Miesiąc Dumy Niepełnosprawności

Disability Pride Month – Miesiąc Dumy Niepełnosprawności 

Disability Pride Month czyli Miesiąc Dumy Niepełnosprawności przypada w lipcu. Ustawa zakazująca dyskryminacji Amerykan z niepełnosprawnościami została podpisana przez prezydenta George’a H.W. Busha 26 lipca 1990 roku.

Ustawa zakazująca dyskryminacji

Ustawa ta zapewniła udogodnienia w miejscach publicznych jak muzea, sklepy, metro; ponadto opowiada się za zatrudnieniem niepełnosprawnych. Podpisanie jej poprzedziły wielomiesięczne protesty ponad tysiąca osób z niepełnosprawnością przy Capitolu.

Tego samego roku w Bostonie odbył się pierwszy Dzień Dumy Niepełnosprawności. Parady z tej okazji odbywają się między innymi w Los Angeles, Nowym Jorku, San Francisco, San Antonio, a także poza USA, m. in. W Wielkiej Brytanii, Niemczech, Norwegii, Nowej Zelandii i Korei Południowej.

W 2015 roku burmistrz Nowego Jorku ogłosił lipiec miesiącem dumy niepełnosprawności z okazji 25 rocznicy ustanowienia praw niepełnosprawnych.

Zwiększenie świadomości o niepełnosprawności

Disability pride month ma na celu zwiększanie świadomości o niepełnosprawności, pokazanie osób z niepełnosprawnością z perspektywy normalnych, radzących sobie w życiu ludzi, ale także wspieranie siebie nawzajem, zwiększanie swojego poczucia wartości, pokochania siebie, jak również ciągłej walki o szeroko pojęte równouprawnienie.

Duma z niepełnosprawności

„Duma z niepełnosprawności”, to brak wstydu, nie chowanie się w domu, odważne pokazanie siebie takimi jakimi jesteśmy, wzajemne wsparcie i akceptacja.

Miesiąc Dumy Niepełnosprawności
źródło: slickchicksonline.com

Miesiąc Dumy Niepełnosprawności – Flaga

  • Czarne tło flagi Disability pride zaprojektowanej przez Ann Magill, członkinię społeczności osób niepełnosprawnych, oznacza cierpienie z powodu przemocy, ku pamięci osób, które utraciły życie nie tylko przez chorobę, ale też wskutek samobójstw, a także to znak buntu i protestu.
  • Błyskawica pokazuje to, w jaki sposób niepełnosprawni muszą pokonywać bariery i demonstruje ich kreatywność.
  • Pięć kolorów to różnorodność potrzeb i doświadczeń: choroby psychiczne, niepełnosprawności intelektualne i rozwojowe, niewidoczne i niezdiagnozowane, niepełnosprawności fizyczne i sensoryczne.

Zapraszam na mój Instagram, gdzie można znaleźć więcej treści, nie tylko o Disability Pride Month 🙂

http://instagram.com/comarkaaa

Opracowanie: Karolina Szylar

2 odpowiedzi do artykułu “Disability Pride Month – Miesiąc Dumy Niepełnosprawności 

  1. Pingback: Dostępność i warunki w Domach Pomocy Społecznej

  2. Pingback: Inspiration porn - uprzedmiotowienie osób z niepełnosprawnościami

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial