Czytam dotykiem

Fundacja Sławek zakonczyła zbiórkę i dzięki  wsparciu darczyńców uzbierała kwotę 2389,50 zł w ramach akcji "Czytam dotykiem".

Zwieńczeniem akcji będą książki wykonywane przez więźniów z Zakładu Karnego nr 2 w Strzelcach Opolskich zostaną przekazane do ośrodków szkolno-wychowawczych zajmujących się dziećmi niewidomymi i słabowidzącymi w całej Polsce. Przy realizacji projektu współpracuje z nami Partycja Zalejska – osoba, która wykonała pierwsze autorskie książki, laureatka Konkursu Projekt Książki Dotykowo-Fakturowej „Manufaktura Książki".

"Moja przygoda z książkami dotykowymi zaczęła się w liceum, kiedy poszłam na zajęcia z panią Iloną Juszczyk, dyrektorką Ośrodka Wychowawczo – Rewalidacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niewidomej i Słabowidzącej Polskiego Związku Niewidomych. Na tym spotkaniu dowiedziałam się jak się czuje osoba niewidoma, z czym musi się zmierzać codziennie. Po tym spotkaniu wpadłam na pomysł, że na konkurs jaki organizował wtedy Ośrodek zrobię bajkę. Było wiele książek pokazujących jak rozróżniać zwierzątka, jak liczyć, a bajek, które każdy z nas zna z dzieciństwa nie było… Pierwszym etapem tworzenia książki jest przeczytanie baśni i wybranie z niej najważniejszych zdań …potem przełożenie tego na język Brailla, gdy tekst już jest gotowy czas na szczegółowe projektowanie strony obrazkowej 🙂 Jak powstanie zarys, przenoszę projekt na komputer i robię poglądowe ilustracje na komputerze. Patrząc na projekt obrazkowy bajki szukam materiałów jakie mogą być mi potrzebne, strona po stronie, zliczam czego i ile jest potrzeba. Dbam o jakość materiałów – jak w bajce występuje lis to ma futro lisa, a jak księżniczka ma jedwabną suknie to jest ona faktycznie jedwabna. Rzeczywiste tworzenie książki zaczyna się od rozrysowania i wycięcia w tekturze „kartek” książki oraz ramek, sklejanie, doklejanie materiałów… teraz czeka mnie zadanie nauczenia więźniów z Zakładu Karnego nr 2 w Strzelcach Opolskich tej pracy." – mówi Patrycja autorka pomysłu.

Więźniowie o akcji Fundacji "Czytam dotykiem" mówią: "Zgłosiłem się dobrowolnie do pomocy w wykonaniu książek dotykowych dla dzieci niewidomych, bo uważam, że w ten sposób będę pomocny innym, a tym samym mój czas tutaj spędzony będzie dobrze wykorzystany". "Mam zdolności manualne i sprawne ręce więc dlaczego nie mam pomóc, tym którzy tego potrzebują".

Na wrzesień – październik planowane jest uroczyste przekazanie książek placówkom.

http://www.fundacjaslawek.org

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial