Badanie krwi GGTP

GGTP to enzym wytwarzany głównie w ludzkiej wątrobie, ale obecny także w błonie śluzowej innych organów wewnętrznych. Badanie jego poziomu stanowi element diagnostyki kilku różnych dolegliwości. Wykorzystuje się je chociażby w weryfikacji podejrzenia chorób wątroby, dolegliwości związanych z drogami żółciowymi, w przypadku choroby alkoholowej oraz nowotworów. Co warto wiedzieć o tym badaniu i jak się do niego przygotować?

1. Co to jest GGTP?

2. GGTP: jak przygotować się do badania?

3. Jak wygląda badanie krwi GGTP?

4. GGTP: norma

Dalsze postępowanie po badaniu zależy od określonej przyczyny niewłaściwego wyniku oraz wartości, o jaką przekroczona została norma. Decyzję zawsze podejmuje lekarz. Przeczytaj więcej o badaniu GGTP na stronie: https://diag.pl/sklep/badania/ggtp/.

Co to jest GGTP?

GGTP to określenie gamma-glutamylotranspeptydazy, czyli enzymu stanowiącego między innymi składnik mechanizmu obrony antyoksydacyjnej na poziomie komórkowym. To najbardziej czuły marker chorób wątroby, choć nie umożliwia kompleksowej wskazówki do różnicowania uszkodzeń tego organu. GGTP wykorzystuje się poza tym w diagnostyce kamicy pęcherzyka żółciowego oraz cholestazy, czyli grupy czynników mogących wywoływać zaburzenia czynności wydzielniczych wątroby. 

W organizmie człowieka GGTP występuje w nerkach, jelitach, wątrobie, mózgu, trzustce, a także komórkach nabłonka dróg żółciowych oraz w gruczole krokowym. Badanie jego poziomu zlecić może zarówno lekarz pierwszego kontaktu, jak i gastrolog, na podstawie wywiadu z pacjentem oraz badania ogólnego. Wskazówką do wykonania badania GGTP może być żółte zabarwienie skóry i białek oczu, problemy z apetytem, kłopoty trawienne, ciemne zabarwienie moczu oraz obrzęki.

GGTP: jak przygotować się do badania?

Badanie GGTP polega na pobraniu od pacjenta próbki krwi żylnej. Nie trzeba się do niego szczególnie przygotowywać. Należy stawić się na czczo, przynajmniej 8 godzin po zjedzeniu ostatniego posiłku, a dzień wcześnie unikać dań tłustych, ciężkostrawnych, alkoholu oraz papierosów. W czasie konsultacji lekarskiej u specjalisty kierującego na badanie warto zweryfikować konieczność odstawienia niektórych leków.

Jak wygląda badanie krwi GGTP?

Badanie przeprowadza się na podstawie próbki krwi pobranej z żyły. Przeważnie zaleca się powtarzanie go co 12 miesięcy, zwłaszcza w przypadku nawracającego bólu brzucha z prawej strony, a także przy zaobserwowaniu dużego spadku masy ciała, częstych wzdęć, biegunek, wymiotów. U kobiet takim wskazaniem do regularnych kontroli mogą być zaburzenia lub zatrzymanie krwawienia miesięcznego.

GGTP: norma

Normy w badaniu GGPT mogą różnić się w zależności od przyjętej metody analitycznej. Z reguły dla mężczyzn górna granica to40 IU/L, u kobiet zaś – 35 IU/L. Te rozbieżności warunkowane są obecnością GGTP w gruczole krokowym. Ważnym parametrem jest także stosunek GGTP do AlAT i AspAT. Wartość przekraczająca 1 w pierwszym przypadku sugeruje niedrożności dróg żółciowych, a w drugim porównaniu przedział 0,1-0,2 – wirusowe zapalenie wątroby.

Podwyższony wynik GGTP wskazuje zwykle na schorzenia wątroby, choć może towarzyszyć także chorobom autoimmunologicznym. Choroby wątroby, które najczęściej objawiają się w ten sposób to: cholestaza, alkoholowe uszkodzenie wątroby, wirusowe zapalenie wątroby lub uszkodzenie tego narządu przez toksyny, a także kamica żółciowa lub choroba nowotworowa. Dolegliwość autoimmunologiczna, o której mówi podwyższone GGTP to pierwotne twardniejące zapalenie dróg żółciowych.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial