Jak wygląda podróż pociągiem osoby z niepełnosprawnością

Podróże- odbywamy je z naprawdę różnych powodów czasami aby załatwić pewne sprawy np. odbyć badania innym razem dla przyjemności- w celach turystycznych. Gdy odległość między dwoma miejscowościami jest duża wydaje się to rozsądne, aby użyć pociągu. Jest to ekonomiczne rozwiązanie zarówno dla planety jak i naszego portfela. Dodatkowo nie uczesniczymy w korkach. Zalet jest więc całkiem sporo. Jednak jak zorganizować taką podróż poruszając się na wózku?

Zakup biletu dla osoby z niepełnosprawnością

To pierwszy i najbardziej oczywisty krok. Musimy posiadać ważny bilet, który uprawnia nas do przejazdu. Warto podkreślić, że jako osoby z niepełnosprawnością przysługują nam zniżki tak więc dokonując zakupu należy wybrać odpowiednią dla siebie kategorię. Co robić dalej?

Zgłoszenie przejazdu osoby z niepełnosprawnością

W tym celu należy zadzwonić na infolinię. Wiem też że jest możliwość zgłoszenia internetowego jednak w mojej ocenie sprawniej dokonuje się go przez telefon. Zostaną nam zadane pytania o rodzaj naszego wózka bądź innego sprzętu( min. Kule czy balkonik) następnie o bagaż i o to czy potrzebujemy pomocy asysty( ich zadaniem jest pomóc osobie z niepełnosprawnością w poruszaniu się w obrębie dworca). To już zależy od naszej sytuacji jeśli będziemy ze swoim opiekunem asysta może okazać się zbędna. Należy jednak pamiętać, aby dokonać zgłoszenia miniumum 48 godzin przed planowaną podróżą.

Co jeszcze warto zrobić?

Odbywając rozmowę można też upewnić się czy dany pociąg jest dostosowany dla osoby z niepełnosprawnością. Jeśli okaże się, że nie, możliwe jest dokonanie wymiany biletu. Warto też zawczasu przygotować sobie potrzebne dokumenty tj. orzeczenie o niepełnosprawności czy ligitymację osoby niepełnosprawnej. Po zgłoszeniu przejazdu powinniśmy też otrzymać potwierdzenie na maila bądź na numer telefonu, który uprzednio podaliśmy.

Osobiste doświadczenia

Od ponad roku odbywam samodzielne podróże pociągiem na odległości sięgające 700 kilometrów trwające ponad 7 godzin. Poruszam się linią Express InterCity Premium gdzie miejsca dla osób z niepełnosprawnością znajdują się w wagonie barowym. W tymże wagonie znajdują się też automatyczne drzwi, a nawet dostosowana toaleta. Prawie zawsze korzystam też ze wcześniej wspomnianej pomocy asysty. Nadmienię też, że nie ma problemu z wejściem do pociągu, gdyż w omawianej przeze mnie linii znajduje się automatyczny podnośnik obsługiwany przez przeszkoloną do tego załogę. W moim odczuciu wszystko przebiega dość sprawnie. Oczywiście przed pierwszym wyjazdem stresu nie brakowało, jednak po czasie niczego się nie obawiam. Dlatego też pomyślałam, że opiszę wszystko w artykule, aby przybliżyć wam proces podróżowania i być może zabrać trochę niepotrzebnego stresu

Lubicie podróże? Wypowiedzcie się w komentarzach!

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial