Urządzenie do czyszczenia stóp bez użycia wody zaprojektowali – z myślą o osobach opuszczających plażę – naukowcy z woj. śląskiego. Rozwiązanie, objęte już ochroną patentową, umożliwi także dezynfekcję stóp osób przebywających np. na basenie.
Wynalazek zaprojektował zespół absolwentów Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy byli uczestnikami programu pn. „Śląska Współpraca: Innowacje dla Efektywnego Rozwoju – ŚWIDER”, oferującego stypendia dla doktorantów oraz staże dla pracowników naukowo-dydaktycznych i pracowników przedsiębiorstw technologicznych z województwa śląskiego. Autorami opatentowanego rozwiązania są: mgr Joanna Śróbka, mgr inż. Łukasz Cyganik, mgr inż. Paulina Cyganik oraz mgr inż. Jolanta Rajca.
„Zastanawialiśmy się, jakie praktyczne urządzenie moglibyśmy wspólnie zaprojektować, korzystając z tego, że reprezentowaliśmy różne dyscypliny naukowe. Koleżanka z zespołu wróciła wtedy z jednego z festiwali muzycznych i powiedziała, że warto byłoby wymyślić urządzenie do czyszczenia stóp z piasku i innych zanieczyszczeń. Doszliśmy do wniosku, że to świetny pomysł” – powiedział mgr inż. Łukasz Cyganik.
Okazało się, że dostępne na rynku urządzenia wykorzystują strumień wody pod ciśnieniem, którym obmywane są stopy osób korzystających np. z plaży. Rozwiązanie to jest jednak nieekologiczne i kosztochłonne, wiąże się bowiem ze znacznym zużyciem czystej wody. Wymaga też zastosowania odpowiedniej infrastruktury doprowadzającej ją do urządzenia.
W zaprojektowanym urządzeniu naukowcy proponują zastosowanie niskociśnieniowego strumienia powietrza, który dokładnie oczyści stopy plażowiczów z piasku i innych zanieczyszczeń. Dodatkowo urządzenie będzie wyposażone w tzw. fibryle, czyli rodzaj czyszczących skórę włosków. „Ze względu na konieczność zachowania higieny fibryle będą albo wykonane z materiału bakteriobójczego, albo będą czyszczone takim środkiem po każdym użyciu. Kładziemy duży nacisk na to zagadnienie, dobrze, że mamy w zespole biotechnologa” – powiedziała PAP mgr inż. Paulina Cyganik.
Urządzenie składa się z podestu z wbudowaną komorą czyszczenia oraz siedziskiem ułatwiającym wykonanie czynności przez osobę korzystającą z tego rozwiązania. Komora czyszczenia wyposażona jest natomiast w zestaw co najmniej sześciu dysz zasilanych niskociśnieniowym strumieniem powietrza i zakończonych silikonowymi fibrylami ułatwiającymi oczyszczanie stóp.
Po uzyskaniu patentu przyszedł czas na wprowadzenie urządzenia na rynek. Według Pauliny Cyganik jego cena nie będzie odbiegać od innych maszyn do czyszczenia stóp, dostępnych na rynku.
PAP – Nauka w Polsce, Anna Gumułka
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl