Burzliwa dyskusja o pomocy dla rodzin osób niepełnosprawnych

Poprzez ten projekt ustawy rząd chce Polki przekupić, aby rodziły dla 4 tys. zł – mówiła podczas posiedzenia komisji posłanka PO Bożena Henczyca. "Życie ludzkie jest bezcenne; nikt nie kupuje tego życia za 4 tys." – ripostowała posłanka PiS Bernadeta Krynicka. 

Czwartkowe posiedzenie komisji sejmowej, która zajmuje się projektem ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin „Za życiem", miało burzliwy przebieg. 

Posłanka Bożena Henczyca (PO) powiedziała, że projekt powinien zawierać kompleksowe rozwiązania we wszystkich kwestiach ważnych dla rodzin osób niepełnosprawnych. Podkreślała, że urodzenie dziecka z dużą niepełnosprawnością jest dla kobiety „olbrzymią traumą", a decyzja o aborcji w takim przypadku często motywowana jest tym, że nie chce ona skazywać dziecka na cierpienia. „Poprzez ten projekt ustawy chcecie Polki przekupić, aby rodziły dla 4 tys. zł" – powiedziała. 

Posłanka Henryka Krzywonos-Strycharska (PO) podkreślała, że pomocy potrzebują także dzieci z małym upośledzeniem oraz dorosłe osoby niepełnosprawne. „Pomoc musi być realna, a nie na papierku" – podkreślała. Zwracając się do kobiet, powiedziała: „Nie nabierajcie się na 4 tys. zł, bo przed wami całe życie". 

Posłanka Bernadeta Krynicka (PiS) mówiła, że posłowie opozycji straszą przyszłych rodziców dzieci niepełnosprawnych, przedstawiając „horror życia z dzieckiem niepełnosprawnym". „Najlepszym rozwiązaniem wg większości opozycji, a szczególnie Nowoczesnej, to byłoby wymordować wszystkie dzieci (niepełnosprawne) w okresie płodowym" – powiedziała. 

Przypominała, że podczas rządów PO-PSL matki dzieci niepełnosprawnych strajkowały w Sejmie. „Wy nie zrobiliście nic" – powiedziała, zwracając się do posłów opozycji. 

"Życie ludzkie jest bezcenne i nikt nie kupuje tego życia za 4 tys. Największa potrzeba dla matki i ojca w momencie, kiedy rodzi się dziecko (niepełnosprawne) to jest wsparcie; by ktoś pokierował emocjonalnie, psychologicznie i to, co jest zawarte w tym projekcie: opieka koordynacyjna opiekuńczo-rehabilitacyjna, odpowiednie świadczenia zdrowotne" – powiedziała.

Źródło: www.kurier.pap.pl
 

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial