Jelita są najdłuższym odcinkiem przewodu pokarmowego. Jelito cienkie składa się z dwunastnicy, jelita czczego i krętego. Jelito grube zbudowane jest z kątnicy z wyrostkiem robaczkowym, okrężnicy, esicy i odbytnicy. Odpowiada ono za wchłanianie wody, to tutaj także bytują dobroczynne bakterie ułatwiające trawienie oraz produkujące witaminy. Jelita narażone są na różnego typu zakażania.
Choroby jelit – skąd się biorą?
Choroby jelit dotyczą zarówno jelita grubego, jak i cienkiego. Mogą być one powodowane infekcjami przewodu pokarmowego o podłożu bakteryjnym lub wirusowym. Kolejną przyczyną chorób zapalnych jelit są zakażenia pasożytnicze, a także zatrucia wywołane metalami ciężkimi, substancjami toksycznymi oraz lekami. Warto zauważyć, że problemy z jelitami mogą pojawić się także na skutek błędów dietetycznych, nieracjonalnego odżywiania oraz w wyniku stosowania drastycznych głodówek i preparatów przyspieszjących spadek wagi.
Przyczyną rozwoju choroby jelit może być ponadto nieprawidłowa odpowiedź ze strony układu odpornościowego. Wówczas organizm atakuje i stara się zwalczyć swoje własne, zdrowe komórki i tkanki. W tym przypadku mówi się o podłożu autoimmunologicznym. Chorobą o takiej przyczynie jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Czym jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) objawia się w niespecyficzny sposób. Oznacza, to, że ciężko jest jednoznacznie i szybko określić – zdiagnozować tę jednostkę chorobową i wdrożyć prawidłowe leczenie. Podobnie, jak w innych chorobach jelit, także i w tym przypadku u chorych obserwuje się biegunkę, która trwa nawet wiele dni. Powoduje ona znaczne odwodnienie organizmu i utratę krwi. W przebiegu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego z niewyjaśnionego powodu dochodzi do przewlekłego zapalenia błony śluzowej jelita grubego. Proces zapalny zaczyna rozwijać się w odbytnicy, a potem rozszerza się na esicę. Z czasem może zająć całe jelito.
Jak leczyć WZJG
Leczenie WZJG to przede wszystkim długoterminowe podawanie leków immunosupresyjnych. Dodatkowo stosuje się aminosalicylany i glikokorykosteroidy o działaniu przeciwzapalnym.Co jeszcze można robić, gdy cierpi się na wrzodziejące zapalenia jelita grubego – na czym polega dieta? Odpowiednie menu to uczulenie procesu leczniczego w przebiegu tej choroby. Chorzy powinni unikać pokarmów, które wywołują dolegliwości lub je nasilają. Mogą to być różne składniki potraw dla każdej osoby. W stanach zaostrzenia WZJG należy unikać potraw bogatoresztkowych, takich, jak razowy chleb, nasiona roślin strączkowych, warzywa (zwłaszcza kapusta), owoce i potrawy z dużą zawartością błonnika. Powodują one nasilenie biegunek, a w następstwie większe osłabienie organizmu. Restrykcyjnej diety trzeba przestrzegać jedynie w przypadku ciężkich nawrotów choroby. Wsparciem w leczeniu i uzupełnieniem diety przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego są przede wszystkim kwasy omega-3 – ponieważ działają one przeciwzapalnie – oraz witaminy i minerały, tracone podczas intensywnego wypróżniania. Chorzy powinni także przyjmować probiotyki i prebiotyki, które pozytywnie wpływają na florę bakteryjną jelit.
Żadnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego takich, jak bóle brzucha, biegunki lub zaparcia, nie należy bagatelizować. Gdy stany te przedłużają się, jest to znak, że coś niedobrego dzieje się w jelitach, co wymaga szybkiego rozpoznania i podjęcia leczenia. Tylko wówczas stany zapalne mogą zostać szybko zniwelowane, a osoba chora może wrócić do normalnego funkcjonowania.
Artykuł sponsorowany