Jak złagodzić ból gardła domowymi medykamentami?
Najstarszym sposobem na chore gardło jest nagrzewanie go okładem z ziemniaków. Ugotuj je i gorące rozgnieć widelcem. Papkę zawiń w lniany ręcznik i przyłóż do gardła. Gardło owiń szalikiem i taki okład pozostaw do wystygnięcia ziemniaków.
Dbaj więc o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach (powinna wynosić 40-60 proc.). Często je wietrz. W domu układaj na kaloryferach mokre ręczniki lub włącz nawilżacz powietrza. Choć nie odczuwasz pragnienia, wypijaj nie mniej płynów niż latem. Nawilżanie śluzówki przyniesie ci ulgę także w zapaleniu gardła.
Płukanie gardła to najstarsza metoda walki z bólem gardła. Jest skuteczna i przynosi natychmiastową ulgę. Gdy chwyci nas ból gardła, można je przepłukać solanką przygotowaną z łyżeczki soli kuchennej rozpuszczonej w szklance ciepłej wody.
Pamiętaj, że płyn do płukania powinien mieć taką samą temperaturę jak ciało.
Aby płukanie przyniosło efekty, należy je robić kilka (3-4) razy dziennie.
Nie jest potrzebne wielokrotne nabieranie płynu oraz długie "gulgotanie" nim w gardle.
3-4 ruchy w zupełności wystarczą. Robiąc to częściej i dłużej, podrażniasz błonę śluzową.
Skutecznym orężem w walce z bólem gardła są płukanki ziołowe. Najlepsze będą napary z rumianku, szałwii, tymianku. Odkażają, działają przeciwzapalnie, a także likwidują obrzęk błony śluzowej. Łyżkę ziół zalej szklanką wrzątku i parz pod przykryciem 15 minut. Przestudź napar. Płukanki do gardła powinny mieć temperaturę ciała.
Płukanka z tymianku
Łyżkę ziela zalej szklanką wrzątku i pod przykryciem odstaw na 10 minut. Przecedź, wymieszaj z łyżeczką oliwy. Potrzymaj łyk ciepłego naparu w ustach, potem przepłucz nim gardło i wypluj. Płukanka łagodzi ból spowodowany wysuszeniem śluzówki.
Balsam z tymianku do nacierań
Do szklanego naczynia wsyp 2 łyżki tymianku, zalej szklanką oliwy lub oleju (np. słonecznikowego) i wstaw do garnka z gorącą wodą. Podgrzewaj na bardzo małym ogniu przez 15 minut, potem zlej przez gazę do butelki. Natrzyj balsamem szyję i owiń ręcznikiem.
Płukanka z szałwii i rumianku
Do naparu przygotowanego jak wyżej dodaj 5–6 kropli wyciągu z rumianku. Taki napar ma silne właściwości przeciwzapalne i dodatkowo rozkurczające. Stosuj do płukania gardła.
UWAGA. Szałwia wysusza śluzówkę, dlatego nie stosuj jej w nadmiarze (najwyżej kilka razy dziennie). Jeśli ból gardła nie ustępuje, udaj się do lekarza.
Napar z rzepiku do płukania gardła
4 łyżki ziela zalej 2 szklankami ciepłej wody i gotuj 10 minut, nie dopuszczając do wrzenia. Odstaw odwar na 15 minut, przecedź i ciepłym płucz gardło.
Napar z rzepiku do okładów
2 łyżki ziela zalej 2 szklankami wrzątku, odstaw pod przykryciem na 10 minut. Przecedź, dodaj 5 kropli olejku rozmarynowego. W mocno ciepłym naparze zamocz duży kawałek gazy, odciśnij. Na 10 minut połóż gazę na szyi, tak by leżała na migdałkach, i owiń szyję ręcznikiem.