DPS dostępność i warunki

Dostępność i warunki w Domach Pomocy Społecznej

Jest miliard niepełnosprawnych na świecie, w Polsce ponad 3mln osób z orzeczeniem, a w rzeczywistości od 4 do 7 mln osób chorych.

Procedura przyznania miejsca w DPS

Zrobiłam research domów opieki dla osób z niepełnosprawnościami. Aby trafić do państwowego Domu Opieki, trzeba przedstawić dokumentację choroby, zaświadczenie od lekarza, że osoba nie może samodzielnie funkcjonować, zaświadczenie o niepełnosprawności, dochodach rodziny pacjenta ze względu na dopłaty za pobyt.

Opłaty w DPS

Placówki pobierają 70% dochodu pacjenta, resztę dopłaca rodzina, jeśli rodzina nie jest w stanie dokonać opłat, to wtedy dopiero dopłaca gmina.

Przyznanie miejsca

Czas oczekiwania na miejsce w państwowym ośrodku zajmuje od kilku miesięcy do kilku lat. W uzasadnionych przypadkach pacjent może otrzymać miejsce poza kolejnością. W razie długiego czasu oczekiwania, można ubiegać się o pobyt w tymczasowym ośrodku, który świadczy usługi opiekuńcze zwykle do roku.

Państwowy czy prywatny DPS?

Znalazłam w niektórych miejscach informacje, że mieszkaniec zobowiązany jest wykorzystać do opłaty za pobyt w DPS wszystkie możliwości i zasoby własne (np. lokal własnościowy, zasoby finansowe itd.). Do DPS’u można trafić tylko w danym rejonie, zaś w prywatnych domach opieki opłata za miesiąc pobytu wynosi od 3000zł w górę, przy czym w większości przypadków dodatkowo, na własny koszt, trzeba kupować środki higieniczne, leki, dosłownie wszystko. Oprócz tego zazwyczaj w ośrodkach trzeba dopłacać za opiekę, czyli mycie, przebieranie itd. Wysokość renty socjalnej na ten moment wynosi około 1300zł netto…

Według mojej wiadomości

W DPS’ach mimo deklarowanej opieki, według mojej wiadomości, ludzie, którzy tego potrzebują, nie są karmieni, przebierani, myci. Domy pomocy społecznej są nazywane „umieralniami”, a względem mieszkańców często stosowana jest przemoc. Do tego domy opieki są kierowane głównie do osób starszych i upośledzonych, a kiedy pytałam o przyjęcie zdrowej intelektualnie, młodej osoby, to wszyscy byli w ciężkim szoku.

Miliard niepełnosprawnych na świecie, oficjalnie 3mln, nieoficjalnie od 4 do 7 mln w Polsce…

Po ten i inne wpisy zapraszam na mój Instagram 🙂
instagram.com/comarkaaa

Opracowanie Karolina Szylar

Publikacje Karoliny

Historia Karoliny z DPS

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial