Jak wygląda życie w mieście osoby z niepełnosprawnością

Jestem osobą niepełnosprawną od urodzenia poruszającą się na wózku inwalidzkim. Od 4 lat mieszkam w dużym mieście i w poniższym artykule chciałbym przedstawić jego zalety i wady.

Mieszkanie w mieście- zalety

Jako osoba niepełnosprawna uważam, iż mieszkanie w mieście ma wiele zalet. Do pierwszej z nich mogę zaliczyć łatwość poruszania się w wiele miejsc takich jak muzea czy kina dostosowane są pod moje potrzeby. Znajdują się tam podjazdy dla wózków inwalidzkich, widy jak i również obsługa, która z chęcią służy pomocą, dzięki temu wypady na miasto są dla mnie przyjemnością, nie problemem. Kolejną zaletą jest to, że stałem się bardziej niezależny od innych, ponieważ jestem w dużej mierze w stanie poradzić sobie sam i nie prosić rodziców czy znajomych o pomoc. Oczywiście uważam, że szukanie pomocy to nic złego, jednak lepiej jest szukać takich rozwiązań, aby korzystać z niej w jak najmniejszym stopniu. Chciałbym również dodać, że w mieście mam dużo większe możliwości w podjęciu zatrudnienia (przez stowarzyszenia, fundacje). Mieszkanie w mieście daje mi również możliwość rozwijać swoją pasj, którą jest siatkówka i zawierać nowe znajomości.

Mieszkanie w mieście – wady

Do największych wad można przede wszystkim zaliczyć brak dostosowania dla osób niepełnosprawnych, co ulega zmianie, jednak nadal są miejsca, do których jako osobie niepełnosprawnej ciężko się dostać np. w danym miejscu jest winda która akurat jest w naprawie, bądź nie działa i trzeba prosić o pomoc w wniesieniu po schodach co jest bardzo niekomfortowe.

Do kolejnej wady można zaliczyć brak dostosowania mieszkań pod osoby poruszające się na wózku , na przykład brak widy w bloku lub jej częste awarie. Sam spotkałem się z sytuacją odwiedzając znajomych, że winda w bloku nie działała i trzeba było dzwonić po pomoc bądź prosić sąsiadów, aby dostać się i wydostać z budynku. Kolejnym negatywnym aspektem są strome podjazdy, co również jest dużym problemem ponieważ trzeba prosić o pomoc a jak nie od dziś wiadomo, nie każdy chce bądź nie umie pomóc. Jako kolejną wadę mogę zaliczyć brak chęci wynajęcia osobie niepełnosprawnej poruszającej się na wózku mieszkania ponieważ właściciele boją się o zniszczenia i straty jakie poniosą.

Mam nadzieję że mój artykuł skłoni osoby niepełnosprawne do refleksji na temat czy odnaleźli by się mieszkając w mieście oraz pomoże w podjęciu tak ważnej życiowej decyzji jaką jest przeprowadzka i samodzielne życie.

Artykuł zrealizowany podczas stażu w ramach projektu „Aktywny Start” współfinansowanego ze Środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial