Samodzielność dziecka z niepełnosprawnością i wsparcie rodziców – IV kwartał 2020r.
Bezpłatne szkolenia dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami w zakresie najważniejszych problemów i pytań z jakimi zmagają się rodzice:
- Jak umożliwić dziecku z niepełnosprawnością budowanie własnego światopoglądu?
- Jak przygotować dziecko z niepełnosprawnością do dorosłego życia?
- Jak wspierać i motywować w czasie edukacji i rehabilitacji?
- Wzajemne wsparcie rodziców i wspólne dzielenie się wiedzą
Już w grudniu rozpoczyna się bezpłatny cykl szkoleń oraz wsparcia zatytułowany: Samodzielność dziecka z niepełnosprawnością i wsparcie rodziców. Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Miasta Rzeszów
Projekt przeznaczony jest dla:
- rodziców dzieci i nastolatków z niepełnosprawnościami
- rodziców dorosłych osób z niepełnosprawnościami
- wszystkich opiekunów osób z niepełnosprawnościami (zarówno rodzinnych jak i zawodowych)
Szkolenia online dla rodziców
Fundacja LiderON zaprasza wszystkich chętnych rodziców dzieci z niepełnosprawnościami do wzięcia udziału w szkoleniach, które odbędą się w czterech blokach tematycznych wraz z czterema Ekspertami :
Krystian Nowak – od dziecka choruje na mózgowe porażenie dziecięce, na co dzień porusza się na wózku elektrycznym. Ma 28 lat, jest w pełni samodzielny i niezależny, mieszka sam, pracuje oraz aktywnie wspiera działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Mając 7 lat wyjechał z rodzinnej Lutczy do Szkoły Specjalnej dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo w Policach – która oddalona jest od rodzinnego domu o 800 km. W Policach mieszkał w internacie przez całą podstawówkę, liceum aż do zakończenia szkoły policealnej.
Od 3 lat mieszka w Rzeszowie, żyje aktywnie i samodzielnie. Jest zaangażowanym fanem siatkówki i żużla, nie opuszcza żadnego meczu! Sam podróżuje przez całą Polskę pociągami, korzysta z komunikacji miejskiej, nie zna słowa nie dam rady:) Zawsze powtarza, że niepełnosprawność jest tylko w głowie – nie ma jej w rękach i nogach! Można w życiu robić wszystko a ograniczamy się jedynie sami w naszych decyzjach.
Patryk Grab– ma 29 lat i aktualnie mieszka w Domu Pomocy Społecznej, gdzie jest najmłodszym mieszkańcem. Patryk nagłośnił problemy młodych ludzi skazanych na Domy Pomocy Społecznej oraz brak rozwiązań systemowych jakim powinny być Mieszkania Chronione.
Walcząc o swoją samodzielność stale powtarza: nie zgadzam się, na żadną zbiórkę pieniędzy! To nie jest rozwiązanie a jedynie wyręczanie Gminy, Samorządu i Państwa. Patryk pretenduje do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii – największej ilości zebranych szalików sportowych oraz marzy o locie balonem. Jedyne czego pragnie to wyjść z DPS i zamieszkać w swoim pokoju.
Jest autorem wielu publikacji i filmików motywacyjnych. Jest kandydatem do ogólnopolskiej nagrody CZŁOWIEK BEZ BARIER 2020 której finał zaplanowany jest na 3 grudnia w Warszawie. Patryk zawsze powtarza: dopóki walczysz jesteś zwycięzcą!
Małgorzata Nowak – mama Krystiana, kobieta silna i odważna. Gdy Krystian wyjeżdżał do Szkoły Podstawowej na drugim końcu Polski spotkała się z ostracyzmem społecznym i negatywnymi opiniami. Słyszała, że jest złą mamą, ponieważ zdecydowała się na wyjazd dziecka które wymaga stałej opieki. To nie była przypadkowa decyzja, wiedziała, że to będzie najlepsze miejsce dla jego edukacji i rehabilitacji. Teraz patrząc na Krystiana, widzi człowieka samodzielnego, odważnego i pełnego życia. Jest dumna z Krystiana i zawsze go wspiera, ale decyzje podejmuje sam, bo to jest jego życie:)
Wioletta Carewicz – mama Tobiasza, który wymaga całodobowej opieki ze względu na jego ograniczenia ruchowe związane z mózgowym porażeniem dziecięcym. Podkreśla, że niepełnosprawność ruchowa syna nie umniejsza jego potrzebom, marzeniom i oczekiwaniom. W żaden sposób nie zmniejsza jego potrzeby do zrozumienia, akceptacji i posiadania własnego zdania. Dopiero w momencie pogodzenia się z niepełnosprawnością syna uwolniła się od obciążeń, że jest odpowiedzialna za wszystko i zrozumiała, że Tobiasz jest emocjonalnie niezależnym człowiekiem. Ma swoje marzenia, podejmuje samodzielne decyzje i tak jak każdy z nas pragnie spędzać czas tak jak sam chce. Marzeniem Tobiasza zawsze była praca w radiu i tworzenie audycji radiowych teraz prowadzi swój kanał radiowy TobiFM i spełnia swoją największą pasję!
Tematy szkolenia dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami
Pierwszy blok tematyczny: Odrębność i niezależność dziecka ON – Jak umożliwić dziecku z niepełnosprawnością budowanie własnego światopoglądu? Jak przestać kontrolować dziecko z niepełnosprawnością i pozwolić mu na samodzielność? Czy rodzic ma zawsze rację i jest nieomylny?! Jak nie skrzywdzić dziecka swoimi lękami? Jak zaakceptować wybory, pozwolić na realizację marzeń, popełnianie błędów?
Drugi blok tematyczny: Jak przygotować dziecko z niepełnosprawnością do dorosłego życia? – Komunikacja dorastającego dziecka z niepełnosprawnością z rodzicem – zakłamywanie rzeczywistości? W jakim wieku dziecko z niepełnosprawnością staje dorosłe? Dlaczego dzieci z niepełnosprawnością nigdy nie słyszą pytania : kim chcesz zostać w przyszłości? O jakim zawodzie marzysz? Jak przygotować dziecko z niepełnosprawnością do dorosłego życia? Związku?
Trzeci blok tematyczny: Jak wspierać i motywować w czasie edukacji i rehabilitacji? – W jaki sposób usamodzielniać dziecko z niepełnosprawnością i czy to jest możliwe? Dlaczego dzieci z niepełnosprawnościami nie chcą się rehabilitować? Co powiedzieć, jak motywować? Jaka forma edukacji jest korzystna – szkoły specjalne czy publiczne? Czy samodzielność dziecka zależy od samodzielności rodzica? Dlaczego rodzice nie chcą usamodzielniać dzieci z niepełnosprawnościami?
Czwarty blok tematyczny: Wzajemne wsparcie rodziców i wspólne dzielenie się wiedzą – Plan działania oraz wsparcia dla rodzica dziecka z niepełnosprawnością, Jakie błędy wychowawcze najczęściej popełniają rodzice dzieci z niepełnosprawnościami? Jak reagować na złość, frustrację i rezygnację? Kiedy i w jakich sprawach rodzic powinien odpuścić? A w jakich sprawach nigdy?
Każdy uczestnik otrzyma materiały przygotowane przez Ekspertów, które będzie mógł w dowolnej chwili obejrzeć i przeanalizować. Następnie odbędą się cztery spotkania online w dniach: 7 grudnia godzina 17.00, 10 grudnia godzina 17.00, 12 grudnia godzina 12.00 oraz 14 grudnia godzina 17.00, w których każdy rodzic/opiekun będzie miał okazję porozmawiać z Ekspertami oraz poznać przygotowany przez psychologa plan działania do każdego bloku tematycznego. Zapisy na szkolenia trwają do 6 grudnia.
Udział w szkoleniach jest bezpłatny oraz odbywać się będzie online. Zapraszamy do zapisów
Zapisz się na bezpłatne szkolenie
Wyślij wiadomość na adres e-mail fundacjalideron@gmail.com : IMIĘ I NAZWISKO oraz treść „Jestem rodzicem/opiekunem dziecka z niepełnosprawnością i chcę wziąć udział w projekcie Samodzielność dziecka z niepełnosprawnością i wsparcie rodziców „
Lub zapisz się na stronie www.fundacjalideron.pl
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Miasta Rzeszów „Aktywizacja osób niesamodzielnych oraz wsparcie ich opiekunów poprzez wdrażanie i upowszechnianie innowacyjnych metod rehabilitacji”