Aplikacja „Civitas” dla osób z niepełnosprawnościami

Studenci z Międzywydziałowego Koła Naukowego „Smart City” Politechniki Warszawskiej tworzą aplikację dla osób z niepełnosprawnościami pn. „Civitas”, która sprawi, że osoby poruszające się na wózkach będą w stanie łatwiej i wygodniej się przemieszczać.

Aplikacja ma na celu wskazywać optymalną drogę dojazdu do wybranego punktu, bez zaskakujących barier na drodze w postaci schodów, ramp o zbyt dużym stopniu nachylenia czy niedostosowanych nawierzchni. By dokończyć aplikację studenci potrzebują wsparcia w postaci wypełnienia krótkiej ankiety.

Uzupełnij formularz aby wesprzeć tworzenie aplikacji Civitas

Grupę projektową tworzą cztery osoby: Viktor Szabó i Maciej Szypulski z Wydziału Geodezji i Kartografii, Joanna Lemka z Wydziału Architektury oraz Sebastian Szczebiot w Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa.

Jak zaznaczają studenci, na rynku nie ma takiej aplikacji, nad jaką pracują. Można wyszukać w miastach obiekty dostępne dla niepełnosprawnych i sprawdzić, które środki komunikacji miejskiej są dostosowane do potrzeb ludzi na wózkach, trzeba to jednak robić osobno. Brakuje jednego źródła informacji na ten temat. Jest to problem, szczególnie wtedy, gdy przyjeżdża się do obcego miejsca.

Aplikacja nie jest jeszcze gotowa, studenci pracują nad swoim pomysłem od kwietnia tego roku. Zespół pracuje nad prototypem z fragmentem Warszawy. Żeby rozwijać pomysł, potrzeba jednak wsparcia, przede wszystkim informatycznego i finansowego. Studenci Politechniki Warszawskiej wciąż zbierają także dane, które mogą ułatwić im prace.

Członkom zespołu Civitas zależy też, by na problemy osób poruszających się na wózkach zwrócili uwagę urzędnicy, urbaniści, projektanci.

Z przeprowadzonych przez studentów badań wynika, że problemy z infrastrukturą są główną przeszkodą do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym przez osoby niepełnosprawne. Ponieważ osoby na wózkach z czasem poznają i zapamiętują optymalne dla nich trasy, funkcjonowanie na poznanym obszarze staje się o wiele prostsze. Problem komunikacji znacznie rośnie, gdy zechcą oni odwiedzić inną dzielnicę lub zupełnie nowe miasto. Powszechnie używana aplikacja google maps, nie będąc dostosowaną do potrzeb osób na wózkach okazuje się w tych sytuacjach mało pomocna i niefunkcjonalna.  

Więcej o projekcie można przeczytać na poświęconej mu stronie i na Facebooku.

oraz w artykule źródłowym: https://www.pw.edu.pl

 

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial