25-lecie leczenia głuchoty w Polsce

W Filharmonii Narodowej w Warszawie rozpoczęły się obchody jubileuszu 25-lecia rozpoczęcia przez profesora Henryka Skarżyńskiego leczenia głuchoty w Polsce oraz 20-lecia powołania Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Podczas gali został wykonany spektakl, do którego słowa napisał sam profesor Henryk Skarżyński, a muzykę skomponował Krzesimir Dębski. Oprawę muzyczną zapewniła Warszawska Orkiestra Symfoniczna „Sonata” .

Zaprezentowano utwory muzyczne oraz wiersze mówiące o 25-letniej historii leczenia głuchoty w Polsce i na świecie. Uroczystość pokazała jak w wybranych obszarach zmieniała się polska medycyna, w jaki sposób osiągnięcia Instytutu i prof. Skarżyńskiego wpisały się w ogólnoświatową naukę.

25-letnią historię leczenia głuchoty w Polsce rozpoczął w 1991 r. właśnie prof. Henryk Skarżyński. W 1992 r., jako pierwszy w Polsce wszczepił osobie niesłyszącej implant ślimakowy, co stanowiło przełom w leczeniu osób niesłyszących i niedosłyszących. W 1998 kierował zespołem, który wszczepił implant do pnia mózgu. W 2003 roku wszczepił, po raz pierwszy w Polsce, implant słuchowy do ucha środkowego. W 2002 przeprowadził pierwszą na świecie operację wszczepienia implantu ślimakowego osobie dorosłej z częściową głuchotą, dwa lata pózniej ten sam zabieg wykonano u dziecka. Na potrzeby leczenia częściowej głuchoty opracował całkiem nową elektrodę i metodę chirurgiczną nazwaną „6 krokami Skarżyńskiego”.

W 2008 roku prof. Skarżyński po raz pierwszy na świecie wszczepił pacjentowi dwa implanty do pnia mózgu. Spektakularnym osiągnięciem Instytutu są techniki operacyjne, które pozwalają w maksymalnym stopniu zachować nienaruszone struktury ucha wewnętrznego podczas zabiegu umieszczania w nim elektrody implantu. Dzięki uporowi prof. Skarżyńskiego Polska jest pierwszym krajem na świecie, w którym realizowane są badania przesiewowe słuchu u dzieci w różnym wieku w systemie zintegrowanym.

W tej chwili pod opieką Kajetan zostaje 5 tys. pacjentów z implantami. Do dzisiaj wykonano w Instytucie ponad 400 tysięcy różnych procedur chirurgicznych. Co roku organizowane są spotkania pacjentów, a nawet koncerty osób grających na różnych instrumentach, które kiedyś nie słyszały częściowo lub nawet wcale.Prof. Skarżyński stworzył też też Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą oraz Krajową Sieć Teleaudiologii, za którą otrzymał w 2014 r. Nagrodę Prix Galien określaną mianem Nobla w medycynie. W 2016 roku w Toronto międzynarodowe grono specjalistów z całego świata uznało prof. Skarżyńskiego za jednego z czterech naukowców w świecie, którzy mają największy wkład w badania i opracowanie wdrożeń służących rozwojowi współczesnych społeczeństw.

 

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial