Miłość fizyczna osób niepełnosprawnych – nadal tematem tabu?

W dzisiejszych czasach około siedemdziesiąt procent osób z niepełnosprawnością ma problemy z wypowiedzeniem słowa ,,sex”. Tak dzieje się z wielu powodów. Pierwszym  z nich jest zakodowany stereotyp, że osoba niepełnosprawna ma być zamknięta w czterech ścianach, nie ma prawa uczyć się, pracować, a co dopiero uprawiać seks, bo przecież co ludzie powiedzą?

Osoba  niepełnosprawna ma prawo kochać

Osoba  niepełnosprawna ma prawo uczyć się, pracować i tak samo jak wszyscy uprawiać seks. Miłość wyrażać można na wiele sposobów, ale jej najgłębszym spełnieniem jest fizyczna bliskość oraz spełnienie, jakie można osiągnąć w akcie seksualnym. Nawet jeśli niepełnosprawność pewne rzeczy utrudni, to nie uniemożliwi ich do końca. Seks dwóch osób niepełnosprawnych jest możliwy, może czasem nie w stu procentach, ale jednak jest możliwy.

Osoby niepełnosprawne i potrzeba bliskości

Osoby niepełnosprawne swą potrzebę bliskości chcą okazywać także w sposób cielesny. W akcie pokazania drugiej osobie miłości poprzez uprawianie seksu, pierwszą i najważniejszą rzeczą jest rozmowa z partnerem/ partnerką i dowiedzenie się z czym ma największy problem. Jeśli głośno nazwiemy ten problem, często rozwiązanie nasunie się samo – w rozmowie albo podczas stosunku. Nie bójmy się mówić partnerowi/ partnerce o tym, że mamy potrzebę bliskości, bo to jest normalne uczucie i każdy człowiek pełnosprawny i niepełnosprawny ma swoje potrzeby w różnych dziedzinach życia, także natury seksualnej.

Miłość bez barier

Osoba niepełnosprawna w akcie miłości

Przez seks ze swoim partnerem okazujemy mu bezgraniczną miłość, pozbawioną jakichkolwiek barier. Udowadniamy w ten sposób akceptację drugiej połówki. Nawet jeśli niepełnosprawność nie na wszystko nam pozwoli, liczy się to, że podejmiemy próbę aktu bliskości. Dzięki temu udowadniamy partnerowi, że nie tylko pokonamy z nim problemy życia codziennego, takie jak pranie, sprzątanie, gotowanie, ale również chcemy z nim pokonać bariery pojawiające się podczas stosunku seksualnego. Nie ma nic piękniejszego od miłości i bez względu na to jak ją okażemy – najważniejsze, żeby wypłynęło to z serca.

Niepełnosprawność i bliskość cielesna

Zdarza się, że w związkach osób niepełnosprawnych nie umiemy albo nie chcemy podjąć próby zbliżenia, ponieważ mamy zakodowane w głowie stereotypy m.in, że powinno dojść do stosunku dopiero po ślubie, bo tak mówi wiara. Wiara nie zabrania osobom niepełnosprawnym aktu okazywania miłości, więc nie blokujmy się na stereotypy, które były żywe kiedyś.

Mamy XXI wiek, świat się rozwija, idźmy do przodu z postępem czasu, nawet jeśli napotkamy ograniczenia i przeszkody. W związku osób niepełnosprawnych można osiągnąć jeszcze większe szczęście, gdy podejmiemy próbę stosunku z osobą, z którą planujemy wspólną przyszłość. Ograniczenia były, są i będą, ale one są po to, żebyśmy z naszym partnerem szukali rozwiązań, tak w codziennym życiu, jak i w seksie. To, co osiągniemy, zależy tylko i wyłącznie od nas samych oraz od tego, na ile umiemy nazwać swoje ograniczenia.

Miłość osób niepełnosprawnych

„Kochać – jak to łatwo powiedzieć” – śpiewają w piosenkach; i tak samo łatwo jest to okazać naszej drugiej połówce, chociażby przez to, że powiemy: ,,Kochanie, bardzo Cię kocham, wiem, że będą trudności, ale chciałabym/ chciałbym spróbować się z Tobą kochać. Nie wiem czy się uda za pierwszym razem, ale chcę spróbować, bo Cię kocham”. Nie bójmy się wyrażać nasze pragnienia słowem, nie bójmy się dotykiem, próbujmy okazywać ją na różne sposoby.

Osoba niepełnosprawna i próba stosunku

Próba stosunku, którą podejmiemy, będzie procentowała na każdy kolejny dzień naszego związku i wspólnego życia. Wtedy będziemy chcieli podejmować kolejne próby oraz pokonywać swoje bariery i ograniczenia. One nie są w naszych rodzicach, w naszej rodzinie, w wierze, tylko w nas samych. Możemy się od tych ograniczeń powoli i stopniowo uwalniać. Niech nas nie zrażają pierwsze nieudane próby. Pamiętajmy, że osobom z niepełnosprawnością może być trudniej podczas poznawania swoich ciał,  z uwagi na wszelkie ograniczenia ruchu. Nie zważajcie na to przesadnie, porzućcie swoje idealistycznie wyobrażenia i po prostu zaakceptujcie to, co jest.

Seks osób niepełnosprawnych

Niepełnosprawność i seks

Miłość zarówno w życiu osób niepełnosprawnych, jak i pełnosprawnych jest bardzo ważna, a niepełnosprawność nie powinna zamykać nas na miłość i na seks. Miłość jest czymś najpiękniejszym, co nas spotyka, a wyrażanie jej poprzez seks otwiera przed nami nowe drzwi.  Seks jest czymś wyjątkowym, niepowtarzalnym i nie należy się wstydzić tej potrzeby. Każdy dzień naszego życia jest piękny na swój sposób i niepełnosprawność nam tego piękna wcale nie zabiera, a  wręcz przeciwnie, w każdym dniu pokazuje nam coś niepowtarzalnego.

Bliskość niepełnosprawnych tematem TABU

Otwórzmy nasze serca na to piękno i wsłuchajmy się w głos naszego serca. Każdy z nas żyje po to, żeby kochać i być kochanym i tak samo ważna jest potrzeba bliskości, którą okazujemy swojemu partnerowi/ partnerce poprzez akt zbliżenia. W dzisiejszych czasach seks osób niepełnosprawnych nadal jest tematem TABU. Wstydzimy się mówić o tym wymiarze bliskości. Jak już wcześniej zostało powiedziane, rozmowa jest kluczem do serca i jest w stanie otworzyć w każdym z nas drzwi. Drzwi, których często do tej pory sami nie otworzyliśmy, bo się baliśmy lub z wielu różnych ograniczających nas powodów nie chcieliśmy tego robić.

Potrzeby osób niepełnosprawnych

W życiu często nie kierujemy się głosem naszego serca, bo w codziennym pośpiechu nie mamy czasu wsłuchać się w jego głos.  Jednak to jak wygląda życie w naszym związku zależy od nas samych. Około osiemdziesiąt procent osób niepełnosprawnych szuka w Internecie artykułów na temat seksu osób niepełnosprawnych, bo jesteśmy ciekawi informacji na ten temat. Czujemy tę potrzebę i skoro ją czujemy to dlaczego o niej nie potrafimy głośno mówić?

Wyrażanie potrzeb

Wyrażajmy wszystkie nasze potrzeby drugiej połówce. Seks może być również rozmową, często bardziej szczerą, niż nam się może wydawać. Myślę, że każdy z nas w codziennym pośpiechu powinien znaleźć taką chwilę zatrzymania i zastanowienia się, czy naprawdę niepełnosprawność zupełnie uniemożliwia mi seks? Może to tylko wpojony stereotyp, który można zwalczyć i udowodnić sobie i innym, że jest ograniczeniem, jakie sobie sami sobie wmówiliśmy. Często przez to, że nie mamy odwagi podjąć próby rozmowy z partnerem, tracimy szansę na przeżycie czegoś niepowtarzalnego, cudownego i wyjątkowego.

Seks jest różnorodny

Każdy z nas ma przypisaną swoją ,,misję” na tym świecie, więc nie zbaczajmy z drogi tylko dlatego, że coś jest trudne i wymaga z naszej strony większego wysiłku. Tak samo jest z seksem osób niepełnosprawnych. On będzie inny u każdego z nas z różnych powodów, ale każdy stosunek będzie wyjątkowy. Jeśli spojrzymy na nasze zbliżenie z czułością i wyrozumiałością, to okaże się, że ten akt, który nas połączył, chociaż czasem odbiega od wyobrażeń, jakie pracują w naszej głowie przez filmy i książki, jest tak wspaniały, że nie da się go do niczego porównać. Filmy i książki, które idealizują intymne zbliżenia są powodem naszych obaw, tymczasem rzeczywistość może być lepsza niż się spodziewaliśmy.

Bliskość

Związek osób niepełnosprawnych

W tym miejscu poruszymy ważną kwestię. Związek dwojga ludzi jest jednym z najistotniejszych aspektów życia i dotyczy to również osób niepełnosprawnych. Związek nadaje sens naszemu życiu, motywuję nas do walki o lepszą przyszłość, do walki o swoją samodzielność. Będąc w związku czujemy bliskość, wsparcie i zrozumienie w drugiej osobie. Nie bójcie się szukać, bądźcie aktywni, spotykajcie się z ludźmi i dajcie sobie szansę na odnalezienie kogoś, kto da wam szczęście. Otwórzcie się na różne możliwości poznawania ludzi, nawet przed ekranem monitora możliwe jest odnaleźć swoją bratnią duszę.

Przyszłość osoby niepełnosprawnej

Sztuka miłości jest wyjątkowa, pokazuje nam, że mamy dla kogo żyć. Odnajdujemy często w naszym partnerze sens naszego istnienia, a to często bywa siłą do walki z niepełnosprawnością. Związek dwóch osób to także nieustanna walka z naszą chorobą  i pokonywaniem codziennych barier związanych z niepełnosprawnością. Myślę, że każdy z nas zadaje sobie pytanie dlaczego to mnie spotkało? Czy dam sobie radę? Co zrobię gdy zabraknie rodziców, rodziny, czy podołam swojej niepełnosprawności? Myślę, że wyżej postawione pytania często nas blokują, żeby znaleźć swoją drugą połówkę, ponieważ nieustannie męczy nas pytanie, czy nie będziemy ciężarem i problemem dla drugiej osoby.

Okazywanie uczuć osób niepełnosprawnych

Miłość, która jest nam tam gdzieś zapisana przezwycięży każdą przeszkodę, którą postawi nam na drodze życie. W gorszych dniach niepełnosprawność nas przybija i blokuje, byśmy zaczęli żyć na sto pięćdziesiąt procent. Jednak pamiętajmy, że życie mamy jedno i nie będzie nam pisane przeżyć go po raz drugi, więc mimo niepełnosprawności korzystajmy z życia. Ono mimo niepełnosprawności jest piękne i wartościowe, i tak samo cenne jak u osób pełnosprawnych. Prawdziwa miłość pokona wszystkie postawione w naszej głowie pytania i często staje się dowodem na to, że można być ze sobą i w zdrowiu, i w chorobie, tak w dobrych, jak i w złych chwilach naszego życia.

Osoby niepełnosprawne a świadome współżycie

Seks rozbudza w nas bardzo wiele bodźców oraz dzikich instynktów. Ludzie uprawiając ten akt cielesny, bardzo często nie podchodzą do niego z pełną odpowiedzialnością. Zapominają o bardzo ważnym elemencie, czyli o zasadach bezpiecznego seksu. Zasady te powinni stosować wszyscy pełnosprawni i niepełnosprawni, gdyż jak wiadomo seks niesie ze sobą ryzyko wszelakich chorób wenerycznych oraz ryzyko zarażenia wirusem HIV. Bądźmy, więc odpowiedzialni i wcześniej pomyślmy o tym istotnym elemencie każdego zbliżenia.

Intymność osób z niepełnosprawnościami

Antykoncepcja osób niepełnosprawnych

Podstawową formą profilaktyki i zabezpieczenia jest używanie prezerwatyw, czyli ,,gumek”. Metoda ta pozwoli również zabezpieczyć się przed przedwczesną ciążą. Inne metody antykoncepcji można podzielić na dwie grupy: pierwszą z nich jest grupa hormonalna. Należą do niej tabletki i plastry. Drugą grupą jest ta wymagająca interwencji ginekologa, należy do niej wkładka domaciczna zwana popularnie spiralą lub podwiązanie jajników. Wszystkie wymienione przeze mnie metody są metodami skutecznymi i bezpiecznymi. Nie zapominajmy, iż najważniejsze w tym wszystkim jest zdroworozsądkowe i świadome podejście do życia, nigdy nie należy bezmyślnie ulegać emocjom i żądzy pożądania.

Schorzenia niepełnosprawnych a strefy intymne

Bardzo wielu z nas, osób niepełnosprawnych, ma problem z odbieraniem bodźców czuciowych. Wynika to z różnych rodzajów schorzeń, m.in. przepukliny oponowo-rdzeniowej, jak również wszelkiego rodzaju urazów rdzenia kręgowego. Nie należy się tym zrażać i zamykać na cielesność. Warto wiedzieć, że utrata czucia w okolicach intymnych, tzw. strefach erogennych, czyli strefach szczęścia, to wcale nie wyrok, gdyż większość ludzi z wymienionymi wyżej schorzeniami ma szczególnie wrażliwe punkty w innych okolicach ciała. Możliwe jest na przykład wywołanie kobiecego orgazmu wyłącznie na skutek pieszczenia piersi.

Mapa stref erogennych

Znane są również przypadki, kiedy osoby w znacznym stopniu sparaliżowane odczuwały satysfakcję seksualną i orgazm na skutek pieszczenia ich dłoni lub twarzy. Osiągnięcie takiej umiejętności wymaga pracy, zarówno dobrego nastawienia psychicznego, jak i regularnej rehabilitacji seksualnej. Zawsze możliwe jest jednak przebudowanie i urozmaicenie swojej mapy stref erogennych. Warto eksperymentować i sprawdzać jakie pieszczoty najbardziej nas pobudzają i co sprawia naszemu partnerowi największą satysfakcję. Wtedy możemy wypracować własne mapy erogenne.

Spastyka i terapia rozluźniająca

Duża część rodzajów niepełnosprawności jest związana z nadmiernym napięciem mięśni, czyli spastyką. Walka z tą dolegliwością jest bardzo trudna i mozolna. Wiąże się bardzo często z przyjmowaniem leków oraz poddawaniem się różnego rodzaju zabiegom, mającym na celu obniżenie nadmiernego napięcia mięśniowego. Wiele osób nie wie, że to właśnie seks jest  jednym z najlepszych i najprzyjemniejszych sposobów na walkę ze spastyką, gdyż stosunek płciowy doprowadzony do finału i zakończony orgazmem powoduje, iż nasze mięśnie stają się rozluźnione i odprężone.

Niepełnosprawność i otwartość na seks

Na zakończenie chciałabym powiedzieć z perspektywy osoby niepełnosprawnej, która rozumie problemy z jakimi mierzymy się wspólnie, żebyście otworzyli się na uczucia i na swoje marzenia, które skrywacie w sercach.  Ważne jest, żebyśmy robili to, co chcemy i czujemy, że jest dla nas istotne oraz żebyśmy się kierowali głosem serca, nawet jeśli cały świat byłby przeciwko nam.

Otwórzmy się na seks, bo w ten sposób udowodnimy, że naprawdę kochamy naszą drugą połówkę. Pokażemy, że chcemy mimo ograniczeń, które postawi nam na drodze niepełnosprawność doznać aktu bliskości z osobą, z którą już związaliśmy się lub mamy w planie w przyszłości to zrobić. Pamiętajcie – dopóki walczycie, jesteście zwycięzcami!

CZUŁOŚĆ jest ogrodem dla MIŁOŚCI, ZAUFANIE domem, w którym mieszka, TĘSKNOTA jest źródłem ciągłego odnawiania, a NAMIĘTNOŚĆ to cel uspokojenia DUSZY, na szczęście jej HORYZONT jest nieskończony.

8 odpowiedzi do artykułu “Miłość fizyczna osób niepełnosprawnych – nadal tematem tabu?

  1. Oj tam, oj tam

    Bardzo ciekawy artykuł. Porusza, omawia fundamentalną kwestie. Bliskość cielesna jest jednym z podstawowych popędów. Niezbędnym do życia.
    Bardzo fajnie, że są osoby wypowiadające swoje zdanie (dzielące się wiedzą) na ten temat.
    Brawo Joasiu, jesteś bardzo odważną dziewczyną / kobietą.
    Fajnie, że podjęłaś tak ważny temat.

  2. Pingback: Dojrzewanie, seksualność i związki - wywiad z seksuologiem

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial