W sercu regionu, w którym marzenia o grze w piłkę nożną przez osoby niepełnosprawne wydawały się kiedyś odległe, nawiązano niezwykłe partnerstwo. AXA XL, oddział AXA we Wrocławiu, wiodącego światowego ubezpieczyciela, połączył siły z klubem piłkarskim zawodników po amputacji, aby nie tylko stworzyć nowy zespół, ale także wspierać integrację społeczną, rehabilitację i ideę „nigdy się nie poddawaj”. To historia wykraczająca poza branding korporacyjny – pomimo obecności logo AXA na strojach drużyny WKS Śląsk Wrocław Amp Futbol – ukazująca ludzkie oblicze współpracy, która przekroczyła wyzwania i inspiruje innych.
Początki niezwykłego partnerstwa
Współpraca pomiędzy AXA XL a klubem amp futbolowym rozpoczęła się w czerwcu tego roku i od samego początku rozmóww widać było entuzjazm i dużo pomysłów na rozszerzenie współpracy. Początkowo głównym celem projektu było utworzenie pierwszej w regionie drużyny amp futbolowej, a co za tym idzie, ułatwienie integracji społecznej i rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami i po amputacjach. Jednak wkrótce przekształciło się to w coś znacznie większego.
Jak mówi Jarosław Toboła, Dyrektor Polskiego Centrum Usług Wspólnych w AXA XL we Wrocławiu, celem jest nie tylko wspieranie sportu osób niepełnosprawnych czy zwiększanie świadomości i akceptacji różnorodności wśród pracowników, ale także pokazanie, że AXA XL jest firmą otwartą i przygotowaną na osoby o różnorodnych możliwościach.
Jesteśmy zaszczyceni, że możemy wspierać drużynę Śląsk Wrocław Amp Futbol. To partnerstwo przynosi korzyści zawodnikom, którzy mogą trenować i grać w profesjonalnych warunkach, co prowadzi do świetnych wyników. Jesteśmy dumni, że logo AXA znajduje się na ich koszulkach, ponieważ reprezentuje ono nasze miasto, pracowników i podstawowe wartości AXA – dodał Jarosław Toboła.
Zaangażowanie AXA XL w działania klubu piłkarskiego umożliwiło drużynie organizację treningów i wyjazdy na turnieje. Współpraca wykracza jednak poza wsparcie finansowe i organizacyjne, gdyż zarówno klub, jak i firma wyznają podobne wartości.
Zespół piłkarski narodził się w zeszłym roku pod skrzydłem WKS Śląsk Wrocław, którego główna drużyna gra w polskiej ekstraklasie. Powstał jako przejaw idei budowy klubu bez barier. Jego celem jest aktywizacja osób z niepełnosprawnościami i integracja poprzez sport, zapewnienie możliwości rozwoju swoich pasji i realizacji ambicji sportowych.
Po blisko półtora roku treningów zespół składa się z czternastu zawodników z różnych narodowości i uczestniczy w rozgrywkach polskiej lidze amp futbolowej, mierząc się w weekendowych turniejach z drużynami innych popularnych klubówi. W sezonie 2023 Śląsk zajął czwarte miejsce w lidze.
Naszym głównym celem jest pokazanie, że pomimo przeciwności losu wciąż możemy urzeczywistniać nasze aspiracje i nie rezygnować z marzenia o grze w piłkę nożną w naszym ulubionym klubie – powiedział Sebastian Bednarz, prezes klubu, zagorzały miłośnik piłki nożnej i pracownik AXA XL. Wspomniał on także, że zespół nie istniałby bez poświęcenia i pracy trenera Krzysztofa Węgrzyna, byłego reprezentanta narodowej drużyny amp futbolowej.
Kolejnym filarem i MVP tego przedsięwzięcia jest Marcin Kędzierski, kapitan drużyny i bramkarz. Pierwszy kontakt z firmą nawiązał wygłaszając przemówienie motywacyjne do pracowników, dzieląc się codziennymi zmaganiami osoby niepełnosprawnej. Niedługo potem został jednym z pierwszych członków zespołu.
„Know You Can”: zaangażowanie AXA w wartości
Od początku było jasne, że wartości korporacyjne AXA XL są zgodne z misją klubu. Pracownicy aktywnie współpracują, pomagając w organizacji treningów, turniejów oraz promując klub.
Szczególnie jednoczące momenty miały miejsce, gdy pracownicy AXA XL wyszli na boisko. W ramach obchodów Dnia Dziecka drużyna amp futbolowa zmierzyła się z pracowniczym klubem piłkarskim firmy. Pracownicy i ich rodziny byli również widoczni na trybunach jako kibice, manifestując solidarność, wspólne wartości i ducha wspólnoty.
Jak powiedział Jarosław Toboła: Wspólnie zorganizowany Dzień Dziecka zakończył się sukcesem. Nasi pracownicy wraz z dziećmi świetnie się bawili uprawiając sport z legendarną wrocławską drużyną. Ta współpraca doskonale wpisuje się w podstawowe wartości i zobowiązania AXA. Zawodnicy reprezentują postawę „Know You Can” zarówno na boisku, jak i poza nim. Obserwując i współpracując z zawodnikami amp futbolu, nasi pracownicy mogą rozwijać i kultywować wartości takie jak odwaga.
Ale „Know You Can” to nie jedyne wspólne motto. W sercu wartości korporacyjnych AXA leży „ONE AXA” – zasada, która podkreśla siłę wynikającą ze współpracy i solidarnego działania. Niezależnie od tego, czy chodzi o pracowników pracujących razem w firmie, czy też współpracujących z klubem amp futbolowym, wiara, że jedność w różnorodności prowadzi do wspólnego doskonalenia się, napędza misję AXA.
Integralną częścią partnerstwa pomiędzy AXA XL i klubem amp futbolowym jest także wspólne zaangażowanie w różnorodność i integrację. AXA XL tworzy środowiska pracy, w którym każdy pracownik jest traktowany z godnością i szacunkiem, w którym wyjątkowe cechy i różnice wnoszone przez każdą osobę są nie tylko uznawane, ale i celebrowane. To zaangażowanie przejawia się w równości szans w każdym aspekcie pracy. Podkreśla przekonanie, że inkluzywność nie zna granic i obejmuje osoby ze wszystkich środowisk i o różnych umiejętnościach, aby stworzyć bogatszą, bardziej zaangażowaną społeczność zarówno w środowisku korporacyjnym, jak i poza nim.
Czasami osoby pełnosprawne mogą nie doceniać swoich własnych możliwości. To partnerstwo może zapewnić im świeżą perspektywę, wzbogacając ich życie w nieoczekiwany sposób. Chodzi o to, aby inspirować ich do zdobywania nowych doświadczeń, sprzyjać rozwojowi osobistemu i czerpaniu korzyści na różnych płaszczyznach – podkreślał Mariusz Kędzierski.
Wspólne świętowanie sukcesu
Marcin Oleksy, polski piłkarz po amputacji, zdobył w 2022 r. nagrodę FIFA im. Ferenca Puskasa przyznawaną przez międzynarodowy związek piłki nożnej za najpiękniejszą bramkę roku, co tylko pokazuje, że amp futbol zyskuje w Polsce na znaczeniu. Sport ten uprawiają drużyny złożone z zawodników z amputacjami kończyn dolnych i bramkarzem po amputacji dłoni lub ręki. Mecze rozgrywane są w formacie 7-osobowym w podziale na dwie 25-minutowe połowy, na mniejszych boiskach.
Nic więc dziwnego, że pracownicy AXA XL świętują sukces swojego klubu, angażując się w organizację, promocję i doping drużyny.
Niedawno w biurze AXA XL we Wrocławiu podsumowano dotychczasową współpracę. Podczas wydarzenia przeprowadzono także wywiad z Wiktorią Stróżną, pierwszą kobietą, która dołączyła do drużyny Ślask Wrocław Amp Futbol, a jednocześnie reprezentantką Polski. Podczas wywiadu Wiktoria podzieliła się swoją inspirującą historią, pasją do sportu, motywacjami i planem na życie. Podczas wydarzenia nie zabrakło także okazji do zrobienia sobie zdjęć i zdobycia autografów.
Punktem kulminacyjnym uroczystości było wykonanie muralu w biurze pod czujnym okiem Mariusza Kędzierskiego, który jest także artystą. Mural ten symbolizuje wspólne wartości i dalszą misję.
Można śmiało powiedzieć, że ta współpraca poruszyła wiele osób, zarówno członków zespołu, jak i pracowników AXA XL – jak na przykład Marię, która przyznała: Uczestnictwo w przygotowaniach i obserwowanie zawodników było dla mnie niesamowitym przeżyciem. Naprawdę podziwiam ich ciężką pracę, determinację i wytrwałość. Są świetnym przykładem na to, że w życiu nie ma rzeczy niemożliwych, a przy pomocy wspierających ludzi można osiągnąć wszystko.
W świecie partnerstwa korporacyjnego historia współpracy AXA XL z klubem piłkarskim zawodników po amputacji jest świadectwem transformacyjnej mocy wspólnych wartości i niezachwianej determinacji. To partnerstwo jednoczy dzięki wytrwałości i inspiracji, wykraczając daleko poza salę posiedzeń i boisko do piłki nożnej. Przypomniało nam wszystkim, że marzenia, bez względu na przeszkody, pozostają w zasięgu ręki. Świętując więź pomiędzy AXA XL a klubem amp futbolowym, przypominamy sobie, że razem możemy dokonać niezwykłych wyczynów i wywrzeć pozytywny wpływ na życie ludzi.
Z tej historii o triumfie nad przeciwnościami losu dowiadujemy się, że kiedy jednostki i organizacje spotykają się we wspólnym celu, możliwości są naprawdę nieograniczone.