Decyzja o podjęciu pracy już jest wielkim sukcesem! Dla osób z niepełnosprawnością brak pracy czy możliwości udziału w zajęciach, warsztatach powoduje izolację i stopniową rezygnację z własnych ambicji. Tak nie może być!!
Jak znaleźć pracę?
Pamiętajcie, trzeba działać i my Wam w tym pomożemy. Na początku należy zaplanować 3 kroki, dzięki którym znalezienie pracy będzie skuteczne! Ważne, aby na każdym etapie dać z siebie jak najwięcej oraz robić wszystko mając wyznaczony cel – PRACA.
Jaka praca będzie najlepsza?
Mówi się, że to praca znajduje człowieka, że wystarczy wiedzieć jakie mamy talenty, umiejętności oraz cechy, aby nie szukać jej tam, gdzie jej nie ma. Praca daje najwięcej satysfakcji, gdy jest częścią hobby, naszych zainteresowań oraz talentu. Właśnie takiej pracy będziemy szukać. Zaczynamy od siebie i od określenia jaka praca będzie dla Was najlepsza.
Jakie mam mocne strony?
Zrób listę na kartce lub w głowie jakie masz mocne strony i talenty. Zastanów się jakie posiadasz cechy charakteru oraz umiejętności, które będą atrakcyjne dla pracodawcy.
Przeczytaj przykłady, aby zrozumieć i znaleźć swoje mocna strony:
TALENTY np: łatwość pisania, wypowiadania się, potrafię wszystko wmówić -sprzedać, interesująco opowiadam, mam mnóstwo pomysłów, ciągle coś organizuję, dużo myślę i analizuję, jestem konkretny, jestem duszą towarzystwa, jestem samotnikiem i dobrze mi z tym, nie widzę problemów a jedynie wyzwania, wszystko naprawię, pocieszam, rozśmieszam, potrafię słuchać, itp.
SZCZEGÓLNE UMIEJĘTNOŚCI np: zapamiętuję, łatwo się uczę, mam wiedzę informatyczną, ekonomiczną, psychologiczną itd., szybko przyswajam nowe informacje, myślę analitycznie, myślę abstrakcyjnie, dbam o szczegóły, ciekawość wiedzy/świata/ludzi, dobrze opowiadam, szybko piszę na klawiaturze, łatwo się wysławiam, szybko nawiązuję znajomości, buduję relacje, itp.
ZAINTERESOWANIA np:grafika komputerowa, przerabianie zdjęć, składanie papieru, muzyka, dobre kino, pasjans, czytanie, pisanie komiksów, sprzątanie, podróże, sport, kabarety, teatr, taniec, cudze życie i plotki, nauka, rehabilitacja, nowoczesna medycyna, rękodzieło itp.
CECHY CHARAKTERU ORAZ ZALETY np: sumienność, cierpliwość, wytrwałość, kreatywność, komunikatywność, dokładność, systematyczność, odwaga, uczciwość, rzetelność, kultura osobista, punktualność, dyskrecja itp.
DOTYCHCZASOWE DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE np: zalicza się tutaj każdy staż, szkolenie, praktyki zawodowe, wolontariat, praca na umowę zlecenie, etat, akord, sezonowa itd. oraz każda inna wykonywana dotychczas
KURSY, SZKOLENIA np: komputerowe, językowe, biurowe, prawo jazdy, i inne np.: sadzenia kwiatów, pisania wierszy, tatuowania, negocjacji, technik sprzedaży, masażu i wszystkich innych jakie posiadasz:)
SZKOŁA: czasem jest fascynująca a czasem jak kula u nogi, ale szkołę trzeba ją skończyć, wypisz wszystkie szkoły/uczelnie powyżej podstawówki: szkoła, kierunek plus specjalizacja
Podsumowując – napisz wszystkie informacje, które przyjdą Ci do głowy! W kolejnym etapie zostawisz się, które z nich są najlepsze i najkorzystniejsze do ujęcia w CV.
Pamiętaj – chcesz znaleźć pracę najlepszą dla Siebie:)
Co chcę robić w życiu?
Oceń rzeczowo i uczciwie na jakim stanowisku poradzisz sobie, jaką pracę możesz podjąć od zaraz, gdzie możesz wykorzystać swoje umiejętności, w jakiej pracy Twoje talenty są niezbędne, na jakim stanowisku i z jakimi obowiązkami poradzisz sobie. Pomyśl o pracy, którą możesz wykonywać teraz bez dodatkowych kursów i inwestycji, w jakich zawodach poszukiwane są Twoje umiejętności, kto zatrudnia takich specjalistów. Pomyśl, gdzie Twój talent jest niezbędny, jakie stanowisko wykorzystuje Twoje hobby, zastanów się gdzie możesz zacząć, mieć swój początek kariery a awans przyjdzie z czasem.
Jakiej pracy szukam?
Jeśli już Wiesz, o jakiej pracy myślisz to brawo! Jeśli jeszcze nie, masz wątpliwości – zobacz przykłady zawodów i stanowisk pracy, dostępnych dla osób z niepełnosprawnością.
Administrator baz danych: stanowisko wymaga cierpliwości, dokładności, umiejętności poszukiwania informacji, łatwości w poruszaniu się w sieci, umiejętności obsługi programów np. Excel, łączenia danych, robienia wykresów, ścisłego myślenia, praca dla lubiących spokój, dbających o szczegóły. Możesz myśleć o takiej pracy, gdy w miarę szybko pracujesz na komputerze, lubisz pracę bez kontaktu z tłumem współpracowników. Atutem jest możliwość pracy zdalnej. Po całym dniu pracy zalecany jest aktywny wypoczynek: sport, spacer, sprzątanie.)
Grafik komputerowy: stanowisko wymaga wytrwałości, pomysłowości, kreatywności, dbałości o jakość i szczegóły. Wymaga dobrego zorganizowania dnia pracy, szybkiego przyswajania wiedzy oraz umiejętności znajdywania odpowiedzi. Możesz myśleć o takiej pracy, gdy obsługujesz programy graficzne, lubisz przerabiać, zmieniać i udoskonalać, nie boisz się wyzwań i sytuacji stresujących. Praca dla lubiących samodzielne stanowiska. Po całym dniu pracy zalecany jest aktywny wypoczynek: spacery, impreza:)
Pracownik ochrony: stanowisko wymaga odwagi, łatwości w komunikacji, umiejętności argumentacji zwłaszcza nie siłowej, umiejętności pracy z ludźmi, cierpliwości, uczciwości i kultury osobistej. Możesz myśleć o takiej pracy, gdy lubisz wyzwania, aktywność życiową, zmiany oraz posiadasz dystans do różnych sytuacji życiowych. Po takiej pracy zalecany jest odpoczynek, czytanie książek, kino, spacer.
Sprzedawca/telemarketer: stanowisko wymaga umiejętności pracy z ludźmi, komunikatywności, odwagi, pomysłowości, łatwości w opowiadaniu i wymyślaniu, cenione jest poczucie humoru, umiejętność pracy w sytuacjach stresujących. Praca mobilna wymaga umiejętności pracy w zespole praca zdalna umiejętności organizacji czasu pracy. Możesz myśleć o takiej pracy, gdy jesteś osobą lubiącą mówić, mówić, mówić, lubiącą opowiadać i umiejącą słuchać, ciekawą świata i ludzi. Po takiej pracy zalecany jest odpoczynek pozwalający na bycie ze sobą np. spacer, książka, pasjans, kino, milczenie:)
Pracownik biurowy: stanowisko wymaga dokładności, cierpliwości, sumienności, punktualności, dbałości o szczegóły, kultury osobistej, umiejętności pracy w zespole. Konieczna jest znajomość podstawowych programów np. Office, może być wymagana znajomość np. j. angielskiego oraz obsługi urządzeń biurowych (tego można nauczyć się na miejscu). Możesz myśleć o takiej pracy, gdy nie lubisz zmian, zaskakujących sytuacji, gdy dobrze czujesz się posiadając schemat dnia, zakres obowiązków. Przyda się szybkie czytanie i pisanie. Po takiej pracy zalecany jest kreatywny i aktywny wypoczynek: kino, teatr, koncert, sport, spacer.
Kolejne pytanie jest nie obowiązkowe, ale wskazane. Odpowiedz tylko dla siebie:
O jakiej pracy marzę?
np: trener personalny, kierowca tira, kucharz, polityk, kosmonauta, psycholog, rehabilitant, księgowy, policjant, dziennikarz, pisarz, youtuber itp.
Aby spełnić swoje marzenie trzeba zacząć działać, czas start: zrób wszystko co cię przybliży do realizacji marzenia.
Jak napisać CV?
Napisanie CV to niezbędny element procesu znalezienia pracy. Dobrze zredagowane CV pozwala pracodawcy szybko ocenić, czy oferowane stanowisko jest właśnie dla Ciebie. Bardzo często spotykamy się z obawami jak je napisać, co ująć czy korzystać z szablonów itp. Nie martwice się, pomożemy, są na to trzy sposoby.
Pisanie CV – sposób pierwszy
Wypełnienie poleceń w kroku pierwszym było początkiem redagowania CV. Właśnie teraz gdy masz listę mocnych stron, umiejętności i wiesz jakiej pracy szukasz możemy zacząć pisać CV.
Zaczynamy, praktyczny poradnik jak znaleźć pracę:
Możesz samodzielnie przygotować CV rozplanowując na kartce lub bezpośrednio w dokumencie Woods, wszystkie niezbędne informacje. Obowiązującą kolejność znajdziesz poniżej.
Dane adresowe
W pierwszej części podajemy podstawowe dane: imię i nazwisko, wiek, miasto, w którym mieszkamy oraz dane do kontaktu: telefon, mail, także na tym poziomie możemy załączyć aktualne zdjęcie.
Również w tej części np. pod nazwiskiem możemy ująć własną charakterystykę (to nie jest wymagane, ale można to zrobić) przykłady poniżej:
np. Jestem ambitnym informatykiem pracującym z pasją i zaangażowaniem. Zainteresowany
jestem podjęciem pracy na stanowisku……………………………….
np. Posiadam doświadczenie w pracy na stanowisku sprzedawcy. Jestem pracownikiem skutecznym oraz zaangażowanym w swoje obowiązki.
Ważne, nie podajemy pełnego adresu zamieszkania, pełnej daty urodzenia, stanu cywilnego, ilości dzieci a zwłaszcza danych bardzo wrażliwych, czyli nr. pesel itp. – nie!!
Doświadczenie zawodowe i umiejętności
Następnie opisujemy w przedstawionej kolejności następujące punkty:
- doświadczenie zawodowe
- wykształcenie
- umiejętności
- szkolenia
- zainteresowania
Na końcu podajemy informację dotyczącą stopnia niepełnosprawności. Dla pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnością jest to istotna informacja, ze względu na możliwość dostosowania stanowiska pracy.
Jak wypełnić CV?
Doświadczenie zawodowe: pamiętaj, aby wpisać od najbardziej aktualnego zatrudnienia do ostatniego, najstarszego. Pamiętaj, aby podać nazwę firmy, stanowisko oraz okres w jakim było zatrudnienie. Można również krótko opisać zakres obowiązków, aby pracodawca wiedział czym się zajmowaliśmy. Doświadczeniem zawodowym są również odbyte staże oraz praktyki zawodowe. Warto je ująć.
Wykształcenie: stosujemy zasadę od ostatnio ukończonej szkoły i cofamy się maksymalnie do liceum, technikum lub szkoły zawodowej. Nie musimy wymieniać szkoły podstawowej. Uzupełniając wykształcenie podajemy nazwę szkoły, ukończony kierunek, specjalizację oraz lata nauki.
Umiejętności: wymieniamy omawiane w kroku pierwszym talenty, szczególne zdolności, swoje predyspozycje zawodowe oraz wynikające z doświadczenia zawodowego kwalifikacje związane z wybranym zawodem lub stanowiskiem.
Przykłady poniżej:
Co decyduje o wyborze CV?
Pamiętaj Twoje CV musi być czytelne, przejrzyste, napisane zrozumiale. Przyszły pracodawca czasami ma minutę na przeglądnięcie jednego CV. Przy dużej ilości podań właśnie taka minuta jest decydująca. Dopilnuj redagując je, aby ująć wszystkie ważne informacje dotyczące doświadczenia zawodowego oraz wykształcenia. Najważniejsze są informacje dotyczące umiejętności, w których wypisz i pokaż pracodawcy swoje talenty, zalety, mocne strony oraz to co Cię wyróżnia!! Nie bój się zawalczyć o swoją przyszłość, samodzielność oraz karierę.
Pisanie CV – sposób drugi
Równie skutecznym sposobem na napisanie CV jest ściągnięcie ze stron internetowych gotowego wzoru. Można wybrać sobie najbardziej pasujący, odpowiadający graficznie oraz najwygodniejszy do wypełnienia wzór CV. Na takich stronach również system podpowiada kolejność wypełniania dokumentu oraz profesjonalnie szereguje treść.
Warto przetestować np. kreator CV od Canva, w którym można wybierać z bogatego katalogu gotowych szablonów wykonanych w różnych stylach. Co więcej – personalizacja takiego dokumentu jest bardzo prosta. Dzięki temu programowi w CV można w prosty sposób zmienić zdjęcie (a także dokonać jego graficznej korekty), zmodyfikować kolory czy dodać kształty lub inne elementy graficzne z biblioteki programu.
Jednak system nie wypełni treści za Ciebie. Wracamy do kroku pierwszego, konieczne jest przygotowanie konkretnych argumentów oraz merytorycznie istotnych faktów z dotychczasowej pracy lub innego doświadczenia zawodowego. Dzięki gotowemu drukowi wprowadzisz wcześniej samodzielnie przygotowaną treść.
Pisanie CV – sposób trzeci
Proponujemy jeszcze jedno rozwiązanie! Jeśli nadal nie wiesz, jak się zabrać do pisania, próbujesz, ale nie możesz skończyć lub nie wiesz, czy jest dobrze, pomożemy. Nasz specjalista może pomóc w zredagowaniu treści CV, przygotowaniu argumentów oraz w profesjonalnym wypełnieniu dokumentu. Aby uzyskać taką pomoc skontaktuj się z nami. Pomagamy Rampowiczom czyli użytkownikom portalu Rampa, którzy zalogowali się i opowiedzieli o sobie lub swoich doświadczeniach nagrywając filmik, pisząc lub udzielili się we współtworzeniu Portalu (komentarze, reportaże, ciekawe inne filmiki lub inna własna propozycja aktywności).
Jak aktywnie szukać pracy?
Przechodzimy do ostatniego etapu, czyli aktywnego szukania pracy. Przeszliśmy przez pierwszy i drugi etap poradnika, dzięki którym powstało CV. Wiesz jakiej pracy szukasz i na jakie stanowiska będziesz aplikować.
Są sprawdzone drogi skutecznego szukania pracy dzięki którym nawet statystycznie podchodząc do tematu musi się udać. Musicie wiedzieć, że nie można się zniechęcać, odpuszczać oraz rezygnować. Pamiętajcie, że każde nie przybliża Was do tak.
Osoba niepełnosprawna szuka pracy
Zaczynamy od wykorzystania wszystkich swoich kontaktów, znajomości, znajomości znajomych, rodziny oraz krewnych. Wszystkich powiadamiamy w dowolny sposób: telefonicznie, mailem lub odwiedzając ich, mówiąc, że „zależy nam na podjęciu zatrudnienia! chcemy podjąć pracę np. na stanowisku….. „.
Należy dokładnie tak to ująć. Nasi najbliżsi oraz znajomi zapewne wiedzą, że szukamy pracy, ale takie informacje wpuszcza się i wypuszcza z pamięcią. Powiedzenie, że szukacie zatrudnienia oraz wymienicie konkretnie na jakiej pracy wam zależy to zmienia postać rzeczy. Jeśli Wasi najbliżsi oraz znajomi usłyszą informację:
mam przygotowane profesjonalne CV, szukam pracy na stanowisku…lub chciałbym pracować w firmie………….. potraktują to poważnie, ponieważ Wasze nastawienie również jest konkretne.
Jest udowodnione, że jedna osoba może skutecznie przekazać wiadomość do dwunastu kolejnych osób. Więc przekazując swoją informację powiedzcie, aby Wasi rozmówcy przekazali ją dalej.
Możliwości zatrudnienia
Co dalej. Może ktoś słyszał, gdzie jest miejsce pracy, wie kto zatrudnia osoby z niepełnosprawnością, może ktoś odchodzi z pracy i będzie wolny etat, może ktoś zobaczy, że Wam naprawdę zależy i Was poleci komuś kto zatrudni. Nie można lekceważyć tej drogi, ponieważ jest bardzo skuteczna.
Jeśli dostaniesz informację, że jest ktoś zainteresowany Twoją kandydaturą to nie zastanawiaj się! Szybko proś o telefon, adres e mail, pisz, dzwoń umawiaj się na skype lub rozmowę na żywo.
Jak szukać pracy na portalach?
Rozpocznij codzienne śledzenie ofert pracy na wszystkich komercyjnych portalach z ofertami pracy. Znajdziesz je wpisując w przeglądarkę „praca szukam” a wyświetli się cała lista adresów do sprawdzenia.
To doskonałe miejsce, ponieważ oferty można filtrować uwzględniając zawód, oczekiwane stanowiska, konkretne branże, oferty dla osób z niepełnosprawnością, rejon Polski z którego ofert szukamy, czas pracy (np. połowa etatu) lub charakter pracy (np. praca zdalna). Dodatkowym atutem jest to, że oferty wchodzą do przeglądania cały dzień więc filtrując w wyszukiwaniu „od najnowszych” lub „ostatnie 3 dni” masz szansę być jednym z pierwszych aplikujących.
Pracodawcy lubią korzystać z portali
Bardzo często pracodawca wyręcza się portalem i zleca wysyłanie CV bezpośrednio przez załączony adres w ofercie pracy. Jesteś wtedy na bieżąco, posiadasz podgląd w korespondencję i wiesz, czy CV zostało odebrane. Są oferty, które zawierają adres do prowadzonej rekrutacji pod który wysyłasz CV i czekasz na kontakt.
Popularniejsze portale proponują powiadamianie Was o najnowszych ofertach z uwzględnieniem założonych filtrów np. praca dla osób z niepełnosprawnością i takie będą docierały do Ciebie bezpośrednio.
Pierwszy kontakt z pracodawcą
Szukanie pracy poprzez portale jest bardzo komfortowe. Ilość ofert jest duża a po wysłaniu CV wiesz, że pracodawca je otrzymał. Kontakt zwrotny przeważnie przychodzi na emaila i jest to propozycja rozmowy przez sypa, telefon albo spotkanie. Zawsze odpowiadaj na maila, pokaż, że jesteś zaangażowany i że Ci zależy na pracy. Zawsze podejmuj szybki kontakt i staraj się dopasować do terminów pracodawcy a nie na odwrót. Lecz jeśli wyjątkowo nie możesz rozmawiać lub przyjechać w wyznaczonym przez pracodawcę terminie to koniecznie podaj inny jak najbliższy. Podczas rozmowy argumentuj swoje zalety oraz predyspozycje do wykonywania wybranej pracy. Bądź pewny siebie oraz zdecydowany.
Oferty pracy dla osób niepełnosprawnych
Proponujemy kontakt z lokalnym Urzędem Pracy. Aktualnie każdy UP posiada osobną jednostkę, która zajmuje wparciem osób z niepełnosprawnością. Posiadają nie tylko oferty pracy, ale również proponują programy wsparcia ze stażem lub praktyką. Wiadomo nie zawsze jest to wymarzony zawód, ale warto spróbować i podjąć kontakt. Oferują również dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe.
Organizacje wspierające
Kontakt z lokalnymi oraz ogólnopolskimi Organizacjami, Stowarzyszeniami, Fundacjami, Zakładami Aktywizacji Zawodowej, Fundacjami Aktywnej Rehabilitacji, Portalami. Często pracodawcy poszukujący pracowników z niepełnosprawnością zgłaszają tam swoje oferty. Bywa tak, że realizowane są staże lub prace krótkoterminowe, które pozwolą podjąć tymczasowe zatrudnienie. Oczywiście możemy z nich skorzystać lub tyko się z nimi zapoznać i zastanowić. Pierwszy kontakt może być mailowy lub telefoniczny, należy powiedzieć, że szukamy zatrudnienia i czy mogą coś zaproponować. Zawsze warto spróbować.
Praca jak rehabilitacja
Niezależnie który sposób wybierzecie najważniejszy jest efekt końcowy – praca. Nie poddawajcie się i zawsze walczcie o swoją samodzielność. Taką odwagę i zaangażowanie również zobaczy Wasz przyszły pracodawca.
Pamiętajcie osoby z niepełnosprawnością wyróżniają się pracowitością, dokładnością oraz dużym zaangażowaniem w wypełnianie swoich obowiązków. Każdy pracodawca, który już zatrudnia osoby z niepełnosprawnością – potwierdza to!
Życzymy Wam samych sukcesów zawodowych:)
doskonały artykuł