Kuratoria oświaty zatwierdziły dotąd ponad 4,6 tys. krajowych obozów i kolonii. Resort edukacji zachęca do zapoznania się z „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku”.
Poradnik bezpiecznego wypoczynku. MEN stworzyło publiczną bazę danych o wypoczynku, za pomocą której każdy rodzic może przekonać się, czy dany organizator zgłosił turnus do właściwego kuratorium oświaty. W ten sposób upewni się, czy wypoczynek jest organizowany zgodnie z obowiązującymi przepisami. Lista znajduje się na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl.
W bazie wypoczynku znajdują się wszystkie legalnie organizowane w kraju i za granicą obozy, kolonie, półkolonie i inne formy zorganizowanego wypoczynku.
Do tej pory (stan na 14 czerwca 2018 r.) w bazie wypoczynku kuratorzy oświaty zatwierdzili 7 939 zgłoszeń (w kraju 4 633, półkolonie 2 878, za granicą 428). W wypoczynku będzie uczestniczyło łącznie 354 996 dzieci i młodzieży (w kraju – wyjazd 231 497, półkolonie 116 546, za granicą 16 985). Łącznie w 2017 r. z wypoczynku skorzystało 1 484 106 dzieci i młodzieży.
Rodzic z bazy wypoczynku uzyska wiele informacji o organizatorze, m.in. jego adres, numer telefonu, e-mail, termin oraz adres lokalizacji wypoczynku.
Za pośrednictwem bazy informacje o zgłoszonym wypoczynku są przesyłane także do odpowiednich służb. Instytucji sprawujących nadzór nad wypoczynkiem na danym terenie (kurator oświaty, straż pożarna, sanepid). Poradnik bezpiecznego wypoczynku
W przypadku braku informacji w bazie o tym, czy organizator podejmował próby zgłoszenia wypoczynku oraz o powodach ewentualnej odmowy kuratora oświaty o wpisie danego wypoczynku do publicznej bazy, szczegółowych informacji może udzielić kuratorium oświaty.
Resort edukacji opublikował na swojej stronie internetowej „Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. Przypomina w nim m.in., kto może zostać kierownikiem wypoczynku i wychowawcą.