Dziwnie brzmiące przyprawy cz.III

Mastyks

To żywica, stwardniały sok drzewny. Występuje w formie kropelek o rozmiarze groszku znanych jako „łzy Chios”. Okrągłe, o kształcie gruszki, czasami podłużne, o kruchej, krystalicznej konsystencji. Żywica jest półprzeźroczysta, pastelowo-żółta lub mdło-zielona o jasnobeżowym wnętrzu, a czasami otacza je białawy nalot. Przed użyciem mastyks powinien być sproszkowany. Mielenie kryształków przyprawy staje się łatwiejsze po dodaniu soli lub cukru. Oprócz zastosowania w produkcji past do zębów, gum do żucia i słodyczy, mastyks służy również jako składnik likierów. Greckie winogrona i mastika (tradycyjny likier wytwarzany na Chios) są przyprawiane mastyksem – podobnie jak turecka wódka raki o anyżowym posmaku. Mastyks stanowi również podstawę rahat locum – autentycznego, tureckiego przysmaku opartego na żelatynie, cukrze i skrobi. 

Sasafras (sasafran, sasafrzan)

Północnoamerykańska roślina, która jest istotnym składnikiem kuchni cajun i kuchni kreolskiej w Luizjanie. Ma jasnozielony kolor i jest dostępny zarówno świeży jak i w formie wysuszonych liści o różnorodnych rozmiarach i liczbie (od jednego do trzech płatków). Wysuszone i zmielone liście są nazywane przyprawą file. Wysuszona kora korzenia również znajduje zastosowanie przy doprawianiu potraw. Liście wydzielają przyjemną, cierpką woń podobną do zapachu anyżku, natomiast korzeń ma głęboki, gorzki smak i pachnie jak kamfora. ndiańskie plemię Czoktawów używało liści wysuszonego sasafranu (który jest podstawowym składnikiem przyprawy file) do zagęszczenia sosów i gulaszu.

Sumak

Owoce mogą być suszone, mielone i w tej postaci używane do gotowania lub można je macerować w gorącej wodzie, aby uzyskać z nich sok. Otrzymaną ciecz można stosować zamiast soku z cytryny. Zmielony sumak trzyma się dobrze, jeśli jest przechowywany z dala od światła w szczelnie zamkniętym pojemniku. Sumak jest szeroko stosowany w sztuce kulinarnej w krajach arabskich, Turcji i na Bliskim Wschodzie, a zwłaszcza w kuchni libańskiej. W tych rejonach jest głównym kwaśnym składnikiem kulinarnym, gdy inne regiony będą stosować tamarynd, cytryny lub ocet. Sumak wciera się przed grillowaniem w kebaby, ryby i kurczaka. Sok uzyskiwany z sumaka jest popularny w sałatkach i marynatach. W postaci sproszkowanej używany jest w gulaszu z kurczaka oraz z warzywami i do zapiekanek. Mieszanka jogurtu z sumakiem jest często podawane jako sos do kebabu.

Tamarynd

To zakrzywiony, brązowy strąk drzewa tamaryndowca. Zawiera lepki miąższ otaczający błyszczące, czarne nasiona. Używany jest jako przyprawa i ma słodko- kwaśny, owocowy zapach i smak. Jest dostępny w postaci włóknistego kawałka lub koncentratu, niektóre indyjskie sklepy oferują też suszone strąki. Zwykle to sok lub pasta są używane jako środki zakwaszające, szczególnie w południowych Indiach i daniach na bazie curry, soczewicy i chutneys stanu Gujurat, których smak jest bardziej autentyczny niż dań z dodatkiem octu lub soku z cytryny. Tamarynd może być stosowany do potraw strączkowych oraz z ryżu lub jako składnik sosów i dań na bazie wieprzowiny, drobiu i ryb.

 

 

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial