Na stronie www.baskakameruj.blogspot.com o filmie „Baśka, kameruj!”możemy przeczytać:
„Baśka, kameruj!” to film niecodzienny, bo nakręcony przez niepełnosprawnych i o niepełnosprawnych. Nie ma w nim miejsca na użalanie się nad swoimi słabościami, bo w Domu Pomocy Społecznej po prostu życie tętni na całego. To ciepła opowieść o tym, co się stanie, gdy mieszkańcy placówki opiekuńczej przejmą w swe ręce kamerę i mikrofon. Gdy jedna ekipa filmowa stara wykazać się absurdalnym profesjonalizmem, druga próbuje „na kamerę” podrywać żeński personel placówki. Kinowa premiera filmu odbędzie się podczas XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” we Wrześni.
– Film jest swego rodzaju eksperymentem, ponieważ pierwszy raz moją ekipą filmową byli niepełnosprawni. Każdy dzień zdjęciowy przynosił niespodzianki i to dosłownie. Trudno było przewidzieć, kto stanie za kamerą, kto będzie realizował materiał i kogo przyjdzie nam nagrywać – mówi reżyser Gabriela Mruszczak. – Praca była trudna i daleka od zaplanowanego scenariusza – to niekończące się zmiany w konspekcie, który po szybkich korektach i tak na każdym kroku wymykał się spod kontroli.
Uczestnikami projektu filmowego były osoby borykające się z różnymi niepełnosprawnościami w szczególności zaś z niepełnosprawnością psychiczną. Ci, którzy zostali włączeni do prac realizacyjnych, tym samym stali się głównymi bohaterami. Kiedy niepełnosprawni wykonywali swą pracę, druga kamera obserwowała ich zachowanie i relacje z otoczeniem. Kamera wchodzi w życie mieszkańców DPS, w ich troski, pasje, obawy, zachwyty, zabawę. Widz ma możliwość obserwowania bez żadnych barier, jak wygląda prawdziwe życie mieszkańców placówki.
Zdjęcia do filmu „Baśka, kameruj!” kręcone były na terenie krakowskiego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Łanowej oraz podczas leśnych wycieczek rehabilitacyjnych. – Dla naszych podopiecznych plan filmowy był zupełnie nowym doświadczeniem i po prostu ciekawą przygodą. Wciąż żywo wspominają tę nietypową dla nich odskocznię od codzienności – mówi Dorota Suchan, kierownik działu terapeutyczno-socjalnego DPS.
– Praca z niepełnosprawnymi wymagała wielkiej pokory i cierpliwości. Bywało tak, że wyznaczeni do zdjęć realizatorzy nie stawiali się na planie, bo na przykład zapomnieli sobie, gdzieś sobie wyszli, albo też z kimś się w międzyczasie pokłócili i bojkotowali pracę. Wtedy musieliśmy szybko uzupełniać skład drużyny o ludzi przypadkowych – mówi Mruszczak. – Dopiero z czasem wykrystalizowała się nam czteroosobowa ekipa, z którą przy dużej dozie szczęścia udało się dobrnąć do finału.
Producent filmu, Bogusław Sobczak pokreślił, że produkcje z udziałem niepełnosprawnych nie należą do powszechnych. – Zamierzeniem filmu było przyczynienie się do pozytywnej zmiany w postrzeganiu niepełnosprawnych.
Dokument będzie wyemitowany na antenie TVP Kraków oraz w wersji skróconej dostępny na specjalnej stronie internetowej: baskakameruj.blogspot.com. Premiera kinowa będzie miała miejsce podczas XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” we Wrześni.
Film "Baśka, kameruj!" powstał przy współpracy z fundacją Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.