W ramach akcji „Z Integracji do Ratusza” kandydaci będą mogli się przekonać, jak wygląda poruszanie się po stolicy z perspektywy osoby na wózku.
Fundacja Integracja zaprasza 24 września kandydatów na prezydenta Warszawy na nietypowy spacer.
Schody, krawężniki, nieoszlifowana kostka brukowa, ale też zbyt strome podjazdy, niedziałające windy czy drzwi obrotowe jako jedyna opcja dostania się do budynku. Barier architektonicznych, z którymi na co dzień stykają się osoby z niepełnosprawnościami, jest wiele.
Nie brakuje ich również w Warszawie, mimo że w ostatnich latach poczyniono niezwykłe postępy na drodze do tego, by stała się miastem przyjaznym osobom o ograniczonej możliwości poruszania się.
Jaki pomysł na Warszawę dostępną dla wszystkich mają kandydaci i kandydatki na jej prezydenta? O tym chce przekonać się Fundacja Integracja, organizując 24 września akcję „Z Integracji do Ratusza”.
– Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia – mówi Piotr Pawłowski, prezes i założyciel Fundacji. – Poprzez naszą akcję chcemy zwrócić uwagę przyszłego prezydenta Warszawy na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, otworzyć kandydatom oczy na to, co z perspektywy osoby sprawnej często może być niezauważalne. Wierzę, że w przyszłości może to zaowocować rozsądnymi decyzjami przy projektowaniu miejskiej przestrzeni – wyjaśnia cel akcji Piotr Pawłowski.
Kandydaci na wózki
Zaproszenie do udziału w akcji zostało wysłane do sztabów wyborczych wszystkich zarejestrowanych do tej pory kandydatów na urząd prezydenta Warszawy. Każdy z uczestników będzie miał za zadanie pokonać na wózku trasę od siedziby Fundacji (ul. Andersa 13) do bramy budynku stołecznego ratusza (Plac Bankowy 3/5) – stąd nazwa akcji „Z Integracji do Ratusza”.
– Wierzę, że u podstaw mądrego zarządzania miastem leży zrozumienie wartości prawdziwej integracji społecznej. A ta nie jest możliwa bez budowania przestrzeni przyjaznej dla wszystkich jej użytkowników – zaznacza Piotr Pawłowski. – Kilka lat temu kampanią „Więcej nas łączy niż dzieli” podkreślaliśmy, że potrzeby osób z niepełnosprawnością i reszty społeczeństwa są często bardzo podobne.
Bariery takie jak schody, kostka brukowa, nierówny chodnik, czy zbyt wysoki krawężnik mogą stać się kłopotliwymi przeszkodami zarówno dla osób poruszających się na wózkach, chodzących o kulach, niewidomych i niedowidzących, jak i seniorów, rodziców, czy kobiet na szpilkach – wyjaśnia prezes Fundacji Integracja.
Teoria i praktyka
Zaproszenie do udziału w akcji zostało wysłane do sztabów wyborczych wszystkich zarejestrowanych do tej pory kandydatów . To z ich sztabami ustalimy godziny spotkań z poszczególnymi kandydatami (podamy je dzień przed wydarzeniem). Na każde ze spotkań przewidujemy około 1,5 godz.
Przejazd każdego z kandydatów zostanie poprzedzony krótką „częścią teoretyczną”, w trakcie której pracownicy Integracji poruszający się na wózkach przybliżą uczestnikowi akcji podstawowe zasady bezpieczeństwa w czasie korzystania z wózka. Będą im też towarzyszyć podczas drogi do Ratusza.
***
Integracja od prawie 25 lat działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Od 1994 r. wydaje magazyn „Integracja”, od 2003 r. prowadzi portal www.niepelnosprawni.pl i od trzech lat www.sprawniwpracy.pl. Jest organizatorem wielu kampanii społecznych, m.in. „Nie chcę być strażakiem”, „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu”, „Dlaczego traktujesz nas inaczej”.