Premiera nowego smartfona, specyfikacja konsoli do gier czy nowa generacja procesorów ekscytują miliony fanów technologii. W branży istnieją również pewne gałęzie, które bywają często pomijane – zarówno przez media, jak i zwykłych użytkowników.
Chodzi o funkcje nazywane „ułatwieniem dostępu”, które są dla wielu osób jedyną furtką do możliwości funkcjonowania bez pomocy drugiego człowieka. Zdaje się, że są to rzeczy nieciekawe dla zwykłego odbiorcy – przynajmniej na pierwszy rzut oka. Gdy wgłębimy się jednak w temat i poznamy osoby, które dzięki smartfonom oraz komputerom funkcjonują pomiędzy ludźmi, dostrzeżemy, jak niesamowicie ważną rzeczą jest dla nich rozwój technologii – zarówno użytkowej, jak i tej specjalistycznej.
Ile razy pomagając osobie niewidomej przejść przez pasy zastanawialiście się nad tym, jak to jest, że radzi ona sobie tak dobrze w pozornie nieprzystosowanym do niej środowisku? Czy słuchając swojej ulubionej muzyki, chociaż raz przyszło wam do głowy to, że ktoś nigdy w życiu nie usłyszy i nie słyszał żadnego dźwięku? A może widząc osobę z protezą nogi, myśleliście choć przez chwilę, jak poradzilibyście sobie na jej miejscu? Ludzie są niesamowici, a technologia pozwala im na bardzo wiele.
W tym materiale, korzystając z pomocy osób określanych przez świat mianem niepełnosprawnych, przybliżę wam, jak wygląda świat, z którym zmagają się każdego dnia. I w jaki sposób w tych zmaganiach pomagają im nowoczesne urządzenia.
Przeczytaj cały artykuł: Smartfony i komputery w służbie niepełnosprawnym: Jak elektronika pomaga im w codziennym życiu?