Rajmund Zięba, były Pełnomocnik Prezydenta Tarnobrzega ds. Osób Niepełnosprawnych, prezes i zawodnik Integracyjnego Klubu Sportowego Jezioro Tarnobrzeg. Od 2007 roku organizuje prestiżowy, jedyny w kraju Turniej w Tenisie Stołowym na Wózkach TOP 10 – TETRA TOP – TOP Kobiet oraz Turniej Drużynowy w Tenisie Stołowym Osób Niepełnosprawnych TEAM CUP PARA TABLE TENNIS.
– Był Pan pierwszym Pełnomocnikiem Prezydenta Tarnobrzega ds. Osób Niepełnosprawnych, jakimi sprawami się Pan zajmował?
– Pierwszym i na razie ostatnim pełnomocnikiem. Czym się zajmowałem? Były to zagadnienia związane z barierami architektonicznymi, barierami komunikacyjnymi, sprawy związane z pracą dla osób niepełnosprawnych, pomoc w radzeniu sobie z różnymi problemami dnia codziennego oraz pomoc przy dofinansowaniach.
– Był Pan pomysłodawcą dostosowania Jeziora Tarnobrzeskiego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, o jakich jeszcze przedsięwzięciach może Pan nam opowiedzieć?
– Udało się wykonać zjazd do jeziora, jedyny na dzień dzisiejszy. Wybudowano tam stanice żeglarską, która ma udogodnienia dla osób na wózkach (winda i toalety). Jeżeli jezioro ma być ogólnodostępne, to powinno i musi być dostosowane. Mam nadzieję, że w nowych projektach, jakie wykonuje Urząd Miasta, będą uwzględnione potrzeby osób z rożną niepełnosprawnością.
Od 2012 roku była prowadzona udana akcja na rzecz specjalnego oznakowania żółtymi pasami schodów w budynkach użyteczności publicznej dla osób słabowidzących.
Odbyło się XIV edycji akcji Bezpieczne Wakacje – Stop Bezmyślnym Skokom na Głowę do Wody. Nagraliśmy spot radiowy, dzięki pomocy radia Leliwa oraz spot telewizyjny przy pomocy MTV Tarnobrzeg. Ukazywały się artykuły w gazetach, spotykałem się z młodzieżą, informując i ostrzegając przed bezmyślnymi skokami do wody, koniecznością sprawdzenia głębokości wody. Tych osób od czasu akcji nie przybywało, na pewno jest ich mniej, ktoś, kto zobaczył i usłyszał nasze spoty inaczej myśli. Jeżeli się o tym mówi, ostrzega młodych ludzi o niebezpieczeństwie, jakie niosą ze sobą nieprzemyślane skoki na głowę do wody, to będzie więcej uratowanych. Po nieprzemyślanym skoku i uderzeniu w dno, dochodzi do złamania kręgosłupa szyjnego oraz uszkodzenia rdzenia kręgowego, następuje paraliż nóg i częściowy rąk, w wielu przypadkach nawet całkowite porażenie czterech kończyn, a nawet śmierć. Jedyne mądre wyjście – nie skakać.
Spot radiowy:
Zanim skoczysz na głowę do wody, pomyśl!
Zanim skoczysz sprawdź głębokość wody!
Bo to Ty decydujesz o swoim dalszym życiu,
Czy chcesz żyć i być sprawnym?
Czy resztę życia spędzić sparaliżowany na wózku inwalidzkim?
– W sieci można znaleźć film z Pana udziałem, w którym na wózku sprawdza Pan ulice Tarnobrzega.
– Zrobiliśmy w 2010 roku zdjęcia i filmy po to, by informować władze miasta o utrudnieniach, jakie występują w Tarnobrzegu i mobilizować do ich likwidowania. Teraz mamy rok 2016 i przez ten czas w Tarnobrzegu zaszły ogromne zmiany i to na korzyść.
link do filmu: TARNOBRZEG – BARIERY cz. 1
– Jest Pan prezesem i zawodnikiem Integracyjnego Klubu Sportowego Jezioro Tarnobrzeg, bardzo dobry rok za Wami.
Tak, to kolejny udany rok. 2015 rok obfitował w medale, pod koniec roku zdobyliśmy 9 medali w Indywidualnych Mistrzostwach Polski w Gdańsku oraz drużynowe wicemistrzostwo Polski. Ponad pięćdziesiąt medali zdobytych na różnych zawodach krajowych i międzynarodowych, na Mistrzostwach Europy. Mamy pięciu zawodników w reprezentacji Polski, trójka zakwalifikowała się na Igrzyska Paraolimpijskie w Rio. W ciągu dziesięciu lat działalności IKS zdobył ok. 290 medali. Osiągnięć jest dużo, ale wciąż brakuje nam sponsorów, wciąż ich szukamy, bo potrzeb jest dużo: sprzęt jest drogi, stroje, dojazdy na treningi, wyjazdy na zawody, licencje, ubezpieczenia, wynajem hali. Utrzymujemy się z dofinansowań z Urzędu Miasta, z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, z PFRON-u i Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START” (startujemy w wielu konkursach, ale żeby w nich wystartować trzeba posiadać wkład własny, czyli pomoc sponsorów).
Na początku działalności IKS mieliśmy sekcję pływacką, a do 2014 roku istniała sekcja ciężarowców, niestety nasz trener wyjechał i zamieszkał w innym miejscu. W sekcji tenisa stołowego, która jest jedyną w województwie podkarpackim, mamy 20 zawodników, w tym 14 z licencją oraz weterana, który również zdobywał medale. W sekcji tenisa stołowego trenują zawodnicy z różną niesprawnością ruchową poruszający się na wózkach i chodzący (tetraplegia, paraplegia, po amputacji, porażeniu mózgowym i z inną niesprawnością ruchową) oraz z niepełnosprawnością intelektualną.
Współpracujemy też z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji i zapraszamy na treningi dzieci z niepełnosprawnością ruchową, które przychodzą na nasze zajęcia raz w tygodniu, w piątki.
Tenis stołowy polecany jest przy uszkodzeniach szyjnego, piersiowego i lędźwiowego odcinka rdzenia kręgowego, wpływa na koordynację wzrokowo-ruchową, równowagę, szybkość reakcji, wzmacnia mięśnie kończyn górnych. Przy niedowładach dłoni stosujemy odpowiednie opaski, które umożliwiają utrzymanie rakietki lub bandażujemy dłonie.
– Klub ma za sobą trzy edycje Turnieju Słowian na wózkach, jakie drużyny brały w nim udział?
– Czesi, Słowacy, Litwini, Ukraińcy i Białorusini, te ekipy nadal do nas przyjeżdżają mimo że Turnieju Słowian już nie organizuję. Natomiast Turniej Tenisa Stołowego Zawodników na Wózkach TOP 10 – TETRA TOP – TOP KOBIET , który organizuję od dziewięciu lat przekształcił się w zawody międzynarodowe. W tym roku w dniach 15-17 lipca odbędzie się turniej jubileuszowy, bo już dziesiąty. Natomiast 27-29 maja organizujemy drużynowy turniej, przyjedzie 10 drużyn krajowych z klas startowych I-XI w pięcioosobowych składach.
– Proszę się jeszcze pochwalić odznaczeniem, jakie dostał Pan za swoją działalność na arenie sportu z Ministerstwa.
Brązowa odznaka Ministra Sportu i Turystyki „Zasłużony dla sportu”. Jeśli się działa, to w miarę upływu czasu zdarzają się jakieś puchary, nagrody, ale to nie jest najważniejsze. Choć na pewno jest miłe, że ktoś to docenia. Najważniejsza jest jednak satysfakcja i to, że można wyciągnąć z domu osoby niepełnosprawne i pomoc im spełnić swoje pasje, marzenia. Mamy teraz dwójkę zawodników z niepełnosprawnością intelektualną, z których zawodniczka jest w Reprezentacji Polski. Wspólnie uczestniczymy w zawodach. Mamy pięć klas na wózkach: 1 i 2 to tetraplegia, czyli zawodnicy grający z zabandażowaną ręką, między innymi ja, potem paraplegia i amputańci, od 6-10 zawodnicy, z niepełnosprawnością ruchową, którzy chodz , a 11-tka to właśnie zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną.
– Bardzo dziękuję za rozmowę i życzę wielu sportowych sukcesów w tym roku.
ifk