Projekt Rozwiń Skrzydła

Iwona Grześkowiak, koordynator Centrum Wolontariatu w Koninie przyznaje, że nie była do końca przekonana do projektu „Rozwiń Skrzydła" realizowanego przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ.
– „Szkolenia paralotniowe i szybowcowe dla osób z niepełnosprawnością" to dobrze brzmiało, ale dla nas oznaczało więcej pracy niż zwykle. I to forsownej pracy fizycznej. Bo wolontariusz musi mieć krzepę, aby przeciągnąć przez wiele metrów lotniska linę, na której końcu jest osoba na wózku, aby ta wzbiła się w powietrze. A jak jest ciężko, kiedy na tym wózku siedzi postawny mężczyzna? – wyjaśnia Iwona.

Po dwóch tygodniach opieki organizacyjnej nad uczestnikami szkolenia podstawowego dla paralotniarzy z niepełnosprawnością, Iwona inaczej patrzy na to przedsięwzięcie.
– Widziałam i lęk, i upadki, i pogięte koła wózków, ale też ich radość i błyski w oczach… I zrozumiałam, że to nie chodzi o miłe spędzenie czasu. Chodzi o spełnienie i dumę, że to właśnie oni, niepełnosprawni, robią coś przed czym niejeden sprawny miałby niezłego pietra – mówi Iwona Grześkowiak i ciepło wspomina każdego z kursantów II grupy, która zaliczyła swoje pierwsze loty w ostatnim tygodniu lipca.

Wolność i turkusowe getry

O Natalii Iwona mówi, że miała „ogromne poczucie humoru i niskie poczucie lęku". Natalia przyjechała na kurs jakby na wakacje. Jest „studentką" Akademii Życia – innego projektu Fundacji PODAJ DALEJ. Aby wziąć udział w kursie dostała od swoich „wykładowców" przepustkę na kilka dni. Poskromnienie niecierpliwego temperamentu tej 25-latki z Tczewa było dużym wyzwaniem dla instruktorów i wolontariuszy projektu „Rozwiń Skrzydła". Bo Natalia nie rozumiała, że aby wzbić się w niebo, trzeba najpierw czegoś się o nim dowiedzieć. Bo niebo może unieść człowieka, ale może też go zniszczyć. Natalia nieba się nie bała. Już, zaraz, szybko chciała poczuć się jak ptak – wolna i niezależna. Poleciała z instruktorem w tandemie. Iwona ma nadzieję, że ten lot rozbudzi w Natalii chęć nauczenia się latania na paralotni, a nie tylko poczucia swobody w przestworzach.

Patrząc na Agnieszkę z Sulechowa pomyślelibyście, że prędzej będzie tworzyć misterną biżuterię niż uprawiać sport ekstremalny. 37-letnia, atrakcyjna kobieta, w kolorowych sukniach rozłożonych zwiewnie na jej wózku inwalidzkim, zawsze z nienagannym makijażem, barwnymi, długimi paznokciami i piękną fryzurą. Iwona wspomina jak przekonywali Agnieszkę, aby pod sukienkę włożyła getry, bo podczas upadku może się solidnie potłuc. Włożyła. Turkusowe. Aby pasowały do całości stroju. A jednak, po kilku dniach treningów, Paweł Trzęsowski, instruktor paralotniarstwa powiedział z uznaniem – Będzie z niej pilot.

Sztanga i łzy

Podobną karierę jak Agnieszce, Paweł wróży Gracjanowi (19 lat) z Gryfic. Gracjan miał 14 lat, kiedy spadło na niego drzewo. Od tamtej pory porusza się na wózku. I na tym też wózku codziennie „wyciska" sztangę. Mówili o nim „modelowy kursant". Bo silny, odważny, ale bez brawury, wykonujący polecenia i jak każdy sportowiec – skupiony na zadaniu i jego celu.

Swój własny cel miał też Cezary, 35-letni fizjoterapeuta z Ostrowa Lubelskiego. 6 czerwca minął rok od wypadku, po którym Czarek doznał urazu rdzenia kręgowego. Rdzeń nie został przerwany do końca. Czarek żyje pewnością, że kiedyś z wózka inwalidzkiego wstanie. Mówi: „to stan przejściowy, to tylko pewien etap" i porusza się na wózku tak sprawnie, jakby siedział na nim wiele lat. Chciał wziąć udział w szkoleniu z… miłości. Zakochał się w paralotni w czasach „przed wypadkiem", gdy jego przyjaciel paralotniarz zabrał go w przestworza w tandemie. Uczucie przetrwało tragedię. Cezary był jedną z pierwszych osób, która zgłosiła się na szkolenie Fundacji PODAJ DALEJ.

Łukasz (34 lata) z Torunia porusza się na wózku równie sprawnie jak Cezary. Żartuje, że to jedyny sport, który uprawia. Ale postanowił przeżyć przygodę życia. Dzień, w którym Łukasz zrozumiał jak wielkie ma przed sobą możliwości był piękny. Słońce mocno ogrzewało powietrze dając pilotom szansę na wysokie loty. Jędrzej Jaxa-Rożen, doświadczony paralotniarz, swobodnie zsiadł ze swojego wózka i założył uprząż. Po kilku próbach, z pomocą asystentów wzbił się w niebo. Łukasz podniósł rękę i oparł ją na czole, aby osłonić oczy przed blaskiem słońca. Zadarł głowę i wpatrywał się oczarowany w sunące po błękicie nieba kolorowe skrzydło paralotni. W kącikach jego oczu pojawiły się dwie łzy. – Patrz Iwona – powiedział – On też jest „kulawy" tak jak ja, a… leci! To ja też mogę.

„Rozwiń Skrzydła" to autorski projekt Fundacji im . Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ z Konina, skierowany do dorosłych osób z niepełnosprawnością ruchową z terenu całej Polski zainteresowanych sportami lotniczymi. Projekt współfinansowany ze środków PFRON oraz wpłat uzyskanych przez Fundację z 1 proc. podatku. W 2016r Fundacja PODAJ DALEJ realizuje II edycję projektu.
Szczegółowych informacji udziela: Karol Włodarczyk, tel. 63 211 22 19, e-mail: k.wlodarczyk@podajdalej.org.pl

 

Terminy zajęć to:
• 29 sierpnia – 15 września 2016 r. – termin zgłoszeń do 5 sierpnia
• 22 września – 10 października 2016 r. – termin zgłoszeń do 20 sierpnia
• Szczegółowych informacji udziela:
• Karol Włodarczyk
• ul. Południowa 2a, 62 – 510 Konin
• tel. 63 211 22 19
• e-mail: k.wlodarczyk@podajdalej.org.pl
• www.podajdalej.org.pl

 

Szczegółowych informacji udziela:
Karol Włodarczyk
ul. Południowa 2a, 62 – 510 Konin
tel. 63 211 22 19
e-mail: k.wlodarczyk@podajdalej.org.pl
www.podajdalej.org.pl

źródło: http://podajdalej.org.pl

Dodaj komentarz

Rozwiń Skrzydła

Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ organizuje dla osób z niepełnosprawnością ruchową zajęciach szybowcowe i paralotniowe w ramach projektu Rozwiń Skrzydła! To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce, które będzie kontynuowane w roku 2016. Nabór do projektu skończył się 31 maja 2016 roku.

Projekt skierowany jest do dorosłych osób z niepełnosprawnością ruchową z terenu całej Polski. Wezmą w nim udział wszyscy, którzy są odważni, nie boją się latać, mają chęć i motywację do rozwoju indywidualnego, są zainteresowani uprawianiem sportów lotniczych.

Dla 12 osób z niepełnosprawnością ruchową zostaną zorganizowane podstawowe zajęcia na szybowcach.
Dla 6 osób, które mają ukończone zajęcia podstawowe szybowcowe zostaną zorganizowane zajęcia doskonalające latanie – hol za samolotem.
Dla 10 osób z niepełnosprawnością ruchową będą zorganizowane podstawowe zajęcia paralotniowe.
Dla 8 osób, które mają ukończone szkolenie podstawowe paralotniowe będą zorganizowane zajęcia paralotniowe doskonalące czyli ETAP II.

Dodatkowo Fundacja zapewnia uczestnikom zajęć:
– zwrot kosztów kursu teoretycznego i kosztów badań lekarskich dla osób zakwalifikowanych do udziału w zajęciach szybowcowych podstawowych, w tym również w formie e-lerningu
– nocleg i wyżywienie podczas zajęć
– wykwalifikowaną kadrę instruktorską
– wsparcie asystentów osobistych podczas zajęć
– szybowiec i paralotnie przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.

Rozwiń skrzydła to udostępnienie przestrzeni powietrznej dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Projekt jest współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz 1% podatku.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial