Wizualizacja w sporcie i sztuce

Dziś przedstawię w jaki sposób wizualizacja jest wykorzystywana w sporcie i sztuce. Oraz o tym w jaki sposób powinno się ją wykorzystywać.

Wizualizacja w sporcie i sztuce

Istnieją badania potwierdzające, że sportowcy, wizualizujący dane doświadczenie sportowe (np. narciarz wizualizujący dobry skok), osiągają lepsze rezultaty niż sportowcy, którzy nie korzystają z tej metody. 

Wizualizacje są powszechnie wykorzystywane na topowym poziomie w sporcie. W 1990 roku Profesorowie Murphy, Jowdy i Durtschi zbadali olimpijczyków przebywających w amerykańskim centrum treningowym. Podczas badań okazało się, że 90% z nich korzysta z techniki wizualizacji. Do korzystania z metod wyobrażeniowych przyznaje się również jeden z najwybitniejszych pływaków Michael Phelps.

W jednym z wywiadów, po wygraniu po raz piąty prestiżowego Wimbledonu, tenisista Novak Đoković powiedział: „Zawsze staram się wyobrazić sobie siebie jako zwycięzcę”. Podkreślił przy tym siłę wyobraźni, która pomaga w osiągnięciu sukcesu. Psychologowie sportu od dawna wykorzystują technikę wizualizacji, czyli praktykę świadomego tworzenia obrazów mentalnych, do poprawy umiejętności motorycznych, niezależnie czy chodzi o uderzenie piłki rakietą, strzał z łuku, czy rzut lotką do tarczy. Wizualizacja polega na tworzeniu bądź odtwarzaniu doświadczeń w myślach.

 Z innych badań wiadomo, że ruch fizyczny i wyobrażony mają takie same podłoże neuronalne. Oznacza to, że aktywują się te same obszary mózgu, gdy rzeczywiście wykonujemy jakiś ruch oraz, gdy wyobrażamy sobie, że go wykonujemy.

Podobne sytuacje można zaobserwować także u golfistów. Kiedy to, zawodnik robi kilka kroków do tyłu, staje za piłką, zamyka oczy i przypomina sobie perfekcyjne uderzenie, które wielokrotnie wykonywał podczas treningów na polu czy treningu wyobrażeniowego. Po czym wraca na miejsce i precyzyjnie odtwarza to, co widział oczyma wyobraźni. Tak działa właśnie trening wyobrażeniowy – polega na odtwarzaniu lub wizualizowaniu konkretnej czynności, czyli na przygotowaniu naszego mózgu i ciała do działania, jakie będziemy wykonywali w rzeczywistości. To także możliwość przećwiczenia naszych reakcji na różne możliwe scenariusze sytuacji, z którymi możemy się spotkać podczas startu.

Z kolei, kiedy zapytano pianistę Artura Schnabla: jak to robi, że jest wspaniałym artystą, a tak niewiele ćwiczy? Odpowiedział “Ćwiczę w wyobraźni”.

Tylko regularne wizualizowanie daje efekty

Warto opisać na kartce nasze wyobrażenia i mieć ją przy sobie, by móc często do nich wracać. Można też wykonać mapę marzeń, a następnie zawiesić ją w widocznym miejscu, by jak najczęściej mieć ją przed oczami.

Wizualizacja jest skuteczna, gdy regularnie wyobrażamy sobie dany cel. Najlepsze momenty na wizualizację to poranek (tuż po obudzeniu) i wieczorem (tuż przed zaśnięciem).

Gdy już osiągniesz swój cel, świętuj i czuj wdzięczność. W ten sposób dasz swojej podświadomości znak, że liczysz na kolejne tego typu sytuacje. 

Jest to przydatna metoda przezwyciężania lęków i fobii poprzez wyobrażenie sobie, jak mogą wyglądać przyszłe wyniki. Jednak wizualizacja nie może zastąpić działania. Ma do niego zmotywować. Jeśli jedynie wyobrazimy sobie, że jesteśmy bogaci lecz nie podejmiemy żadnych działań, żeby rzeczywiście poprawić swoją sytuację materialną, to nic się nie zmieni.  

Wizualizuj w spokojnym miejscu

Zalecane jest wizualizowanie w cichym i spokojnym miejscu, aby nic nas nie rozpraszało. Najlepiej powtarzać proces wizualizowania kilka razy dziennie, po 10-15 minut.

Gdy już wystarczająco dobrze poznasz swoje obrazy, nadszedł czas, aby je zmienić, jeśli uważasz, że generują one negatywne lub dyskomfortowe treści. Innymi słowy, musisz je zmodyfikować, aby upewnić się, że prowadzą one do szczęścia.

Nauka nowych umiejętności

Wizualizacja, to dobre narzędzie do nabywania nowych umiejętności. Na przykład kiedy chcesz nauczyć się gry na instrumencie, lub podczas nauki w szkole. Kiedy uczysz się o krajach – wyobraź sobie, że jesteś w danym miejscu, kiedy o drzewach – spróbuj ich dotknąć i poczuć. Prowadzić możesz też zaawansowane rozmowy z obcokrajowcami. Oczywiście nie zapominając, że realne działania są niezbędne do osiągnięcia sukcesu.

Czym jest wizualizacja?

Wizualizacja jest rodzajem skupionej relaksacji albo medytacji. Skupiona relaksacja polega na silnym skoncentrowaniu się na konkretnym obiekciedźwięku albo doświadczeniu w celu uspokojenia umysłu. 

Podczas wizualizacji, celowo skupiasz się na myśleniu o jakimś przyjemnym miejscu lub scenariuszu. Celem takiego postępowania jest osiągnięcie spokoju poprzez relaksację i uważność. Fundamentem tej metody jest przekonanie o tym, że Twoje ciało reaguje na Twoje myśli. 

Przykładowo, jeżeli myślisz o jakiejś stresującej sytuacji, Twoje ciało i umysł automatycznie stają się napięte. Twoje tętno i ciśnienie krwi wzrastają, a Twój umysł ogarnia rozkojarzenie. Tak więc w metodzie wizualizacji chodzi między innymi o to, aby wyobrażać sobie relaksujące obrazy i tym samym rozluźniać organizm.

Poprzez uspokajanie swojego ciała i umysłu, możesz lepiej radzić sobie z mentalnym, emocjonalnym i fizycznym stresem, na co dzień.  

Dziękuję za przeczytanie artykułu. W kolejnym wpisie zajmę się między innymi tematem wizualizacji zdrowia w terapii onkologicznej.

Opracowanie wpisu: Karolina Szylar

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial