Kampania edukacyjna „Rada na raka prostaty”

W maju 2016 r. Stowarzyszanie „Gladiator” rozpoczęło Ogólnopolską Kampanię Edukacyjną „Rada na Raka”.

 

Rak jest poważnym wyzwaniem zarówno medycznym, jak i psychologicznym oraz finansowym – powiedzieli we wtorek eksperci na konferencji prasowej w Warszawie inaugurującej kampanię edukacyjną „Rada na raka prostaty”.

– Wśród chorych na nowotwory lepiej rokują ci, którzy mają poczucie, że w jakiś sposób kontrolują chorobę i wpływają na jej przebieg – podkreśliła dr Mariola Kosowicz z Zakładu Psychoonkologii Centrum Onkologii w Warszawie. Wystarczy, że pacjenci interesują się tym, jakie są możliwości terapii, i z jakiej mogliby skorzystać.

Specjalistka powołała się na badania przeprowadzone w warszawskim Centrum Onkologii. Wykazały one, że depresja i napady leku częściej występują u chorych będących na emeryturze lub rencie, z bierną postawą, którym się wydaje, że nic już nie może im pomóc. Depresja i lęk znacznie rzadziej zdarzają się u ludzi aktywnych, interesujących się własną chorobą, którzy są dla onkologa partnerem w wyborze optymalnej strategii leczenia.

– Temu służy kampania, chcemy przekonać mężczyzn z rakiem prostaty, że nawet w zaawansowanych stanach tej choroby jest możliwe leczenie wydłużające życie i poprawiające jego jakość – podkreślił prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” Tadeusz Włodarczyk.

Źródło: www.kurier.pap.pl

Poprzez działania prowadzone w ramach kampanii będziemy doradzać chorym, ich rodzinom oraz bliskim m.in.:
• jak żyć z rakiem prostaty i skutecznie go leczyć,
• jak oswoić chorobę od strony psychologicznej, aby nie stracić poczucia wartości i być aktywnym
partnerem lekarza prowadzącego,
• jak poradzić sobie z bardziej przyziemną stroną choroby onkologicznej, czyli finansami – jak założyć subkonto w organizacji pozarządowej, jak pozyskiwać środki pieniężne i na co można
je przeznaczać.

W ramach kampanii został wydany poradnik dla pacjentów (RadanaRaka_Poradnik_14052016_LR), w którym szerzej omówione są powyższe zagadnienia – do ściągnięcia w postaci PDF z naszej strony. Planujemy także przygotowanie filmu edukacyjnego oraz przeprowadzenie warsztatów dla pacjentów z rakiem prostaty i ich rodzin w wybranych miastach Polski. Najbliższe dwa odbędą się 7 czerwca br. w Warszawie oraz 28 czerwca br. w Kielcach. Nieodzownym elementem kampanii edukacyjnej dla pacjentów i ich bliskich będzie zaangażowanie mediów, dzięki którym możliwa będzie szersza edukacja.

http://gladiator-prostata.pl

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial