurgiczne może obejmować zmniejszenie odstępu między oczodołami lub plastykę nosa, zabieg przesunięcia górnej szczęki do przodu, itp. U chorych może również istnieć potrzeba stosowania wentylacji wspomaganej (jako metody leczenia bezdechu nocnego) oraz konieczność nawilżania powiek sztucznymi łzami (jeśli występują trudności w domykaniu powiek).
Na drodze zabiegu operacyjnego możliwe jest także zlikwidowanie istniejących u pacjentów zrostów w obrębie palców.
Celem leczenia jest zminimalizowanie wad wrodzonych i ograniczenie ich ewentualnych negatywnych następstw.
Należy wiedzieć, że leczenie operacyjne jest obarczone ryzykiem różnych powikłań jak np. krwotok, ucisk na mózg czy uszkodzenie mózgu.
Zespół Aperta nie jest wadą letalną, która nie daje szans na przeżycie dziecka. Dzieci obarczone zespołem, mogą chodzić do przedszkola i do szkoły. Leczenie rekonstrukcyjne i wczesne interwencje pozwalają na „normalne” funkcjonowanie dziecka w społeczeństwie, ale z pewnymi ograniczeniami fizycznymi i psychicznymi wynikającymi ze specyfiki schorzenia.
Jak diagnozujemy zespół Aperta?
Diagnostyka prenatalna nieinwazyjna: USG klasyczne (widać nieprawidłowy profil twarzy płodu), USG 3D (można zaobserwować dysmorfie twarzy i zrośnięcie palców rąk i stóp).
Różnicowanie z innymi akrocefalosyndaktyliami:
- zespołem Crouzona (anomalie czaszki, bez defektów palców),
- zespołem Pfeiffera (częsciowy zrost palców, bez zrostu kostnego),
- zespół Vogta (przedwczesne zrastanie się szwów czaszkowych: wieńcowego i węgłowego),
- zespół Saethre.a-Chotzena (asymetrie czaszki, twarzy i anomalie uszu),
- Zespoł Carpentera i Sakatiego-Nyhana-Tisdale (polidaktylia, czyli palce dodatkowe),
- Zespół Herrmanna-Opitza ( brak palców stóp II do V, paluchy zachowane),
- Zespół Summita i Goodmana (znamienna otyłość i ginekomastia (powiększenie piersi)).
na podstawie:
mjakmama24.pl/dziecko/choroby-i-dolegliwosci-u-dzieci/zespol-aperta-przyczyny-objawy-leczenie,560_9655.html
zdrowie.tvn.pl/a/zespol-aperta-charakterystyka-przyczyny-objawy-i-leczenie
https://chorobyrzadkie.blogspot.com/2012/08/zespo-aperta.html
Chętnie poczytamy też o innych zespołach, prosimy o więcej takich materiałów.