W Centrum Rehabilitacyjnego w Constance Care w Kierszeku k. Warszawy został zaprezentowany pierwszy w Polsce egzoszkielet sterowany myślami.
Egzoszkielet HAL5 jest wykorzystywany w rehabilitacji osób z niecałkiem uszkodzonym rdzeniem kręgowym, po wylewach, wypadkach, cierpiących na dystrofię mięśniowa czy stwardnienie rozsiane.
HAL ( Hybrid Assistive Limb – hybrydowa kończyna wspomagająca) jest rozwiązaniem aktywnym, gdzie sygnały z kory mózgowej pacjenta są odbierane przez czujniki umieszczone na powierzchni skóry mięśni kończyn. Sygnały są jednak zbyt słabe, aby poruszyć mechaniczną kończynę, więc impulsy są wzmacniane i interpretowane. Innymi słowy kiedy pacjent pomyśli, że chce zgiąć sztuczną nogę, komputer rozpoznaje sygnał, wzmacnia go i w wydaje odpowiednie polecenie machanizmowi kończyny. Dlatego właśnie robot HAL-5 jest szczególnie pomocny w rehabilitacji osób, które choć szczątkowo zachowały zdolność generowania impulsów nerwowych.
Najlepsze efekty rehabilitacji przy użyciu robota HAL-5 widać u osób przed 50 rokiem życia, z uszkodzeniami rdzenia kręgowego w odcinku lędźwiowym i piersiowym (gorzej jest u osób z uszkodzeniami na odcinku szyjnym). Z robota mogą korzystać dzieci, ale muszą one mieć min. 140 cm, co wynika z samej konstrukcji egzoszkieletu.
Dla pozostałych pacjentów, tj. całkowicie sparaliżowanych są inne rozwiązania w technologii pasywnej, tj. zaprogramowana maszyna wykonuje wszystkie ruchy za pacjenta.
Aktywny egzoszkielet pozwala nie tylko na wspomagane chodzenie, ale poprawia wydolność całego organizmu. Sama pionizacja i chodzenie poprawia stan zdrowia i samopoczucie chorego.
HAL-5 to pierwszy taki egzoszkielet w Polsce i trzeci na Świecie. Jego przydatność jest nieoceniona, pytanie tylko jak będzie z dostępnością. I tu pojawia się problem natury finansowej. Dzień rehabilitacji z wykorzystaniem egzoszkieletu HAL-5 (oraz innych wspomagających zajęć) to koszt. ok 2500 zł. Aby w ogóle był sens, takie zabiegi muszą trwać 3 miesiące, więc koszty dla pacjenta są gigantyczne. Póki co, NFZ nie finansuje tego typu terapii, choć Centrum Rehabilitacyjne w Constance Care stara się o pozyskanie choć częściowej refundacji z Funduszu Zdrowia.
źródło: www.nie-pelnosprawni.pl