Rejs niewidomych żeglarzy możliwy dzięki aplikacji mobilnej

Już 1 października z chorwackiego portu w Sukosan wyruszy pełnomorska wyprawa osób niewidomych i słabowidzących organizowana przez fundację Gniazdo Piratów. W dotarciu do celu uczestników wspierać będzie dedykowana mobilna aplikacja Seeing Assistant: Zobaczyć Morze, opracowana przez Transition Technologies, polską firmę informatyczną.

Wyprawa, która zakończy się pod koniec października w Skradinie, organizowana jest w ramach projektu „Zobaczyć Morze”, realizowanego przez fundację Gniazdo Piratów od 2006 roku. W rejsach tych załogę w połowie stanowią osoby niewidome lub słabowidzące. Do tej pory w 10 edycjach programu udział wzięło już 864 osoby. W tym roku uczestnikom rejsu w dotarciu do portu docelowego pomoże opracowana przez firmę Transition Technolgies aplikacja Seeing Assistant: Zobaczyć Morze, która przez jej twórców nazywana jest  „mobilnym sterem na morzu”. Rozwiązanie jest dostosowane do zmiennych warunków atmosferycznych panujących na wodzie, a proste gesty (np. potrząśnięcie) spowodują podanie informacji o aktualnych parametrach kursu lub pozwolą ustanowić nowy.

Głównym zadaniem aplikacji Seeing Assistant: Zobaczyć Morze jest ułatwienie osobom z dysfunkcją wzroku utrzymania zadanego kursu nawigowania w trakcie żeglugi jachtami po oceanach, morzach, jeziorach i innych akwenach wodnych. Dzięki niej, osoby niewidome będą  ze znacznie większą samodzielnością mogły wykonywać zadania sterników. Dzięki intuicyjnej obsłudze narzędzie mobilne jest w pełni dostosowane do potrzeb osób niewidomych i płynnie współpracuje z popularnymi programami odczytu ekranu.. Aplikacja korzysta z satelitarnych systemów nawigacyjnych (GPS lub Glonas), dzięki czemu uzyskane pomiary są znacznie dokładniejsze niż w przypadku popularnej funkcji kompasu dostępnego w smartfonie.

Aplikacja Seeing Assistant: Zobaczyć Morze jest darmowa i można ją pobrać na system iOS oraz Android.

źródło: www.ceo.com.pl

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial