5 typów osób reagujących na osobę z niepełnosprawnością

Każdy lubi obserwować ludzi. Niezależnie od tego czy siedzisz w ruchliwej kawiarni lub robisz zakupy, to naturalne, aby obserwować ludzi i zastanawiać się, kim są, skąd pochodzą i tak dalej. Ale dla osób z widoczną niepełnosprawnością, w kontakcie z osobą pełnosprawną jest inaczej odbierana.

Na podstawie własnych doświadczeń osobistych, Andrea Ross przygląda się reakcji ludzi i podkreśla jej "top 5" kategorii osób

1. Myśliciel: osoba, która usilnie przeprasza za to, że zastawiła Ci drogę dla wózków inwalidzkich. Nie dowierza nieszczęściu, jakie na Ciebie spadło. Jeśli jest bardzo wrażliwy, może się rozpłakać traktując to jako gest solidarności. Nie ma złych intencji, ale nie potrafi odpowiednio ich wyrazić. Mówi jaki jesteś mądry/zabawny/atrakcyjny. Zdaniem Andrei ona po prostu nie ma za co przepraszać.

2. Wszystkowiedzący: osoba, która zakłada, że wie wszystko o Twoim stanie, a co za tym idzie zna Twój styl życia. Wiedza wynika z faktu, że ktoś z jego najbliższego otoczenia miał tą samą niepełnosprawność. Zazwyczaj jest to osoba, której stan się znacznie poprawił albo pogorszył. W obu przypadkach nie omieszka podzielić się swoją imponującą wiedzą. Poleci Ci dietę lub cudowny preparat do spożycia.

3. Niedyskretny: osoba posiadająca pewne cechy Wszystkowiedzącego. Wykazuje niezdrowe zainteresowanie intymnością i rytuałami w toalecie.

4. Mięczak: osoba, która ucieka na widok niepełnosprawności. Może to wynikać ze strachu, że zostanie zasypany opowieściami o Twoich schorzeniach lub zarażony niepełnosprawnością.

5. Przeciętny Kowalski: osoba, która traktuje Cię jak pełnoprawnego obywatela. Widzi Ciebie, a nie Twoją niepełnosprawność, nie postrzega przez pryzmat niepełnosprawności.

 

źródło: www.disabilityhorizons.com

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial