Małgorzata Dymek, Dyrektor generalny Hotelu Falcon o dostępności dla osób z niepełnosprawnościami

Czy branża turystyczna jest przygotowana na oczekiwania i potrzeby osób z niepełnosprawnościami?

Świadomość problematyki niepełnosprawności jest coraz większa, zdecydowanie pomogło w tym wejście Polski do Unii Europejskiej.  Zaznaczyć należy, że przeciwdziałanie marginalizacji i dyskryminacji osób z niepełnosprawnością jest głównie odpowiedzialnością samego społeczeństwa, co za tym idzie rynek turystyczny a dokładniej ludzie go tworzący. Po pierwsze znając przepisy dostosowują się do nich ze starannością, po drugie świadomość tego, że turystyka jest ważnym składnikiem egzystencji dla człowieka XXI w., stanowi ważny wskaźnik poziomu życia. Podróżujemy w różnych celach takich jak regeneracja sił fizycznych, psychicznych, doznawanie wrażeń i emocji, satysfakcja z poznawania nowych światów a także pokonywanie własnych słabości. W życiu osób niepełnosprawnych turystyka odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż często jest ważnym elementem rehabilitacji medycznej, zdecydowanie poprawia samopoczucie, łagodzi stres pomagając odzyskać równowagę i wiarę we własne siły. Ponad to turystyka to wspaniałe walory integracyjne, to okazja do nawiązywania nowych znajomości i przyjaźni. Biorąc powyższe pod uwagę uważam, turystyka coraz lepiej organizuje się i potrafi dostosować się do oczekiwań i potrzeb osób z  niepełnosprawnościami.

Czy zauważa Pani zwiększone zainteresowanie korzystania z usług hotelarskich przez osoby z niepełnosprawnością?

Zważywszy na to, że jesteśmy obiektem miejskim, gdzie często zatrzymują się u nas osoby podróżujące w celach służbowych bądź takie, które przejazdem zatrzymują się u nas, to nie często mamy okazję gościć osoby z niepełnosprawnościami. Oczywiście zdarza nam się także gościć osoby z niepełnosprawnościami i  czynimy to ze zupełną normalnością. Dla nas każdy człowiek, każdy gość którego podejmujemy jest taki sam i tak samo ważny. Nasz obiekt jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych co pozwala na swobodne korzystanie i przemieszczanie się po całym budynku.            

Gdzie osoby z niepełnosprawnością mogą szukać dla siebie ofert?

Internet jest doskonałym narzędziem gdzie można wyszukiwać obiekty, miejsca, które są właściwie dostosowane. Chyba każda wyszukiwarka miejsc i obiektów ma funkcje filtra, gdzie można zaznaczyć  na czym nam zależy i zawęzić poszukiwania do tych najbardziej odpowiadających danej osobie. Gdy już wybierzemy swoje typy, warto zadzwonić do typowanych miejsc i upewnić się, czy to co jest dla nas ważne i stanowi komfort a czasem nawet konieczność jest na pewno w danym obiekcie dostępne. Pracownicy udzielają zwykle rzetelnych i konkretnych informacji. Ponad to są biura podróży, które specjalizują się w turystyce dla osób niepełnosprawnych, jeśli dana osoba poszukuje kompleksowo zorganizowanego wyjazdu właśnie do takich biur powinna się zgłosić. Można także korzystać z pomocy instytucji i organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych.              

Jakie muszą być spełnione standardy hotelu, restauracji, aby osoba z niepełnosprawnością czuła się tam dobrze?

Gdy w rodzinie jest osoba z niepełnosprawnością to restauracja czy hotel może zyskać więcej gości bo osobie niepełnosprawnej zwykle ktoś towarzyszy, zatem dostosowanie lokalu do potrzeb osób z niepełnosprawnością wpływa na liczbę gości i reputację. Podstawy dotyczące dostosowania obiektów budowlanych do potrzeb osób niepełnosprawnych ustala ustawa Prawo budowlane.              

Proszę opowiedzieć, jak wyglądają w Państwa hotelu dostosowania dla osób z niepełnosprawnościami?

Zaczynając od zewnątrz to miejsce z oznaczeniem dla osób z niepełnosprawnością, droga wejścia, dostosowanie się do osób z niepełnosprawnością w recepcji czyli stolik do którego podejdzie recepcjonista aby wypełnić formalności, oczywiście toalety w częściach wspólnych wyposażone w poręcze i uchwyty, ułatwiające korzystanie z urządzeń higieniczno-sanitarnych, winda na wszystkich kondygnacjach, pokój z łazienką dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami, to takie podstawowe elementy, gdzie każdy można rozpisywać na drobniejsze szczegóły.

Czy w Pani środowisku zawodowym pracują osoby z niepełnosprawnością i jeśli tak to z jaką?

Zdarza nam się współpracować z osobami z niepełnosprawnościami. Prowadząc także agencję eventową, gdzie naszą rolą jest kreowanie pomysłów na różne wydarzenia przy których należy koncentrować się na realizacji postawionych przez zleceniodawcę celach, dlatego nie ograniczamy się w pomysłach i nie dyskryminujemy nikogo. Wszystko zależy od koncepcji i od tego jakich osób w danym czasie potrzebujemy aby współtworzyć dane wydarzenie. Wiele firm jest także coraz bardziej otwartych na nasze propozycje, aby realizować wydarzenia w oparciu o społeczną odpowiedzialność w biznesie, to daje nam możliwość działania w różnych obszarach gdzie możemy pracować bądź wspierać osoby z niepełnosprawnościami. Prowadząc Stowarzyszenie Pod Skrzydłem Anioła realizowaliśmy różne projekty, których celem było wsparcie osób właśnie z niepełnosprawnościami, między innymi kilka wigilii dla samotnych seniorów gdzie często gościliśmy osoby poruszające się na wózkach, akcja dla małego Olka Kośka gdzie zbieraliśmy pieniądze na bardzo trudną operacje na Florydzie ratującą nóżkę Olusia przed amputacją (udało się Oluś chodzi i jest rehabilitowany), akcja mająca na celu zbiórkę funduszy na protezę bioniczną dla Kingi Wawro, która urodziła się bez przedramienia oraz wiele innych działań. Problematyka niepełnosprawności jest nam bliska i nie zamykamy się na pracę oraz współpracę z osobami z niepełnosprawnościami.              

Według Pani z jakimi barierami najczęściej spotykają się osoby z niepełnosprawnością?

Hm.. ja jestem z natury osobą bardzo empatyczną, dla mnie najważniejszy jest człowiek, dlatego osobiście jestem bardzo otwarta na ludzi, tak też wraz z mężem wychowujemy nasze dzieci wyczulając na szacunek i zrozumienie. Myśląc o tym jakie ja i moja rodzina mamy podejście do ludzi w różnym wieku i z różnymi problemami zastanawiam się, czy w ogóle powinny istnieć jakiekolwiek bariery, gdyby społeczeństwo nie dzieliło i samo nie stawiało tych barier. Jednak zdaję sobie sprawę, że te bariery są i są one często widoczne, wystarczy popatrzeć na miejsca z oznaczeniem dla osób niepełnosprawnych jak często są zastawione przez osoby, które mogą swobodnie się poruszać, podjazdy, zastawione chodniki, krawężniki, komunikacja miejska. Sądzę, że można wypisywać w nieskończoność, trzeba o tym mówić głośno i szukać rozwiązań, wywoływać w ludzi empatię, wymagać tolerancji i szacunku a na pewno będzie coraz lepiej. Ja wierzę w ludzi, wierzę w dobro i to, że zawsze wraca zwykle ze zdwojoną siłą kiedy nawet się tego nie spodziewamy.            

Coraz więcej młodych osób z niepełnosprawnością jest aktywnych zawodowo i społecznie. Czy dostrzega Pani te zmiany i w jakich obszarach?

Nie wiem czy więcej czy mniej, ja mogę opierać się na moim otoczeniu zawodowym i prywatnym, gdzie np. nasi przyjaciele mają synka z zespołem Downa, którego cała nasza rodzina uwielbia i kocha. Na tym przykładzie widzimy jak ważne jest aktywowanie i zachęcanie do działania i tutaj widzimy ogromną rolę rodziny i najbliższego otoczenia. Wiele przykładów ludzi z którymi spotkaliśmy się na naszej drodze zawodowej, gdzie osoby takie jak Rafał Wilk, Jasiek Mela będący autorytetami dla innych nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami. Tacy ludzie motywują zachęcają do walki o siebie i działania. Na takich przykładach mogę się opierać mówiąc, że wierzę w to, że rodziny osób z niepełnosprawnościami są tym pierwszym i najważniejszym wsparciem aby pobudzić i zachęcić do działania i walki o siebie.            

Czy osoby z niepełnosprawnością mają inne potrzeby życiowe niż osoby pełnosprawne?

Jestem przekonana, że najważniejsze z potrzeb dla każdego człowieka to tolerancja, akceptacja, zrozumienie, empatia. W moim odczuciu podstawowe potrzeby każdy człowiek ma podobne, osoby z niepełnosprawnościami chcąc żyć w społeczeństwie potrzebują po prostu innych udogodnień, które pozwolą im normalnie funkcjonować nie wykluczając ich.         

Osoby z niepełnosprawnością czasem żartują i mówią, że wszyscy jesteśmy w pewien sposób niepełnosprawni, czy jest w tym trochę prawdy?

Ależ oczywiście :), czasem mówi się też, że jako ludzie, każdy z nas jest sprawny inaczej, można by określić też, że mamy po prostu inne talenty, inne predyspozycje no i różne możliwości. Ja wolę koncentrować się właśnie na pozytywach, na tym co kto może, umie, do czego ma talent a nie odwrotnie. Każdy człowiek jest bardzo wartościowy i w każdym jest wiele umiejętności i talentów, trzeba tylko je dostrzec.

Bardzo dziękujemy za udzielenie wywiadu.

Wywiad zrealizował Rampowicz Grzegorz Draus

HOTEL FALCON ***

ul. Jastrzębia 29

35 – 207 Rzeszów

tel.: +48 790 701 417

e-mail: biuro@hotelfalcon.pl

www.hotelfalcon.pl

Wywiady zrealizowane przez Rampowicza Grzegorza

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial