Regularna i profesjonalna fizjoterapia jest jak najbardziej wskazana nie tylko w przypadku tych osób, które przeszły w przeszłości jakiekolwiek urazy oraz kontuzje, ale też u osób niepełnosprawnych. Czemu? Przede wszystkim dlatego, że w ten sposób osoby niepełnosprawne są w stanie odzyskać chociaż cząstkę utraconych funkcji, a jednocześnie pracuje się nad ich kondycją fizyczną i lepszym samopoczuciem.
Fizjoterapia dla osób niepełnosprawnych – jakie korzyści za sobą niesie? Największe zalety
Nie da się ukryć, że fizjoterapia osób niepełnosprawnych powinna być bardzo dokładnie zaplanowana i dopasowana do konkretnego schorzenia czy też przypadłości. To właśnie z tego względu pracują nad tym doświadczeni fizjoterapeuci i rehabilitanci, a zajęcia oraz ćwiczenia odbywają się w profesjonalnie wyposażonych klinikach. Najważniejsze jest to, aby była to sprawdzona i renomowana Klinika Rehabilitacji, w której to wsparcie będą mogły znaleźć wszelkie osoby z niepełnosprawnościami. Umiejętnie zaplanowana fizjoterapia może doprowadzić m.in. do:
- odzyskania części utraconej sprawności fizycznej/ruchowej,
- zapobieganiu pogłębiania się niepełnosprawności,
- cofnięcia się części zaburzeń spowodowanych przez konkretny uraz lub chorobę,
- poprawy sprawności fizycznej pacjenta oraz jego kondycji psychicznej,
- odzyskania wiary we własne możliwości.
Oczywiście rehabilitacja może być realizowana na wiele różnych sposobów, a najistotniejsze jest to, aby specjaliści dopasowali zajęcia do konkretnej osoby. Niektóre ćwiczenia mogą również zmniejszyć prawdopodobieństwo występowania powikłań zdrowotnych. Warto wiedzieć o tym, że osoby niepełnosprawne, które uczęszczają na fizjoterapię nie czują się odizolowane od społeczeństwa i mogą uczestniczyć w życiu społecznym, zapewniając sobie optymalną dawkę ruchu. Rehabilitacja osób niepełnosprawnych powinna być ściśle połączona ze zdrowym trybem życia, prawidłowym cyklem snu i odpowiednim planem żywieniowym.
Rehabilitacja dla osób niepełnosprawnych – poprawa jakości i komfortu życia
Jak wiadomo niektórych przypadłości i dolegliwości zdrowotnych nie da się wyeliminować od ręki. Czasami jest to po prostu niemożliwe, ale działania rehabilitacyjne mają na celu poprawić jakość i komfort życia pacjentów. Czynności związane z fizjoterapią są realizowane na kilku płaszczyznach, w tym m.in. pod postacią terapii manualnej czy też rehabilitacji ortopedycznej. Indywidualne podejście do pacjenta sprawia, że dana osoba czuje się lepiej, uczy się funkcjonować w otaczającym ją świecie i zapewnia sobie wymierne oraz trwałe efekty rehabilitacyjne. Do tego właśnie trzeba dążyć, ponieważ brak jakichkolwiek działań poskutkuje pogłębieniem się niepełnosprawności, obniżeniem sprawności fizycznej pacjenta oraz pojawieniem się problemów natury psychicznej (co może prowadzić nawet do depresji). Tacy pacjenci nigdy nie powinni być pozostawieni sami sobie, dlatego warto czym prędzej zapisać ich na profesjonalną rehabilitację i chodzić na nią razem z nimi, tak aby było im raźniej.
Artykuł partnera