Akcja Integracji „Godzina bez myszy”

19 maja 2016 r. po raz trzeci odbywa się „Godzina bez myszy”. Akcja, zainicjowana przez Integrację, stanowi część polskich obchodów Światowego Dnia Świadomości Dostępności. Odłącz mysz i przekonaj się, jak ważna jest dostępność stron internetowych.

Aby wziąć udział w akcji, wystarczy przez wybraną przez siebie godzinę 19 maja nie używać myszy, touchpada lub ekranu dotykowego. Dlaczego? Rzecz w tym, że urządzenia te są niedostępne dla części osób z niepełnosprawnością. Osoby niewidome, a także np. osoby, którym ruchy spastyczne uniemożliwiają korzystanie z myszy, do nawigowania po stronach używają samej klawiatury. Używanie klawisza Tab, skrótów klawiaturowych i nawigacji przy użyciu strzałek pozwoli przekonać się, na ile dostępne są odwiedzane przez nas strony internetowe.
„Godzina bez myszy” ma za zadanie uświadomić przeciętnym użytkownikom sieci, jak powszechne są bariery w dostępności stron internetowych, napotykane przez osoby z niepełnosprawnością. Akcja organizowana jest w Światowym Dniu Świadomości Dostępności (Global Accessibility Awareness Day), który w tym roku obchodzimy 19 maja.

Inicjatorem akcji jest amerykański programista Joe Davon. W 2011 r. zaproponował jej zorganizowanie, sugerując, że twórcy stron internetowych zbyt wielką wagę przykładają do estetyki, zapominając o najważniejszym elemencie budowy serwisów – funkcjonalności.

Więcej o akcji w artykule Odłącz myszkę na godzinę i dołącz do akcji Integracji

źródło: www.niepelnosprawni.pl

 

Portal Rampa – Pokonujemy bariery dołącza do akcji i pracuje dziś bez myszy nawet dłużej niż przez godzinę. Wszystkich Was przekonjemy – spróbujcie.

 

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial