Zostań Żywą Książką

Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych jako realizator projektu edukacyjnego „Żywa Biblioteka/Human Library” w Wałbrzychu poszukuje Żywych Książek.

Żywa Biblioteka to jedyny w swoim rodzaju projekt edukacyjny, który umożliwia wszystkim chętnym nieformalny osobisty kontakt z osobami reprezentującymi grupy społeczne obarczone stereotypami oraz zagrożone wykluczeniem i dyskryminacją. Zainicjowany w 2000 r. w Danii obecnie jest realizowany w ponad 70 krajach na całym świecie. Główną ideą projektu jest propagowanie wartości takich jak otwartość, różnorodność i prawa człowieka.

Żywe Książki to osoby reprezentujące grupy społeczne obarczone stereotypami oraz narażone na wykluczenie i dyskryminację, które poprzez osobistą rozmowę z Czytelnikiem propagują otwartość, szacunek dla drugiego człowieka i różnorodność. Żywe Książki biorące udział w projekcie mają prawo do zachowania znacznego stopnia anonimowości. W Żywej Bibliotece posługujemy się tytułami i ewentualnie imionami. Organizatorzy są zobowiązani zapewnić Żywym Książkom bezpieczeństwo, komfort prowadzenia rozmów i miłą atmosferę. Żywa Książka może w każdej chwili przerwać rozmowę, jeżeli Czytelnik przekroczy wytyczoną przez nią granicę intymności. Do tej pory w dwóch wałbrzyskich edycjach projektu można było porozmawiać z następującymi tytułami: Były Więzień, Cyganka, Gej, Imigrantka, Muzułmanin, Osoba która wyszła z uzależnienia, Osoba niewidoma, Para Lesbijska, Patriotka, Protestantka, Trzeźwy Alkoholik, Wolontariusz, Żyd.

Dlatego jeżeli jesteś osobą należącą do grupy zagrożonej dyskryminacją i wykluczeniem, wobec której funkcjonują krzywdzące stereotypy i uprzedzenia, nie boisz się mówić o swoich doświadczeniach, jesteś otwarty/a i lubisz rozmawiać zgłoś się do Żywej Biblioteki w Wałbrzychu. A może znasz kogoś, kto byłby chętny dołączyć do Księgozbioru?

W szczególności Wałbrzych szuka:
– osób o różnych wyznaniach (np. chrześcijan, muzułmanów/nki, protestantów/tki, żydów/ówki, niewierzących i innych);
– osób o różnym pochodzeniu narodowym i etnicznym (Romów/ek, Rosjan/ek, Ukraińców/nek, narodowości azjatyckich itp.);
– osób o innym kolorze skóry (osoby ciemnoskóre itp.);
– osób nieheteroseksualnych (geje, lesbijki, osoby biseksualne, aseksualne, interseksualne, transseksualne itp.);
– osób, które wyszły z uzależnienia narkotykowego, alkoholowego itp.;
– osób, które opuściły zakłady karne;
– osób z niepełnosprawnościami (niewidome, słabowidzące, z trudnościami w poruszaniu się itp.);
– osób zarażonych wirusem HIV;
– rodziców dzieci obarczonych krzywdzącymi stereotypami (dziecko poczęte metodą in vitro, dziecko niepełnosprawne itp.), samotnych rodziców;
– uchodźców/uchodczyń.

Kontakt na e-mail: radoslaw.bednarski@rcwip.pl lub tel. 693 145 674. 

Żywa Biblioteka w Wałbrzychu odbędzie się 23 września 2016 r. w godz. 10.00 – 18.00.

Wszystkim Żywym Książkom podczas wydarzenia organizatorzy zapewniają fantastyczną atmosferę, kawę, herbatę, zimne napoje, słodki poczęstunek w dowolnych ilościach oraz ciepły posiłek. Dodatkowo osobom spoza Wałbrzycha zostaną zwrócone koszty dojazdu na Żywą Bibliotekę środkami publicznego transportu zbiorowego.

Żywa Biblioteka w Wałbrzychu odbywa się pod Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich Pana Adama Bodnara, Marszałka Województwa Dolnośląskiego Pana Cezarego Przybylskiego oraz Prezydenta Wałbrzycha Pana dr Romana Szełemeja. Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Rozwój Żywych Bibliotek na Dolnym Śląsku” współfinansowanego z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial